E-devlet uygulaması hizmete sunduğu son çalışmasıyla birlikte alt ve üst soy bilgisi yoğun ilgi görürken şimdi de ölen yakınlarınızdan size miras kalıp kalmadığını sorgulayabileceksiniz. Herkesin büyük bir merakla beklediği MİRAS SORGULAMA uygulaması 6 Mart 2018 günü e-devlet üzerinden hizmete sunulacak.

Uygulamanın alt ve üst soy bilgisi öğrenme durumundan daha çok ilgi çekeceği aşikâr. Çünkü maddi destek her zaman insan hayatı için en ön planda yer almıştır ve öylede olacaktır her zaman.

Son zamanda 1853-1928 dönemlerine ait Şehit Sorgulama hizmetini devreye sokan e-devlet uygulaması önümüzdeki günlerde mirasçılık belgesi için hizmet vermeye başlayacak.

6 Mart 2018 günü başlayacak olan Miras Sorgulama hizmeti 1990 yılından sonra ölenler için mirasçılık belgesi verilmesi talebi UYAP sistemi üzerinden zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: "Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."

E-Devlet'ten "Miras Sorgulama" Nasıl Yapılır?

e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresini açınız. Daha sonra kullanıcı bölümünden T.C ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra ana sayfada bulunan arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazmanız yeterli olacaktır.