Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen TTS
 • 1 gönderen aga_0074

Konu: Dört büyük melek ve melaike-i kiram

 1. #1
  Status
  Offline
  TTS
  TTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Erkek Şubesi
  Üyelik tarihi
  30.11.2013
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  172
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Dört büyük melek ve melaike-i kiram

  Cebrail (as)
  Cebrail (as) dört büyük melekten vahiy getirmekle sorumlu olan melektir. “Cebrail” kelimesi Allah (cc)’ın kulu ve Allah (cc)’ın kuvveti manasına gelir. Buna göre Cebrail kelimesi yenilmez bir gücü ve Allah (cc) katında büyük bir makam sahibi bir varlığı ifade eder. Ruhu’l Emin, Ruhu’l Kudüs, Ruh, Rasul-i Kerim, Cibril, Namus-i Ekber, Seyyidü’l-melaike Cebrail (as)’ın isimlerinden bazılarıdır.
  Cebrail vahyi Hz Peygambere şu şekillerde getirmiştir:


  1. Kendi asli şekliyle: Bu şekildeki vahyin biri peygamberliğinin başlangıcında, vahyin bir süre kesilmesinden sonra Hira dağında, diğeri miraçta olmak üzere sadece iki defa vuku bulmuştur.
  2. Cebrail (as)’in kendisi görünmeden çıngırak sesine benzer bir ses halinde vahyi getirmesi: Vahyin en ağır ve dayanılması güç olan şekli budur. Korkutma ve tehdit anlamı taşıyan ayetler bu yollan inmiştir.
  3. İnsan şekline girerek vahiy getirmesi: Vahyin en kolay şekli budur. Cebrail (as) en çok sahabeden Dıhye b.Halife el Kelbi suretinde gelirdi. Cibril hadisi namıyla meşhur olan hadis bu yolla gelmiştir.
  4. Kalbine vahyi bırakması: Hz. Peygamber (asm) uyanıkken bazen Cebrail (as) ve kendisi görünmeksizin vahyi onun kalbine bırakırdı.

  Mikail (as)
  Büyük meleklerden olup rızıkları sahiplerine ulaştırmak, yağmur ve karın yağması, ekinlerin bitmesi, sel, deprem gibi tabii afetleri Allah (cc)’ın iradesine uygun olarak düzenlemekle görevlidir.
  Kelime olarak Allah (cc)’ın sevgili kulu (ubeydullah) manasına gelir. Mikail ismi Kur’an’da bir ayette geçer. “Kim Allah (cc)’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa şüphesiz ki Allah (cc) da o kafirlerin düşmanıdır.”
  Mikail (as) bir İslam büyüğünün ifadesiyle; yeryüzü tarlasında ekilen ilahi sanat eserlerine Cenab-ı Hakk’ın gücüyle, kuvvetiyle, hesabıyla, emriyle umumi bir bakan hükmündedir. Tabir caizse umum çiftçi misal meleklerin reisidir.
  İsrafil (as)
  Dört büyük melekten biri olup kıyamet günü Allah (cc)’ın emri ile sur denilen boruya üflemekle görevlidir. İsrafil, İbranice bir kelime olup “Surun sahibi, borunun sahibi” manalarına gelir. Hz. Peygamber tarafından, üflenecek bir boru şeklinde tasvir edilen suru iki defa üfleyecektir. İlkinde Allah (cc) diledikleri hariç yerde ve gökte her ne varsa dehşetinden sarsılacak, canlılar ölecek, her şey yıkılacak ve kıyamet kopacaktır. “Sura üfleneceği gün Allah (cc)’ın diledikleri hariç artık gökte kim var, yerde kim varsa hepsi dehşetle korkmuştur.”
  İsrafil’in sura ikinci defa üflemesiyle ise insanlar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere rablerine doğru koşacaklardır. “Sura üflenmiştir, bir de görürsün ki onlar kabirlerinden kalkıp rablerine doğru koşup gidiyorlar.”
  Yani İsrafil (as) canlılar aleminde en haşmetli ve en dehşetli bir fiil olan ölümle terhis etmek ve hayat vermek gibi harika ve Allah (cc)’a mahsus olan bir icraata nezaret etmekle vzifelidir.


  Azrail (as)
  Azrail (as), ölüm anında ruhları almakla vazifelidir. Allah (cc) ölüm anında ruhları almakla vazifelidir. Allah (cc)’ın emriyle bir anda birçok kimsenin ruhunu alabilir. Azrail (as) de diğer bütün melekler gibi Allah (cc)’ın emrinde çalışır. Nasıl düğmeyi çevirince lambalar sönüyorsa; Azrail (as) de emredilen yerde, emredilen zamanda düğmeyi çevirir, pek çok canlı bir anda ölebilir. Bir anda eceli gelen birçok insanın ruhunu alabilir. Bizim inancımıza göre Azrail (as) insanı öldürmez. Hayatı veren kimse alan da O’dur. Bizi dünyaya getiren Allah (cc), bizi ahirete götürecektir. Azrail (cc) bir perdedir.
  Mesela güneş bir tek şey olmasına rağmen, parlak ayinelerde, ayinenin kabiliyetine göre aynı anda birçok yerde görünüp, hissedilebilir. Güneş bir tane olmasına rağmen her parlak şeyde varlığını gösterir. Güneş bir tane iken aynı anda birçok yerde olabilir. Aynen güneş gibi Azrail (as) da aynı anda birçok yerde bulunabilir ve birçok ruhu aynı anda kabzedilebilir.
  Cenab-ı Hakk bazı kullarının ölümünü hastalık, kaza ve benzeri sebeplere bağlamıştır. Bunun hikmetlerinden biri insanın imtihana tabi tutulmasıdır.
  Mümin bir yakını vefat ettiğinde Allah (cc)’a teslim olur. Yakınının şu veya bu sebeple değil, eceli geldiği için öldüğüne inanır. “Biz Allah (cc)’ın kullarıyız, yine O’na döneceğiz. Allah (cc) böyle takdir buyurmuş. O dilediğini yapar” der. Böylece hem teselli bulur, hem de teslim olduğu için sevap kazanır.
  İnancı zayıf ve gaflet içinde olanlar ise:”Hastaneye götürülse ölmezdi, yolculuğa çıkmasaydı ölmezdi” gibi yanlış düşüncelere kapılır. Allah (cc)’tan gaflet ettiklerinden mesul duruma düşerler.
  Ecelin sebeplere bağlanmasının bir diğer hikmeti de itiraz ve tenkitlerin Allah (cc)’a gitmemesi içindir. Çünkü herkes her şeyin hakiki güzelliğini göremez. Böyle bir inanışla bir yakınının vefatında itiraz eder. İşte bu haksız itiraz ve şikayetlerin kendisine gelmemesi için Cenab-ı Hakk ölüm meleği ola Azrail’i (as)kendisine perde etmiştir. Hastalıkları ve kazaları da Azrail (as)’e perde ederek onu da bir noktada şikayetlerden korumuştur. Böyle olduğu için imanı zayıf olan gafletteki insanlar itirazlarını Azrail (as)’e değil, sebeplere yöneltir. Böylece Azrail (as) de yersiz itirazlardan korunmuş olur.


  Hamele-i Arş


  Hamele-i arş, arşın taşıyıcısı demektir ve dört büyük melekten sonra Allah (cc)’a en yakın olan melektir. Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu: “Size Hamele-i Arş’tan bir meleği anlatmam üzere bana izin verildi. Onun kulak memesiyle boynu arasında yedi yüz senelik mesafe vardır.”

  aga_0074 bunu beğendi.

 2. #2
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.878
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  en guzeli hepsini gorevi bence...allah razi olsun dostum emegine saglik...
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 3. #3
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.878
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  en altaki melegin buyuklugunu dusunun artik

  kulak memesiyle boynu arasında yedi yüz senelik mesafe vardır.”

  bunun buyuklugu bukadarsa yuce yaradanin buyuklugunu artik hayal etmeniz bile şirktir..
  TTS bunu beğendi.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Dört Köşe ortası kanal ve Oyma Taş
  By aksoymustafa05 in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16.09.2015, 23:54
 2. Hatay Dört yolda İlk Türk Yılan Türü Bulundu
  By aga_0074 in forum CANLILAR DÜNYASI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.07.2013, 01:26
 3. melek işaretleri
  By Kurt34 in forum DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.2012, 10:46
 4. Melek Dilinde Kısmet Açma Duası
  By TURAN-HAN in forum DİNİ KONULAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.04.2012, 12:25
 5. DEFİNE MELEK İŞARETİ
  By TURAN-HAN in forum ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 25.08.2010, 06:12

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Evde Ek İş İlanları