Son aylarda işsizlik rakamlarındaki pozitif seyirde Türkiye İş Kurumu (İşkur) önemli bir paya sahip.

Geçmiş yıllarda kamu kurumlarına eleman yerleştirmeye dönük çalışan İşkur, kendini yeniden yapılandırarak özel sektör odaklı hale geldi. Bu değişimin ardından bütün işsizlerin kuruma kaydı sağlandı. İşkur, 2 milyon 372 bin işsize ulaştı. Bu kişilerin adreslerinden telefonlarına TC kimlik numaralarından KPSS puanlarına kadar bütün bilgileri de kurumda kayıtlı. Zaman’a değerlendirmelerde bulunan İşkur Genel Müdürü Nusret Yazıcı, “İşsizlerin tamamını isim isim biliyoruz.” diyor. Bu sayede işverenin talebine anında cevap verebildiklerini belirtiyor. Yazıcı, mesleki eğitim kursu görenlere ödenen ücreti de artırdıklarını, günlük 15 liradan 20 liraya çıkardıklarını söyledi. Kursiyerlerin aylığı 500 lirayı buluyor.
Nusret Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre İşkur’un işe yerleştirme rakamlarında da önemli artış yaşandı. 2011’de 363 bin kişi işe yerleştirilirken bu rakam yüzde 53 artarak 556 bine çıktı. Kurum, piyasanın eleman talebini ölçmek ve işverenlerin hangi elemanlara ihtiyaç duyduğunu belirlemek amacıyla 10 kişiden fazla işçi çalıştıran 65 bin işyerini ziyaret etti. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmayı gerçekleştiren İşkur, 53 bin 164 anket uyguladı. Bundan sonra açılacak mesleki eğitim kursları, yapılan bu çalışmanın verilerine göre şekillenecek. İşverenlerin ihtiyaç duydukları mesleklerde eğitim kursları açılacak.
Mesleki eğitim kurslarından yararlanma şartları da kolaylaştırıldı. Özel istihdam bürolarına mesleki eğitim kursu açma imkanı verildi. Kurs görenlere ödenen ücret de artırıldı. Günlük 15 TL olarak ödenen bu ücret, 20 liraya çıkarıldı. Böylece ayda 25 gün kurs gören bir kişinin cebine 500 TL cep harçlığı girecek. Mesleki eğitim kurslarına devam eden kişi sayısında da önemli artış oldu. 2011’de 250 bin kişinin yararlandığı kurslara 2012’de 464 bin kişi devam etti.
Aynı şekilde staj programlarından yararlanma şartları kolaylaşırken imkanlar da iyileştirildi. 2 kişi çalıştıran işyerlerine, 6 ay boyunca maaşını devletin ödediği stajyer çalıştırma imkanı getirildi. Bu kişilere günlük ödenen ücret de 25 TL’ye çıkarıldı. Bu kapsamda 2012’de 31 bin kişi, tezgah başında staj yaparak meslek öğrenme şansına kavuştu. Okul boyama, çevre düzenlemesi ve ağaç dikme gibi toplum yararına çalışma olarak adlandırılan işlerde 191 bin kişi istihdam edildi.