Türk Yılanı Barani Adnan Menderes Üniversitesinden (ADÜ) bir ekip, Hatayın Dörtyol ilçesi yakınlarında Türkiyede ve dünyada yeni bir yılan türünü keşfetti. Yeni türe Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümünden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baranın adı verildi. Yılanın bilimsel adı Rhynchocalamus Barani oldu.
Yeni türe Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümünden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baranın adı verildi.
KURTULUS OLGUN
Adnan Menderes Üniversitesinden (ADÜ) bir ekip, Hatayın Dörtyol ilçesi yakınlarında TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında yaptıkları arazi çalışmaları sırasında yeni bir
yılan türü keşfetti. ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ve çalışmaarkadaşları, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Eirenis cinsi yılanların Türkiyedeki dağılımının araştırıldığı 2006 yılındaki arazi çalışmaları sırasında, Hatayın Dörtyol ilçesi yakınlarında incelemelerde bulundu.Bu bölgede aynı türden iki yılan yakalayan ekip üyeleri, laboratuvar ortamında yaptıkları incelemeler sonucu, bu yılanların bilimsel olarak tespit edilmiş yılan türlerinden farklı olduğunu keşfetti. Türkiyede ve dünyada yeni bir yılan türünü keşfetmenin mutluluğunu yaşayan Prof. Dr. Olgun, ilk kez Türkler tarafından bir sürüngen türü keşfedildiğini belirtti.
Daha önce Türkiyede yaşayan kurbağa, kertenkele, kaplumbağa ve yılan türlerinin ya sadece yabancı araştırıcılar ya da Türk ve yabancı araştırmacıların ortak çalışması sonucu keşfedildiğini anlatan Prof. Dr. Olgun, şunları söyledi: ADÜ Zooloji Müzesinde yaptığımız ayrıntılı incelemeler sonucunda yakaladığımız iki yılanın ağzındaki diş sayısının az olduğunu (6/8 tane), baş plaklarından birinin geniş ve kısa olduğunu tespit ederek bu türün araştırma yaptığımız Eirenis cinsinden farklılık gösterdiğini belirledik.Yaptığımız araştırmalar sonucu söz konusu yılanların Rhynchocalamus cinsine ait yeni bir tür olduğunu ve dünyada R. Arabicus ve R. Melanocephalus olmak üzere iki yakın akrabasının bulunduğunu tespit ettik.
Buldukları yeni türde vücudun sırt tarafında 17, karın bölgesinde 163-173 arasında pul bulunurken diğer iki yakın akraba türde bu sayıların sırasıyla 15 ve 180-240 arasında değiştiğini anlatan Prof. Dr. Olgun, ayrıca başın üstü ile baş altındaki renk ve desen farklılığının, yeni türde oldukça değişiklik gösterdiğini anlattı.

YENİ TÜRE PROF. DR İBRAHİM BARANIN ADI VERİLDİ Prof. Dr. Olgun, yakalanan yılanların Türkiyede yeni bir tür olduğunu, dolayısıyla sadece Türkiyede yaşadığının ortaya çıktığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:Türkiye ve dünya için yeni olan bu yılana kurbağa ve sürüngen bilimine uzun süredir emek veren, Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümünden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baranın adını verdik. Böylece yılanın bilimsel adı Rhynchocalamus Barani oldu. İnsanlara zararı olmayan zehirsiz bu yılan türüne ait iki örnek, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesinde daha sonraki araştırmalara ışık tutması için koruma altına alındı.30 santimetre uzunluğundaki bu yılanın ilk kez Türk araştırmacılar olarak benimle birlikte Araştırma Görevlisi Aziz Avcı, Dr. Çetin Ilgaz, Dr. Nazan Üzüm ve doktora öğrencisi Can Yılmaz tarafından bulunması ayrı bir anlam ifade ediyor.
TÜRK EKİBİN BAŞARISI, DÜNYAYA DUYURULDU Rhynchocalamus Baraniye ait bilgileri içeren makalenin 29 Ocak 2007 tarihinde uluslararası bilimsel çalışmaların yer aldığı Zootaxa dergisinde yayımlanmasıyla Türk ekibin başarısının dünyaya duyurulduğunu anlatan Prof. Dr. Olgun, Rhynchocalamus Baraninin yeni bir yılan türü olarak kabul edildiğini vurguladı. Prof. Dr. Olgun, bu türün, Türkiyede yaşadığı tahmin edilen 46 yılan türüne 47. tür olarak eklendiğini de kaydederek Türk araştırmacılara gerekli desteğin verilmesi durumunda yapılabileceklerin bundan daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu çalışma bunun iyi bir kanıtı oldu. TÜBİTAKa bir kez daha
teşekkür ederim dedi.