Kan vermenin faydaları ve kan vermek hakkında uzmanlar yaptığı açıklamalar da kan vermenin vücut organizmasına yararı olduğu belirtilmiştir. Kanın temizlendiğini, kandaki yağ miktarının azalmasını, baş ağrıları, tansiyon, yorgunluk gibi belirtilerin azaldığı kan vermek ile gerçekleştiği görülmüştür. Kan vermek vücudun direncini artırır ve hastalıklar karşısında da sağlamlık sağlar. Stres gibi insan hayatına önemli ölçüde zarar veren durum kan verilmesi ile oldukça etkili bir şekilde azalmaktadır.


Kan vermek kalp hastalıklarını %92 gibi büyük bir ölçüde düşmesini sağlamaktadır. Bunun yanında birçok hastalığın önüne geçilmesi de içinde kan vermenin faydalı olduğu doktorlar tarafından belirtilmiştir. Kan vermek kendi sağlığımızın yanında kan ihtiyacı olan bir insana kan vererek onu ciddi bir kansızlıktan kurtulmasını da sağlar.

Kan Vermenin Vücuda Faydası Var Mıdır?
Kimler kan verebilir?
18 – 65 yaşları arasında sağlık her insan kan verebilir. Kan verme süreleri ise kadın ve erkeklere göre değişiklik göstermektedir. Erkekler de en sık 2 ayda bir, kadınlar da ise en sık 3 ayda bir şeklinde kan verilebilir. Kan vermede insan kilosunun da etkisi vardır. Ağırlığı 50 kg’dan fazla olan sağlıklı her insan kan verebilir. Genel olarak verilen kan standart olarak 450 mL’dir. İnsan vücudunda ise ortalama 5000-6000 mL kan bulunmaktadır. Yani 450 mL kan verildiği zaman ortalama kan hacminin %6-7′sini oluşturur. Uzmanların önerdiği süreler içerisin de kan vermek vücuda oldukça faydalar sağlamaktadır.