Hamilelik çatlakları ve lekeler her kadının kâbusudur. Hamilelik süresince vücud kilo aldığı için deride bir esneme olur ve bu esneme zamanla çatlaklara dönüşür. Ayrıca, başta göbek bölgesi olmak üzere, vücutta kahverengi lekeler oluşabilir Hamilelik çatlakları ve lekeler doğuma kadar artarak devam edebilir ve maalesef bunu önlemek mümkün değil. Çünkü vücud bir değişim yaşadığı için bu değişimin doğurduğu estetik kayıplar mutlaka olacaktır.


Hamilelik çatlakları ve lekeler neden oluşur?


Hamilelik boyunca fetüsün büyümesi sonucu karın bölgesinde ve kilo alma sebebiyle basen, kalça, göğüste çatlaklar oluşur. Yeterli miktarda sıvı alınmaması çatlak oluşumunu kolaylaştırır. Vücut elastikiyetini kaybeder ve küçük yanık çizgilere benzeyen çatlaklar görülür. Gebelik süresince östrojen, progesteron ve MSH hormonlarının etkisiye deri üzerinde renk artışı olur. Lekelenmeler en çok karın bölgesi, göğüsler, koltuk altı ve yüz bölgesinde oluşur. Anne adayının güneş ışığına gereğinden fazla maruz kalması ve gebelikten önce uzun süreli doğum kontrol hapı alınması da gebelik lekelerinin (malezma) oluşmasına zemin hazırlar.


Hamilelik çatlakları ve lekeler nasıl giderilir?


Hamilelik süresince bu çatlak ve lekeleri giderici kozmetik ürün kullanılması sakıncalıdır. Kozmetiklerdeki kimyasallar deri tarafından emilerek bebeğe ciddi zararlar verebilir. Ancak hamileliğin 5. Ayından itibaren tamamen bitkisel olan organik yağlar kullanılabilir. Çatlaklar için en etkili yağların başında badem yağı gelir. Badem yağı çatlakların oluşumunu azaltır. Ancak doktora danışarak kullanılması gerekir. Yine bol su içmekte çatlak oluşumunu en az seviyeye indirir. Yüzde leke oluşumunu azaltmak için de bazı önlemler alınabilir: Güneş ışığını yeterli miktarda almak, fazla maruz kalmamak, her gün düzenli duş almak, lekelere peeling uygulayarak renk açılmasını sağlamak, lekeler için faydalı olabilir. Fakat hiçbir şey yapılmasa bile lekelenme ve çatlaklar doğumdan sonra büyük oranda azalır. Daha iyi sonuç için doğumdan sonra bir uzmandan yardım alınabilir.