Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen aga_0074
 • 1 gönderen TTS

Konu: Meleklerin Mahiyeti

 1. #1
  Status
  Offline
  TTS
  TTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Erkek Şubesi
  Üyelik tarihi
  30.11.2013
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  172
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Meleklerin Mahiyeti

  Melekler; Allah (cc)’ın nurdan yarattığı, gözümüzle göremediğimiz, ibadet ve itaatle meşgul olan, Allah (cc)’ın izniyle çeşitli suretlere girebilen varlıklardır. Allah (cc)’ın kendilerine verdiği her emri hemen yerine getirirler ve asla itaatsizlik etmezler. Melekler, sırf hayır işlemek ve Allah (cc)’a ibadette bulunmak için yaratılmışlardır. Meleklerin iradeleri yoktur. Kötülük yapmazlar, çünkü Allah (cc) onları nurdan yaratmıştır. Melekler bizim gibi yiyip içmez, çoğalmazlar. Onlar için erkeklik dişilikleri yoktur. Gökte, yerde, her tarafta bulunurlar; kısa zamanda en uzak mesafelere ulaşabilirler. Allah (cc) onlara bu kuvveti vermiştir.
  Kur’an-ı Kerim: “Her kim Allah (cc)’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah (cc) bütün kafirlerin düşmanıdır” gibi pek çok ayetinde meleklerden bahsetmektedir. Meleklere iman, İslam’da iman esaslarından biridir ve İslam dininin inanç sistemi içinde çok önemli bir yeri vardır. Çünkü melekler gayb alemlerinden peygamberlere vahiy getiren ilahi elçilerdir. Melekler, gökyüzünde ve yeryüzünde Allah (cc)’ın ruhani elçileri, insanları koruyan, onlara hayrı ve iyiliği ilham eden, yaptıkları işleri yazan şerefli katipler, nurani varlıklardır.
  Melekler ruhani varlıklardır. Kendi ruhunun mahiyetini anlayan meleklerin mahiyetini de anlar. Melaike-i Kiram, insandaki ruh gibi, cansızlar aleminde bir bakıma ruhun vazifesini görmektedir. Mesela güllere müekkel melekler, gülün hal diliyle Allah (cc)’ın sıfatlarını göstermesine sesli olarak tercüman olurlar.
  Eşya cansızdır ve bu yönüyle yaptığı ibadetlerde şuur yoktur. Melekler buna şuur katar ve bu işleri şuurlu olarak Allah (cc)’a takdim ederler. Allah (cc) hiçbir şeyi başıboş bırakmamıştır. En küçük bir hücreden en büyük galaksilere kadar her şeyin bir müekkel meleği vardır ve bu melekler mahlukatın şuursuz olarak yaptığı tesbihatı şuurlu olarak Allah (cc)’a takdim ederler.
  Ruh hayata ait bir meseledir. Hayat cansız cisimlerde enerji olarak vardır. Canlı cisimlerde bitkisel hayat, hayvani hayat ve insanda şuurlu bir hayat vardır. Kainatta hareketsiz cisim yoktur. Kainat bütünüyle bir motor gibi çalıştırılır. Hayat her şeyi kuşattığından her şeyin birbiriyle bağlantısı vardır. Güneşin toprakla, toprağın atmosferle, çiçeğin suyla, gözün ışıkla, midenin gıdalarla bağlantısı vardır. Öyle bir bütünlük var ki, bir nebze çekilip alınsa her şey biter. Hava olmasa canlılar yaşayamaz. İnsan olmasa kainat anlaşılmaz.
  Meleklerin hayat mertebeleri sabittir. İnsan hayatı boyunca inişler çıkışlar yaşadığından hayatının başlangıcı ve sonundaki makamları aynı olmuyor. Bu nedenle kimi insan Ebu Cehil kadar alçalabilirken, kimi insan Ebu Bekir (ra) kadar yükselebilir.
  Meleklerin, bitkilerin, hayvanların yani insan hariç diğer canlıların makamları sabittir. Çünkü meleklerde, hayvanlarda, bitkilerde seçme kabiliyeti yoktur, makamları ne yükselir, ne de alçalır, daima sabittir. Eğer insana cüz’i ihtiyari yani irade verilmemiş olsaydı insanın da makamı sabit olurdu. Halbuki insan melekler üstü bir makam olan ala-yı illiyine de çıkabilir, aşağıların aşağısı olan esfel-i safiline de inebilir.


 2. #2
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.878
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  bu ayet yetiyor zaten

  Kur’an-ı Kerim: “Her kim Allah (cc)’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah (cc) bütün kafirlerin düşmanıdır”


  emegine saglik
  TTS bunu beğendi.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 3. #3
  Status
  Offline
  TTS
  TTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Erkek Şubesi
  Üyelik tarihi
  30.11.2013
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  172
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  Alıntı aga_0074 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu ayet yetiyor zaten

  Kur’an-ı Kerim: “Her kim Allah (cc)’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah (cc) bütün kafirlerin düşmanıdır”


  emegine saglik
  :alkis: .
  aga_0074 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İnsanın Mahiyeti
  By TTS in forum DİNİ KONULAR
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 20.12.2013, 18:37

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Evde Ek İş İlanları