Aşırı terlemek kişileri günlük hayatlarında rahatsız edici ve hatta psikolojik olarak rahatsız eden bir durumdur. Terlemek her insan için normal bir durum olsa da bazı kişilerde terleme daha fazla olur. Özellikle yaz aylarında çok fazla terleyen kişiler kötü kokudan rahatsız oldukları için kendilerini toplumdan ayırmaktadırlar.
Terleme ne kadar genetik olsa da beslenme ve yaşam tarzı terleme üzerinde oldukça etkilidir. Çok fazla baharatlı ve yağlı beslenme kişinin terlemesinde etkilidir. Stresli yaşam tarzı ve diyabetik rahatsızlığı olan kişilerde terleme biraz daha fazla olabilmektedir. Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı terlemede etki gösterebilmektedir.
Aşırı terleyen kişiler günlük duş almalıdır. Terlemeye sebep olan faktörleri belirleyerek bunlardan kaçınmaları aşırı terlemenin önüne geçebilir. Beslenmede yağlı beslenme yerine meyve tüketmeye özen göstermelidirler.
Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı listelerinin başında ilk olarak adaçayı gelmektedir. Adaçayı vücutta sıkılaşmayı sağlayarak terlemeyi engeller. Günlük olarak adaçayı tüketimine özen göstererek aşırı terlemeyi engelleyebilirsiniz. Adaçayının yanı sıra siyah çay terlemeyi engelleyen bitki çayları arasında yer almaktadır.
Adaçayı ve siyah çay aşırı terleyenler için tamamen doğal yöntemlerden biridir. Bunların tüketimine dikkat ederek terlemenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca siyah çay ile terleyen bölgelerinizi pamuk yardımı ile sildiğinizde aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz. Aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler için doğal çözümler ile çözüm bulmak sağlığınızı da tehdit altına atmayacaktır.