Pelin Bitkise Şifası


Özellikleri : İçeriğindeki bileşenler Thuyon, thuyol, artabsin içerikli uçucu yağ, absinthin içerikli acı madde, tanendir.1 metre yüksekliğe kadar ulaşan bitki, yol boylarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişir. İki veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Gri-yeşil renkli olan bitkinin yaprakları, çok acı ve keskin kokuludur. Yuvarlak top çiçekler, aşağı doğru sarkan salkımlar oluşturur. Tohumlarıyla çoğalır ya da sonbaharda alınan gövde kalemleriyle çoğaltılır. Temmuz ve eylül ayları arasında, çiçekli ve yapraklı üst bölümler kesilir, demetlenerek, gölgelik bir yere asılarak kurutulur. Daha sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Kullanılacağı zaman toz haline getirilir, suda kaynatılır ve balla tatlandırılır.


Önerilen hastalıklar : İştahsızlık sindirim bozuklukları ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı etkisiyle bilinir. Mide yanmasına, mide ekşimesine faydalı olup, bağırsak gazlarını giderici etkisi vardır. Kan dolaşımını artırdığı için vücuda zindelik verir, karaciğer tembelliğine, tiksintiye iyi gelir. Önemli bir kansızlık ilacıdır. Hastalıklardan sonra organizmayı güçlendirir. Hanımlarda adet halinin gecikmesini düzenler, beyaz akıntıyı giderir. Ağrılı adet görmeye karşı kullanılabilir. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarını iyileştirmede çok etkilidir.


Kullanım Şekli ve Dozu: 1 litre sıcak suya, 5-10 gram arası acı pelin otu konur. Aynı karışım, 20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 çay bardağı içilir. İştah açması beklendiğinde yemeklerden önce, sindirimi uyarması beklendiğinde ise yemekten sonra 1 bardak pelin otu çayı içilir. Soğutulmadan içilmelidir. Nane ile karıştırıldığında etkisi daha çok artar. Sara hastaları için, 1 bardak kaynar suya, 5 gram pelin otu konulup, demlemeye bırakılır. Balla tatlandırılarak, günde 2-3 bardak içilir.


Yan Etkileri: Bitkinin aşırı dozlarda kullanılması bağımlılık yapar. Bu nedenle uzun ömürlü kullanılması sakıncalıdır. Dikkatli kullanılması gerekir. Süt emziren anneler, çok sağlıklı kişiler, midesi ve bağırsağı hasta olanlar, böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.