Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 2 gönderen TTS
 • 1 gönderen aliveli44
 • 1 gönderen aga_0074

Konu: Depremler altın yapıyor

 1. #1
  Status
  Offline
  TTS
  TTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Erkek Şubesi
  Üyelik tarihi
  30.11.2013
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  172
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Depremler altın yapıyor

  Altın yataklarının yer kabuğundaki çatlaklardan akan sıcak su akıntılarının getirdiği mineral birikiminden oluştuğu biliniyor. Yeni yapılan araştırmalar ise bu birikimin aslında saniyenin onda birlik bir diliminde gerçekleşebileceğini ortaya çıkardı.
  Queensland Üniversitesi'nden sismolog, Dion Weatherley işlemin “Fay dürtülerinin”-birbiri arkasına uzanan ana kayadaki fay hatlarına bağlanan zig zag çatlaklar- olduğu noktalarda gerçekleştiğini söyledi. Bir deprem gerçekleştiği anda, ana fay hatları birbirlerine o fay yönü itibariyle sürtünürler. Ama bu sırada fay dürtüleri o sarsıntı etkisiyle açılır. Weatherley ve yardımcı yazarı, jeokimyager Richard Henley’in merak ettiği nokta ise bu fay dürtülerinde ilerleyen sıvıların deprem anında ne olduğuydu.
  Çalışmaları ve hesaplamaları etkileyici bir gerçeği ortaya çıkardı: Dünya derinliğindeki yüksek basıncı hızla düşüren ve yüzeyde hissettiğimiz basıncın yaşanmasını sağlayan çok hızlı bir basınçsızlaştırma. Örnek vermek gerekirse 11 kilometre derinliğinde gerçekleşen 4 büyüklüğünde bir deprem ani bir şekilde açılan fay dürtüsündeki basıncın 290 megapaskaldan (MPa) 0.2 MPa düşmesine sebep olabiliyor. Kıyaslama yaparsak deniz seviyesindeki basınç 0,1 MPa’dır. Weatherley “Yani net 1000 katlık bir basınç düşüşüne bakıyorsunuz.” diyor.
  Yaklaşık 390oC olan minarel yüklü su, bu tür bir basınç değişimi yaşayınca hızlı bir şekilde buharlaşıp kuvarsları oluşturan silikonun ve altının sudan ayrılmasına ve ani bir şekilde buluştukları kaya yüzeyinde kristalleşmesine yol açıyor -mühendislerin ani buharlaşma ya da flash depozition dedikleri işlem. Sonunda çevredeki kayalardan sızan sıvılar yarığa ilerler ve ilk basıncı dengelerler. Ama bu çabuk gerçekleşmiyor ve bu zaman boşluğu sırasında tek bir deprem, çok küçük bile olsa altın damarı oluşturabiliyor.
  Aklınıza daha büyük bir depremin yaratacağı daha fazla basınçla bu damar oluşumunda artışa sebep olabileceği gelmiş olabilir; ancak bu daha az bir verim veriyor. Weatherley’nin söylediğine göre “Görülüyor ki bu küçük büyüklükteki depremler ayrıcalıklı olarak fay sistemlerinde daha sık gerçekleşiyor, bu işlem belki de ekonomik altın depolarının oluşmasını tetikleyen ana etkendir,”. Weatherley buna ek olarak, bir depremden sonra arkada kalan altın miktarının az olmasının nedenin yeraltı sularının yalnızca milyonda (1 ppm) bir kısmının bu değerli elementi taşıması olduğunu söyledi. Fakat Yeni Zellanda’nın Alpine Fay hattı gibi çok aktif bir deprem alanının 100.000 yılda işletilebilir miktarda altını depolayabileceğini de ekledi.
  Ama depremler altın için tek kataklismik kaynaklar değil. Volkanlar ve onların yeraltı su sistemleri aynı şekilde üretken, en azından değerli metali üretme aşamasında. Weatherley ve Henley aynı sistemin volkanların altında da gerçekleştiğini önerseler de Jamie Wilkinson , Imperial College London’da jeokimyager, bunun ilgisi olmadığını söyledi. Wilkinson “Volkanların altında, altının çoğu deprem sırasında halen aktif olan faylarda birikmiyor, bu çok farklı bir mekanizma.”
  Weatherley, araştırmacıların uzaktan sensör tekniklerini kullanarak fay dürtülerinin yoğunlukta olduğu gömülmüş kayalıklarda yeni altın yataklarını bulabileceklerini söylüyor. “Dürtülerin çok olduğu fay sistemleri altınların daha çok yayıldığı noktalar olabilir” diye açıklıyor.
  Taka’aki Taira’nın diğer bir görüşü ise bulgunun bilime yönelik değeri. Bu bulgu kuvarsların fay dürtülerinde nasıl oluştuğunu göstermek dışında, dürtülerdeki sıvı basıncının nasıl eski seviyesine döndüğünü açıklar düzeyde -bu da ilk depremden sonra zeminin ne kadar hareket ettiğini etkileyen bir olgu. Taira “Bildiğim kadarıyla, halehazırda sıvı basınç değişimlerini artçı olasılık tahminleriyle birleştirmedik” diyor. “Bunları bütünleştirme deprem tahminlerimizi geliştirebilir.”

  aliveli44 ve tevfik bunu beğendiler.

 2. #2
  Status
  Offline
  aliveli44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Azimli Defineci
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  222
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  Çok güzel paylaşım
  Elinize sağlık ustam
  tevfik bunu beğendi.

 3. #3
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.878
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  Emegine saglik kardesim tts ustam
  tevfik bunu beğendi.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Altın Kural
  By TTS in forum DEFİNECİLİKTE ALTIN KURALLAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02.10.2014, 11:06
 2. Anadoluda Altın Çağ
  By aga_0074 in forum ESKi UYGARLIKLAR & ARKEOLOJi ViDEOLARI & BELGESELLER
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 24.10.2013, 13:36
 3. Dua Ile Altın Bulma
  By TURAN-HAN in forum DEFİNECİLİKTE CİN-BÜYÜ VE TLSIMLAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18.06.2013, 22:20
 4. Topraktan altın tozu ayrıştırma,altın ayırma işlemi nasıl yapılıyor?
  By definesirlari in forum DEĞERLİ MADENLER VE TAŞLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.04.2012, 13:45
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.07.2010, 17:47

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Evde Ek İş İlanları