Sponsor Reklam-5
6 sonuçtan 1 ile 6 arası
 1. #1
  lacivert24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Yaş
  60
  Mesajlar
  128
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart Kullar Arasında Eşitsizlik mi Var?


  Kullar Arasında Eşitsizlik mi Var?

  Allah çok insanlara, araba, apartman, mal, mülk, itibar, arkadaş, şan, şöhret vermiş; bazı insanlara da fakirlik, dert, musibet, elem, keder vermiş; sonraki insanlar çok mu kötü, yoksa Allah öbürlerini çok mu seviyor?
  Böyle bir soru, ancak öğrenmek maksadı ile sorulabilir. Yoksa başka türlü günaha girilmiş olur. Esasen, içinde böyle bir derdi olan insanın da, bunu sorması lâzımdır.

  Allah (celle celâluhu) dilediğine at, araba, han, hamam, taksi, apartman verir; dilediğine de fakr u zaruret. Fakat, bütün bunlarda, âile ve sâireden gelen bazı sebepler de inkâr edilmemelidir. Meselâ, bir insanın mal kazanma dirâyet ve kiyâsetini inkâr etmek mümkün olmadığı gibi, kendi devrinin şartları içinde kazanma yollarını bilmesi de, kazanç sebebi olması bakımından inkâr edilemez. Bununla beraber Allah (celle celâluhu), bazı kimseler, liyâkat izhar ettiği halde, yine onlara mal-menâl vermiyor. Mâmâfih, bir hadis-i şerifte; Allah'ın, malı istediğine, ilmi ise isteyene verdiği ifade edilmektedir ki, mevzûmuz itibarıyla oldukça mânidardır...

  Bir de, mal-mülk mutlaka hayır sayılmamalıdır. Evet, bazen Allah (celle celâluhu) mal-menâl, dünyevî huzur ve saadet isteyenlere, istediklerini verir; bazen de vermez. Ama, Allah'ın (celle celâluhu) hem vermesi, hem de vermemesi hayırlıdır. Zira, sen iyi bir insan ve verileni de yerinde kullanacak isen, senin için hayırlıdır. İyi bir insan değil ve istikametten de ayrılmış isen, Allah'ın vermesi de vermemesi de senin için hayırlı değildir.

  Evet, istikametin yoksa, fakirlik senin için küfre bir vesiledir. Çünkü, seni Allah'a karşı başkaldırmaya sevk eder de, her gün O'na karşı bir isyan bayrağı açarsın. Yine, şayet sen istikamette değilsen; kalbî ve ruhî hayatın da yoksa, senin zenginliğin senin için bir belâ ve musibettir.(1)

  Şimdiye kadar çok kimseler bu imtihanı kaybetmiştir. Nice servet sahibi kimseler vardır ki, servet içinde yüzdükleri halde, nankörlüklerinden ötürü, kalblerinde tecellîden en ufak bir parıltı ve aydınlık yoktur.

  Binâenaleyh, bunlara Cenâb-ı Hakk'ın mal ve menâl vermesi bir istidraçtır; dolayısıyla da sapmalarına bir vesiledir. Ama bunlar, her şeyden evvel ruhî ve kalbî hayatlarını öldürdükleri ve Allah'ın verdiği fıtrî kabiliyetleri çürüttükleri için, buna müstahak olmuşlardır.

  Bu arada, Efendimiz'in (sallallâhu aleyhi ve sellem) şu hadislerini kaydetmek de yerinde olur: "İçinizde öyleleri vardır ki, ellerini kaldırıp Allah'a kasem ettikleri zaman, Allah (celle celâluhu), onların yeminlerini yerine getirir. Ve yeminlerinde hânis kılmaz. Berâ İbn Mâlik onlardan birisidir."(2) Hâlbuki Enes'in kardeşi Berâ'nın ne yiyeceği ne de yatacak bir yeri yoktu, kût-u lâyemûtla yaşıyordu. İşte, Berâ gibi saçı başı karışık, nice pejmûrde görünüşlü ve perişan sayılacak kimse vardır ki, onlara büyük insanlar nazarıyla bakılmış ve kalblerinin büyüklüğü, içlerinin aydınlığıyla değerlendirilmişlerdir. Ve işte bunlardır ki, Resûl-ü Ekrem'in (sallallâhu aleyhi ve sellem) diliyle, yemin etseler, Allah'ın (celle celâluhu), yeminlerinde yalan çıkarmayacağı kişiler olarak vasıflandırılmışlardır.

  Onun için; müstakillen ne servet, ne de fakirlik bir felâket, veya nimet sayılmamalıdır. Belki yerine göre fakirlik, Allah'ın en büyük nimetlerindendir. Allah Resûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem) iradesiyle fakirliği ihtiyar buyurmuşlardır: "İstemez misin dünya onların olsun, âhiret bizim."(3) Hz. Ömer, dünya servetleri devlet hazinesine aktığı halde, bir fakir insan gibi, kût-u lâ yemûtla geçinmiş ve fazlasını istememiştir.

  Ama, öyle fakirlik de vardır ki, -Allah muhafaza buyursun- küfür ve dalâlettir. Meselâ: Yukarıdaki sözler tahkik niyetiyle bir mü'minin ağzından çıkmasaydı da, bir nankörün ağzından çıksaydı, Allah'ın nimetlerine karşı şikâyet eden o kişi, kâfir olurdu.

  Demek ki, yerine göre fakirlik nimet, yerine göre de devlet. Asıl mesele, kalbde musaddıkın bulunmasıdır. Yani,

  Ya Rabbi, Senden ne gelirse gelsin makbûlümdür.

  "Hoştur bana Senden gelen,
  Ya hıl'atü yahut kefen;
  Ya taze gül, yahut diken,
  Lûtfun da hoş, kahrın da hoş"

  Şarkî Anadolu'da; "Senden, o hem hoş, hem bu hoş." derler.

  İnsan hil'at da giyse, servet içinde de yüzse, Allah'la beraber olduğu takdirde, Abdülkadir Geylânî gibi, yine ayağı velilerin omzunda ve mübarek başı da Resûl-ü Ekrem'in (sallallâhu aleyhi ve sellem) dâmenine dokunacaktır. Ama Allah ile münasebeti yoksa, o fakirin dünyası da hüsran, âhireti de hüsran olacaktır. Kezâ, Allah ile beraber olmayan zengin, zâhiren dünyada mesut gibi görünse de, neticede ağır bir hüsrana uğrayacaktır.(4)

  Hânis: Yeminini bozan, sözünde durmayan
  Hil'at: Bir çeşit üst elbisesi, teşrifat elbisesi, kaftan
  Kiyâset: Anlayışlılık, kavrayışlılık, akıllılık
  İstidraç: Allah'ın dinsizlerin sapıklığını artırmak için üst üste ihsanda bulunması
  Kut-u lâyemût: Ölmeyecek kadar olan rızık, yiyecek

  [1] Bkz: Teğâbûn sûresi, 64/15
  [2] Tirmizî, Menakıb 54
  [3] Buhârî, Tefsiru sûre (66) 2; Müslim, Talâk 31
  [4] Bkz: Kasas sûresi, 28/78-84 2. #2
  akrep 1986 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  02.01.2014
  Yer
  ANTALYA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  115
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Selamın aleyküm emeğine sağlık usta paylaşım güzel
  Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah'ın bir lütfudur.

 3. #3
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2014
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Bu kelime şirk'e götürür mazallah insanı!rabbim imtihan ediyor,deniyor.istesenizde istemesenizde kul akli ile anlamı ve manayı anlamadıkça hakkı anmadıkça gerçekte siz fakirsiniz rabbi andığınızda zenginlik yeter!
  ''YARATILANI SEVERİM YARATANDAN ÖTÜRÜ'' DİKKAT ELDİVENSİZ DOKUNMAYIN HİÇBİR OBJEYE ZEHİRLİ ? KAPALI YERİ AÇARKEN HAVA ALMAYIN SOLUMAYIN ÖNCE HAVALANDIRIN CİGERLERİNİZ KANSER ? CEP TLF SİM VE BATARYA SÖKÜLMELİ O BİR AJANDIR!HER NE KADAR NEYİ,NASIL YAPILABİLECEĞİNİ ANLATSAKTA RESMİ YAPALIM BAŞIMIZ AĞRIMASIN EMİ!:hosgeldin:

 4. #4
  washburn99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  06.02.2014
  Yer
  BURSA
  Mesajlar
  100
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  paylaşım süper tşk ederiz
  KAÇAK KAZIDAN UZAK DURUNUZ

 5. #5
  selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  06.11.2012
  Yaş
  47
  Mesajlar
  74
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart

  :alkis::alkis:
  tebrikler

 6. #6
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  bir dost ararsan rab yeter....emeğine sağlık ustam...
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İki kuşun arasında istavroz ve harfler yorumlayabilir misiniz?
  By Serhadd in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17.09.2015, 01:54
 2. 1591 Yıllık Sütun, Binaların Arasında
  By aga_0074 in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.10.2014, 18:43
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20.03.2014, 20:15

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.