yaz aylarında vücudun iyon ve Mineral kaybının oldukça arttığına dikkat çekerek, öncelikle hergün bir küçük şişe doğal maden sodasının mutlaka içilmesini önerilir..
katı doymuş yağları içeren sucuk, sosis, salam, pastırma, kırmızı et ve yağlı kaşardan da uzak durulması gerektiğini belirterek, Sıcak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı da uyarılarda bulunun...

SEBZE yemekLERİ ÖN PLANDA OLMALI
Zeytinyağı başta olmak üzere Sıvı yağ ve likit yağların ön planda tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Saraç, "Mutlaka ve mutlaka bol taze sebze ve meyve yemelidir. Kavun, karpuz, kabak, taze fasulye gibi... Mutlaka sebze yemeklerinin ön planda tutulması lazım...
Fazla kırmızı etten ziyade daha çok beyaz et ağırlıklı beslenmeyi tavsiye ederim..
beslenme açısından kırmızı et, ağır bir gıda. İçerdiği yağ ve kolesterol açısından da biraz riskli. Ve beyaz etle, sebze yemeklerinin kombine edilmesini, harmanlayarak beraber tüketilmesini öneririm. Mutlak surette şeker ihtiyacımızı da, direkt beyaz şekerden karşılayabiliriz. Kiraz, kavun, Erik gibi meyvelerden de alabiliriz. Bir de, 'yavaş karbonhidratlar' dediğimiz makarna ve pilavı da sebzelere katabiliriz"

ÇOCUKLARDA BESLENME
çocukların yaz sıcaklarından olumsuz etkilenmemeleri için, hiç olmazsa Bitki çayı içmeye alıştırmak gerektiğini, ayrıca bol roka, Marul, tere gibi yeşillik ağırlıklı salatanın çok faydası olduğunu bildirildi."Aralarda, özellikle salatalık gibi, yeşillik gibi, komposto, meyve, meyve Suyu gibi gıdaları vermek bir de lifli gıdalarla kombine etmenin oldukça faydası olur"