Çok ciddi seyreden bir hastalık olmadığı için nezlenin tedavisini kendi başınıza yapmanız mümkün. Alınacak önlemler ve tedavi şekilleri grip ile benzerlik gösteriyor. Doktorlara göre, Öncelikle nezleli kişilerin bol sulu besinlerle beslenmesi gerekir. Ateş düşürmek için soğuk bantlar uygulanabilir.

Bol miktarda C vitamini almak vücut direncini arttırır. Hastalık boyunca başka kişilerden uzak durmak hastalığın onlara bulaşmasını engeller. Bu konuda hassas davranmakta fayda vardır. Yatak tedavisine gerek yoktur. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için burun açıcı spreyler faydalıdır.

C vitamini

Wikipedi internet ansiklopedisine göre, eksikliğinde halsizlik, diş eti kanaması, ciltte morluklar ve eklemlerde ağrı oluşturan bir vitamindir C vitamini. Birçok hayvan ve bitki C vitaminini kendi glukozlarından temin edebiliyor. Ancak insanoğlu, C vitaminini dışarıdan almak zorunda.

C Vitaminini hangi gıdalardan alabiliriz

C vitamini yalnızca bitkisel gıdalarda bulunur. Kuşburnu, kivi, turunçgiller, çilek, brokoli, kırmızı ve yeşilbiber, kavun, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, domates, patates en iyi kaynaklardır. İran’da yapılan diğer bir araştırmaya göre, C vitamini açısından en zengin meyvenin portakal olduğu söyleniyor.

Sebzeler de C vitamini deposu

Domates

Soğuk havalarda C vitamini ihtiyacını karşılamak için tüketilmesi gereken sebzelerin başında domatesin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kanserden koruyucu ve yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliği ile bilinen domatesin C ve E vitamini açısından zengin olduğunu da söylüyorlar. Yüksek kan basıncını düşüren ve vücudun su tutmasını önleyen domatesin kalp hastalıklarına ve prostat kanserine karşı tüketilmesini istedi.

Lahana

Soğuk algınlığına karşı bolca tüketilmesi önerilen lahana da C vitamini açısından oldukça zengin bir sebze. Kanserden koruyucu etkisiyle bilinen lahana, ayrıca vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor ve kandaki şeker miktarını düşürdüğü söyleniyor.

Patates

Sindirimi kolaylaştıran ve yorgunluğu giderici etkisi bulunan patatesin de C vitamini açısından yeteri kadar güçlü olduğunu dile getiren uzmanlar, ucuz ve kolay bulunabilen bir ürün olan bu sebzenin kızartılmadan haşlanarak tüketilmesi durumunda daha yararlı olacağını söylüyorlar.

Kırmızıbiber

Portakaldan daha fazla C vitamini içeren kırmızıbiber de sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken sebzelerin başında geliyor. Vücudun hastalıklara karşı direncini artıran kırmızıbiberin, kolera ve gut hastalıklarına da iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, kırmızıbiberin, kanser riskini azalttığını, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikimini önlediğini ifade ediyorlar.

Kivi

Portakalın yaklaşık iki katı C vitamini içeren kivinin potasyum açısından da zengin olduğunu belirtmekte fayda var. Gribe karşı etkili olmasının yanı sıra sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor.

Kuşburnu

Vitamin zenginliği açısından nadir bitkiler arasında yer alan kuşburnunun 100 gramında yaklaşık 2 kilo portakala eşdeğer C vitamini bulunur. Etkin bir kan temizleyicisi olarak bilinen kuşburnu, mide kramplarına ve sindirim sistemi sorunlarına karşı çok faydalıdır.

Maydanoz

Genelde salatalara süs olarak eklenen maydanozun da önemli oranda C vitamini içerdiğini vurgulayarak, maydanozun sindirimi kolaylaştırdığını, böbrek taşlarını düşürdüğünü ve anne sütünü artırdığını belirtmeliyiz.

Bir tutam maydanoz, yetişkin bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Maydanozu düzenli tüketen kişiler, kış aylarını gribe ya da nezleye yakalanmadan atlatabilirler.

Enginar

Bol miktarda C vitamini içeren enginarın ise gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra damar sertliği ve kalp hastalıklarını önlemesi özellikleri ile tüketilmesi gereken bir sebze olduğunu belirtmeliyiz.