Ceviz Yaprağının Mucizevi Faydaları
Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent), kuvvetlendirici (tonik) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır.
Meyve tohumlarını çöpe atmayın
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, halk arasında ‘çekirdek’ olarak tabir edilen bitki tohumlarının, organik ve inorganik maddeler bakımından çok zengin olduğunu söyledi.
Zeytin çekirdeğinin faydaları (Ülser ve gastrit hastalıklarında)
Bulgar ve ABD li bilim adamlarının yaptıkları çalışmaları. sonucu, zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği gerek denekler üzerinde yapılan çalışmalar gerekse cihazlarla tespit edilmiştir.
BU BİTKİLERE DİKKAT
Kekikten ardıç tohumuna funda yaprağından acı bibere… Zayıflattığı söylenen bu 9 bitkisel ürüne dikkat edin! Günümüzde zayıflama pek çok kişi için bir tutku haline geldi.
Karpuzun Faydaları ve Yararları
Karpuz günün her vakti yenilebilecek yaz aylarının muhteşem, oldukça faydaları ve yararları olan şifalı meyvelerinden birisidir.
Ananas suyu cildi ve saçı güzelleştiriyor
Uzmanlara göre, ananas suyu yaz aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeriyor.
Hurma her derde deva.
Mineral açısından zengin bir meyve olan hurmanın birçok hastalıklara faydalı olduğu belirtildi. Prof.Dr. Coşkun Usta, hurmanın, doğada çok az görülebilen mineraller, kobalt, demir, kalsiyum ve selenyum içerdiğini bildirdi.
Nar kabuğu, kanseri önlüyor, yaşlanmayı geciktiriyor
Birçok hastalığa şifa kaynağı olan narın, insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.
20 kiraz 1 aspirin ediyor
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz, kirazın böbrek ve karaciğer dostu olduğunu, kanı ve vücuttaki zehirli maddeleri temizlediğini söyledi.

Narenciyeler inmeye karşı koruyor
Bilim adamları, portakal, greyfurt gibi narenciyelerin iskemik inmeye karşı koruduğunu bildirdi.
Stresinizi melisa çayı ile atın
Uzmanlara göre, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunan melisa bitkisi ruhsal gerginliği azaltıyor
Meyvelerin kabuklarındaki mucize
Elma, ayva, havuç vb. gibi meyveler posalı yendiğinde, doğal diş fırçası durumuna geçip, diş taşlarının oluşmasına mani oluyor.
Bitkilerden merhem, şurup ve çay hazırlayabilirsiniz
Bitkiler doğru kullanıldığında her derde deva. Nane yağını zeytinyağı ile karıştırın, şakaklara masaj yaparak baş ağrısından kurtulun. Sinüzit için kaynar suyun içine atılan papatyayı, 10 dakika teneffüs edin. Doğada bulunan otlarla ayrıca evde merhem, şurup ve çay kolayca hazırlanabilir.
Kivinin faydaları saymakla bitmiyor
Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler
Maydanozun faydaları
• Maydanoz sayesinde idrar yollarındaki mikroplardan, iltihaplanmalardan kurtulabilirsiniz• Böbrek taşlarının, mesane taşlarının dökülmesinde maydanozun çok büyük etkisi vardır

Bahar alerjisine bitkisel çözüm
Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok insanın şikayet ettiği bahar alerjisi, burun akıntısı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntının papatya, andız bitkisi, civanperçemi, huş ağacı ve kırlangıç otu gibi bitkisel yollarla tedavi edilebileceği belirtildi.

Isırgan otunun faydaları bilimsel olarak ispatlandı
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Gülçin, ısırgan otunun ülseri önlediğini, yaraları iyileştirdiğini, dirençli mikroorganizmaların yayılmalarınını bile engellediğini ve ağrı kesici özelliğinin olduğunu, yaptığı çalışmayla bilimsel olarak kanıtladığını söyledi.

Domates
Domates, her yerde bulunabilen ucuz bir şifa kaynağıdır. Domates ve pembe greyfurtta bulunan kırmızı renkli likopen (lycopene) isimli karotenoid güçlü bir antioksidan olup kanser ve ateroskleroz riskini azaltır. Ayrıca, yaşlanmayı önleyici rolü de vardır.

Yeşili kansere, kırmızısı eklem ağrısına iyi geliyor
Yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan yeşil biber, içerdiği vitamin, betakaroten ve yüksek orandaki lifli yapısıyla sağlığa büyük yarar sağlıyor.

Kanserin çaresi 'endemik bitki'de aranıyor
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakül-tesi'nde, Akdeniz Bölgesi'nde yetişen endemik bir bitkinin özütünün kanserli hücreyi öldürdüğü belirlendi.

Hafıza dostu!
Bilim adamları, her gün ceviz yemenin bunamayı engellemeye yardım ettiğini belirlediler.

Çay
Çay, güçlü AO özelliğinden dolayı son yıllarda bilim adamlarının büyük ilgisini çekmiştir. Sıvı tüketiminde sudan sonra ikinci sırada olduğu düşünülen çay, dünya çapında oldukça yaygın bir içecektir. Dünya çay tüketiminin % 7 oluşturan siyah çay, batı ülkeleri ve bazı Asya ülkelerinde tüketilirken, yeşil çay % 20 oranında Çin, Japonya, Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde tüketilmektedir. Çay tüketimimi kalan % 2'lik oranı ise pek yaygın olmayan oolong çayıdır,.

Dereotu çayı tam bir ilaç...
Mide ve bağırsak gazlarını giderir ve idrar söktürür.

Kaynak:
Kategori: SAĞLIK KÖŞESİ
Konu: Şifalı Bitkiler