Depresyon sürekli olmayan fakat sık sık aralıklarla tekrar edebilen sayısız hastalıklardan bir tanesidir. Çocukluk çağında yaşanan travmalar; genetik geçişler, aile içi şiddet ve baskı altında büyüme, gelecek kaygısı, mahalle baskısı, kendini ispat edebilme dürtüleri ve şeytan ve iblisin görünmeyen vesveseleri, bunun yanında az miktarda beyindeki kimyasalların nöronlarla iletişiminde zaman zaman yaşanan problemler vs Depresyon nedenlerinden bazılarıdır.

Ancak Depresyon tedavi edilebilen, ve geçici bir hastalıktır. Depresyon şizofreni gibi kalıcı ve sürekli ilaç tedavisi gerektiren bir durum değildir. İlk tedavi basamağı hastalığı kabul etmekle birlikte, tedavi edilebileceğine, yenilebileceğine kendini şartlandıralısın, bir bakıma kendi kendini terapi etmelisin. 2 eli ve 2 ayağı olmayan ama hayat dolu insanları görerek şükür ve tevekkül kültürünü kendinde işletmelisin. Kendine her türlü zarar vermen en basit tabirle acziyetin dip noktasıdır. İnsanlar 2 türlü zarar verirler ya kendisine ya da başkasına, kendine zarar vermek daha kolay ve kolayca bir kaçışdır. Başkasına zarar vermek ise korkaklığın yada aşırı sinirin aniden patlamış halidir.

Sen kolay olanları değil, zor olanları seçmezsen asla ve asla tedavi olamazsın. Ölünceye kadar yaşamak için onlarca tefekkür sebebini düşünmeyen insan depresyona da girer, akıl hastası da olur. Suç direkt şeytanda değil, biraz da bizim onu dizginlememizdedir. Sen kendini eğitmezsen, tefekkür etmezsen ne doktor nede ilaç seni yüzde yüz tedavi edemez. Sen beynindeki şartlanmış hastalık duygusunu kırmadan tedaviyi eksik yaparsın. Sana senden başka kimse yardım edemez. Allah bile bir şeyi istemeyen kimseye onu direkt olarak vermez. Önce sen iyileşmeyi isteyeceksin, sonra Allah'tan isteyeceksin, sonra da onu uygulamaya koyacaksın. Aksi halde sihirli ve mucize tedaviler olmadığını bilmelisin. Polis olarak kalsan da, başka mesleği yapsan da, kendi kendini tedavi etmezsen bu hastalık seni nereye gitsen kovalamaya devam etmeyecek mi? kaçmak çözüm değil, çözüm sorunun üzerine gitmektir. ABD'de bazı hayvan korkuları olanları korkularıyla yüzleştirerek yeniyorlar. Uçak korkusu olan insanları sanal uçağa bindirerek korkuları yeniyorlar, sizde hastalığınızı yenmeniz için korktuğunuz şeylerin üzerine, ondan kaçmayın, kaçmak anlık çözümdür, fakat tedavi etmez, siz kendinizi tedavi olacağına inanmazsan seni tedavi edecek doktoru nereden bulacaksın? Kafandaki olumsuz dürtülere kulak vermeden tefekkür etmeli, Allah'a şükür için kaç tane sebebin olduğunu alta alta yazarak kendinin aslında sorun olacak bir hayatının olmadığını farkedeceksin çözümü bu basit eğer yaparsan tabii.

alıntıdır.