Sponsor Reklam-5
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç8Beğeni
 • 1 gönderen lacivert24
 • 3 gönderen Harbici
 • 3 gönderen lacivert24
 • 1 gönderen aga_0074

Konu: sosyal medya...

 1. #1
  Status
  Offline
  lacivert24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Yaş
  60
  Mesajlar
  128
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart sosyal medya...

  Son yıllarda sosyal medyada özel fotoğraflar çekinilmeden paylaşılıyor. Üstelik kendini muhafazakâr olarak tanımlayan insanlar da bu gruba dâhil. Oysaki eskiden fotoğraflar misafirlere bile gösterilmekten imtina edilirdi. Ne oldu da mahremiyet duygusu ortadan kalktı?

  “Bizim kültürümüzde bir insan kızını, eşini namahremden kıskanır. Onun güzelliklerinin alenileşmesini arzu etmez. Kimi anne ve ninelerimizin hâlâ bir yabancıyla konuşurken örtüsünü ağzına kapattığını görürüz. Ninelerimiz ve annelerimiz sesi, görüntüsü, hareketleri, giyim ve kuşamlarıyla dikkat çekmemeye çalışırlar. Hatta bazıları isminin dahi başkaları tarafından bilinmesinden çekinir. Belki bunların bir kısmı ifrat olabilir. Yani yapılması zorunlu olmadığı halde kendi alanımızı daraltmak şeklinde de algılanabilir. Fakat diğer yandan aynı milletin evlat ve torunları, kadınlığın güzellik ve cazibesini hoyratça kullanır, bundan çekinmeyen bir tavrın içine girerlerse, burada büyük bir manevi erozyon ve yozlaşma var demektir.” Bu cümleler ilahiyatçı Doç. Dr. Mustafa Karataş’a ait. Böyle bir mevzuya değinmesinin sebebi ise son yıllarda sosyal mecralarda paylaşılan fotoğraflar.

  Eski insanların fotoğraf konusundaki hassasiyeti hepimizin malumu. Birçoğu kişisel fotoğraflarını misafirlerine bile göstermekten imtina ederdi. Hatta bir başkası görür kaygısıyla düğün fotoğrafı çektirmeyenleri bile vardı aralarında. Şimdiyse sosyal medya kullanıcısı birçok insan en mahrem fotoğraflarını paylaşır hale geldi. Başlarda, arkadaşlarımızı kontrol edebildiğimiz bir mecra olmasına rağmen Facebook’ta fotoğraf paylaşırken tereddüt ediyorduk. Zamanla ünsiyet halini alan bu durum, herkese açık paylaşımların yapıldığı Twitter ve Instagram’da mahrem konu ve fotoğrafların paylaşımına zemin hazırladı.

  Sosyolog Nazife Şişman, fotoğraf paylaşımları ile gündelik hayatın mahrem ayrıntılarının yazı aracılığıyla paylaşma arasında çok büyük bir fark olmadığını düşünüyor. Dijital iletişim nesli olarak tanımladığı grubun zaten uzun bir süredir kendilerine bakılmasından, kişisel bilgilerinin paylaşılmasından rahatsızlık duymadığı kanaatinde. Ona göre insanlar başrol oynamak, bir hikâyenin kahramanı olmak istiyor. Ve tabii bu hikâyenin çevresindekiler tarafından bilinmesini. Şişman, “Böylece mahremiyetin tanımı değişiyor ve ‘kendini sergileme’ normalleşiyor.” diyor.

  Kimin kahramanı olmak istiyorlar bilmiyoruz ama artık kendilerini muhafazakâr olarak tanımlayan insanlar bile mahrem paylaşımlarda bulunabiliyor. Ne yazık ki bazı tesettürlü kızlar da bu hassasiyetini yitirmiş durumda. Özellikle moda bloglarında, “Bugün lacivert eteğimin üzerine hardal rengi gömleğimi giydim ve kıyafetlerimi metal detaylı çantamla kombinledim.” gibi stil paylaşımları fotoğraflarıyla birlikte veriliyor. Bu paylaşımlarla ‘blog mankeni’ haline gelen kızlar, stillerinin dergilerde ya da gazetelerde yayımlanmasından da hoşnut. Muhafazakâr yaşam dergilerinde yer alan sokak çekimleriyle bu durum iyice kanıksandı. Dolayısıyla dergi kapaklarında ve muhafazakârlara yönelik üretim yapan firmaların kataloglarında yer almak isteyen tesettürlü kızların sayısı arttı.

  Tekbir Giyim Genel Müdürü Cafer Karaduman, özellikle başörtülü genç kızlardan kataloglarında yer almak için çok sayıda başvuru olduğunu söylüyor. Ona göre dergiler kadar dizilerdeki başörtülü karakterler de bu süreci tetikledi. Fakat Tekbir yöneticileri, bu talepleri şimdiye kadar hiç değerlendirmemiş, değerlendirmeyi de düşünmüyor. Karaduman, “Katalog çekimlerinde tesettürlü kişilerin mahremiyetini koruyamayacaklarını düşünerek bunu uygun görmüyoruz. Birebir görüşmeye gelen kadınlara konunun hassasiyetini anlatarak fikirlerinden vazgeçirdiğimiz zamanlar bile oldu.” diyor.

  Armine Giyim’in sahibi Mehmet Dursun da kendilerine bu konuda çok sayıda başvuru olduğunu söylüyor. Onlar da bu taleplere kesinlikle olumlu cevap vermiyor. Dursun, “Ben sosyal statüsü yüksek bir muhafazakâr kadının dergilerde gardırobunu sergilemesine bile üzülüyorum açıkçası. Sosyologların, “Tesettürün içini boşaltıyorlar.” eleştirilerini de çok haklı buluyorum. Özeleştiri yapacak olursak, kırmızı çizgilerimizi muhafaza edemediğimizi açıkça söyleyebilirim.” diyor.

  Özel fotoğrafın yayımlanması edep duygusunu zayıflatır

  Doç. Dr. Mustafa Karataş (İlahiyatçı): Üzerinde durulması gereken husus, mümin bir kadının özel resimlerinin topluma neşredilmesi konusu. Bu da ilk olarak tesettür ve mahremiyet alanıyla ilgilidir. İkinci olarak edep ve utangaçlık duygusuyla alakalıdır. Bir kişinin tesettür açısından tam olan resminin ilan ve neşredilmesi gerekli durumlarda uygun olabilir. Bu resmin başkaları tarafından bilgisi dışında kötüye kullanılması halinde de mazur görülebilir. Ancak gerekmeyen hallerde bir Müslüman kadının moda sitelerinde ve dergilerde boy boy resimlerinin yayımlanması mahremiyet alanını zedeleyebilir. Ayrıca edep ve haya duygularını da zayıflatabilir. Hâlbuki Sevgili Peygamberimiz (sas) “Hayâ imandandır.” buyuruyor. İffet ve hayâ, en çok da genç bir kadına yakışır.

  Kontrol edilebilir mecralarda maruz görülebilir

  Mehmet Atalay (Din psikoloğu): İnsanların birbirlerinden haberdar olmak için paylaştıkları fotoğrafların bir etiği olduktan sonra sakıncalı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kadınlar açısından bakarsak belli ölçülere ve tesettür kurallarına riayet ettikten sonra bu son derece tabii bir durum. Ancak bazı fotoğraflar rahatsız edici ve ahlaki açıdan paylaşımı yanlış. Genellikle yeni teknolojinin sunduğu mecralar önce teessüs ediyor, ahlakı arkadan geliyor. Bu yüzden bu mecraların ortaya çıktığı dönemlerde sosyal bilimcilerin de altyapı oluşturmaları gerekiyor. Bu mecraların gayri ahlaki bir biçimde kullanılmaması için dini, ahlaki ve hukuki açıdan olurunu anlatmamız elzem. Denetim imkânı olmayan mecralarda fotoğraf paylaşımı çok uygun değil. Arkadaşlarınızı, takipçilerinizi kontrol edebildiğiniz mecraların tercih edilmesinde fayda var.

  Müslümanların yeni teknolojileri sorgulamadan kullanması zamanımızın en çelişkili durumu

  Nazife Şişman (Sosyolog): Müslümanlar, nefs terbiyesinin temel ilkesinin az konuşmak olduğunu; ayıpların örtülmesinin temel ahlak kaidesi olduğunu; kendini övmenin en büyük ahlak zaafı ve ‘görünme’nin de ‘olma’nın önündeki en büyük engellerden biri olduğunu kabul eder. Bu kabullere rağmen Müslümanların, görmenin ve görünmenin hiyerarşisini değiştiren yeni teknolojileri sorgulamaksızın ve hiçbir filtre ya da kasis koyma gereği duymaksızın hayatlarına dâhil etmesi, zamanımızın en çelişkili ve en eklektik durumu.

  farukmesut bunu beğendi.

 2. #2
  Status
  Offline
  Harbici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Defineci
  Üyelik tarihi
  28.06.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  254
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  emeğinize sağlık. güzel bilgiler. teşekkür ederim lacivert ustam..
  farukmesut, aga_0074 ve lacivert24 bunu beğendiler.

 3. #3
  Status
  Offline
  lacivert24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Yaş
  60
  Mesajlar
  128
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  Alıntı HARBİCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  emeğinize sağlık. güzel bilgiler. teşekkür ederim lacivert ustam..
  ben teşekkür ederim kıymetli dostum hayırlı ramazanlar...
  farukmesut, aga_0074 ve Harbici bunu beğendiler.

 4. #4
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.878
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  vallaha allah razı olsun
  Harbici bunu beğendi.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. sosyal güvencesi olmayanlar ne yapmalı
  By aga_0074 in forum SAĞLIK KÖŞESİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.07.2013, 16:29

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Evde Ek İş İlanları