Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Yunan Alfabesi Hakkında Bilmedikleriniz.


  1: Alfa (Α α) (Yunanca: Άλφα, alfa) Yunan alfabesinin ilk harfidir. Türkçe'deki /a/ sesine karşılık gelir. Türkçe alfabe kelimesi de Yunanca'nın ilk iki harfi olan Alfa ve Betadan gelir.

  2: Vita (Β β) (Yunanca:Βήτα, Vita) Yunan alfabesinin ikinci harfidir. Yunanca ismi Vita olmasına rağmen birçok dilde matematik terimi beta nedeniyle bu adla bilinir. Öyle ki Türkçe'de ki alfabe kelimesi Yunanca'nın ilk iki harfi alfa ve vita nın oluşturduğu birleşik isimden gelmektedir.

  3: Gama (Γ γ) (Yunanca: Γάμμα, Gama), Yunan alfabesinin üçüncü harfidir. Sözcük içinde bulunduğu yere, kendinden önce ve sonra gelen harfe göre birçok değişik şeklide okunur.
  Eğer kendinden sonra bir ince ünlü alırsa Türkçe'deki Y sesine gibi okunur.
  Eğer kendinden sonra bir kalın ünlü alırsa Türkçe'deki Y ile Ğ arasında bir ses ile telâffuz edilir. (ne g kadar kalın, ne y kadar ince)
  Yanında ünsüz harfler olursa da harfin okunuşu değişmektedir. Duruma göre g, ng, ngh olarak okunabilir.

  4: Delta (Δ δ)) (Yunanca: Δέλτα, Delta), Yunan alfabesinin dördüncü harfidir. Dildeki ismi deltadır. Yunanca'daki sesletiminin Türkçe'de eşi yoktur. Dil ucu ön dişlere dokundurularak çıkarılır. İngilizce'deki orijinal sesletimindeki the, they sözcüklerindeki gibi sesletilir. Fenike Alfabesi'ndeki Dalet harfinden türemiştir.

  5: Εpsilon (Ε ε) (Yunanca:Έψιλον, Epsilon ), Yunan Alfabesi'nin beşinci harfidir. Türkçe'deki ince E sesi gibi okunur. Örnek; benim, esir vb.
  Fenike Alfabesi'ndeki He harfinden gelmiştir. Epsilon'dan türeyen harfler Latin Alfabesi'nde yer alan E ve Kiril Alfabesi'nde yer alan Ye harfleridir.
  "Epsilon" ("basit e&quot Bilmedikleriniz., "e" harfini ortaçağ döneminde aynı şekilde telaffuz edilen αι'den ayırmak için icat edilmiştir.
  Epsilon ayrıca Yunan rakamlarında 5 sayısını temsil etmektedir...
  Büyük harf biçimindeki Epsilon Latin Alfabesi'ndeki "E" ile benzerlik gösterdiği için Yunan Alfabesi dışında yaygın olarak kullanılan bir sembol değildir. Onun yerine küçük Epsilon (ε) birçok alanda sembol olarak kullanılmaktadır. "ε"nin sembol olarak kullanıldığı yerler şunlardır:
  Matematikte (özellikle limitte) küçük pozitif bir niceliği sembolize etmek için;
  Hesaplama yaparken sayısal veri tipinin kesinliğini ifade etmek için;
  Matematikte Levi-Civita sembolü olarak;
  Matematikte dual sayıları temsil etmek için (a + bε, ε2=0 ve ε≠0)

  6: Zita (Ζ ζ) (Yunanca:Ζήτα, Zita) Yunan alfabesinin altıncı harfidir. Yunanca dışındaki dillerde Zeta olarak bilinir. Türkçe'deki z sesi gibidir.

  7: İta (Η η) (Yunanca: Ήτα, İta) Yunan alfabesinin yedinci harfidir. Eta olarak ta bilinir. Yunanca'daki sesletimi i'dir. Büyük harf şekli olan Η, Lâtin sessiz harfi olan H ile karıştırılmamalıdır. Yunan Η ηsi bir sesli harftir.

  8: Tita veya Thita (Θ θ,ϑ) (Yunanca: Θήτα, Ŧita) Yunan alfabesinin sekizinci harfidir. Teta olarak ta bilinir. Okunuşta verdiği ses Türkçe'de yoktur. Transkripsiyonlarda Th olarak geçilir. Peltek bir /t/ sesidir. İngilizce'nin orijinal okunuşundaki thank, think gibi sesletilir. Dil ucunun, hafifçe ön dişlerin dışına çıkarılması ile telâffuz edilir.

  9: İota veya Iota (Ι ι) (Yunanca: Ιώτα, İota) Yunan alfabesinin dokuzuncu harfidir. Türkçe'deki Iı harflerine benzese de Yunanca'da /i/ sesini veren üç harfden biridir. Yunan dilinde Türkçe /ı/ sesi yoktur.

  10: Kapa (Κ κ) (Yunanca:Κάππα, Kapa), Yunan alfabesinin onuncu harfidir. Kappa olarak ta bilinir. Türkçe'deki Kk sesine denk gelir. Kendinden önce Γγ geldiği takdirde değişik şekilde okunabilir. Cümle içinde bulunduğu yere göre g ya da ng olarak okunur.

  11: Lamda (Λ λ) (Yunanca:Λάμδα, Lamða) Yunan alfabesinin onbirinci harfidir. İnce /l/ sesine denk gelir.

  12: Mi (Μ μ) (Yunanca:Μι veya Μυ, Mi) Yunan alfabesinin onikinci harfidir. Türkçe'deki /m/ sesine karşılık gelir. Eğer yanına Ππ harfi gelirse sözcük içinde bulunduğu duruma göre B sesi de verebilir.

  13: Ni (Ν ν) (Yunanca: Νι, Ni) Yunan alfabesinin onüçüncü harfidir. Türkçe'deki N sesine karşılık gelir. Küçük harf olan ν Lâtin harfi V ile karıştırılmamlıdır. Yunanca'daki Ν ν hiçbir zaman genizsi söylenmez, dil ucu ön damağa değdirilerek söylenir.

  14: Ksi (Ξ ξ) (Yunanca: Ξι, Ksi) Yunan alfabesinin ondördüncü harfidir. Ksi harfi tek bir sesin değil /k/ ve /s/ seslerinin birleşimini temsil eder. Türkçe'de bu harfi temsil eden tek bir harf yoktur, fakat yazı dilinde bazen kullanılan Xx (iks) ile aynı görevdedir.

  15: Omikron (Ο ο) (Yunanca:Όμικρον, Omikron), Yunan alfabesinin onbeşinci harfidir. Türkçe karşılığı O harfidir. Yunanca'daki bir diğer o sesine sahip olan Ωω ile karıştırılmamalıdır. Ο harfi yanına υ aldığında diftong yaratır, ve U olarak sesletilir. ι aldığı takdirde de i olarak okunur.

  16: Pi (Π π) (Yunanca:Πι, Pi), Yunan alfabesinin onaltıncı harfidir. Türkçedeki /p/ sesine karşılık gelir. Pi olarak adlandırılır ve matematik terimi olarak da kullanılmaktadır.

  17: Ro (Ρ ρ) (Yunanca:Pω, Ro), Yunan alfabesinin onyedinci harfidir. Şekil olarak Lâtin harfi olan P p'ye benzese de Yunan Ro'su, Türkçe'deki R sesine karşılık gelir. Hattâ Türkçe'dekinden biraz daha sert bir R olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  18: Sigma (Σ σ,ς) (Yunanca:Σίγμα, Sigma) Yunan alfabesinin onsekizinci harfidir. Diğer harflerden farklı olarak kelimenin sonunda, başındaki ve ortasındaki hâlinden daha farklı yazılır. Kelime ortasında ve başında (küçük harfte) σ, sonunda ise ς olarak yazılır, büyük harf düzeninde her ikiside Σ olarak yazılır. Türkçe'deki S sesi gibidir. Fakat kendinden sonra Ββ, Υυ, Δδ, Λλ, Μμ, Νν, Ρρ harflerinden biri gelirse, ses Z'ye dönüşür, yani yazılışta s, okunuşta z olur.

  19: Taf (Τ τ) (Yunanca:Ταυ, Taf), Yunan alfabesinin ondokuzuncu harfidir. Türkçe'deki /t/ sesine denk gelir. Türkçe transkripsiyonlarda aynı yazılması karşın Θθ harfi ile karıştırılmamalıdır.

  20: İpsilon (Υ υ) (Yunanca:Ύψιλον, İpsilon) Yunan alfabesinin yirminci harfidir. İpsilon harfi /i/ sesini verir. Ne büyük harf şekli Υnin, ne de küçük harf şekli υnin, dilimizideki benzerleri ile bir ilgisi yoktur. Υ ve υ harfleri yanına ω harfi aldığında bazen U sesi verir.

  21: Fi (Φ φ) (Yunanca:Φι, Fi), Yunan alfabesinin yirmibirinci harfidir. Türkçedeki F sesi gibi sesletilir. Fakat Yunancada f sesini veren bir başka harf bileşiği daha vardır; bu nedenle sık kullanılan bir harf değildir

  22: Khi (Χ χ) (Yunanca:Χι, Khi), Yunan alfabesinin yirmiikinci harfidir. Türkçede Ki olarak ta okunur. Çoğu zaman transkripsiyonlarda "H h" olarak çevrilse de bu harfin Türkçe'de karşılığı yoktur. Türkçedeki /h/ sesine göre biraz hırıltılıdır. Boğazın daha derininden gelir. Çoğu zaman Arapça'daki ﺥ‎ sesi gibi söylenir ya da Almanca'daki ch gibi.

  23: Psi (Ψ ψ) (Yunanca:Ψι, Psi), Yunan Alfabesi'nin yirmiüçüncü harfidir. Tam olarak bir harf değil, harf birleşiğidir. P ve S harflerinden oluşur; fakat söylenirken harfler, Türkçe'dekinin aksine belirgin olarak vurgulu bir şekilde söylenmez.

  24: Omega (Ω ω) (Yunanca:Ωμέγα, Omega), yirmi dört harfli Yunan Alfabesinin en sonuncu harfidir. Türkçe'deki O sesi gibidir... 2. #2
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart Ynt: Yunan Alfabesi Hakkında Bilmedikleriniz.

  emeğine sağlık
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zapotek ve Kıstak Alfabesi -Zapotek ve Kıstak Yazıları
  By ömerxx in forum ESKİ MEDENİYETLERE AİT ALFABELER
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.12.2013, 01:25
 2. ESKI YUNAN ALFABESİ
  By ömerxx in forum ESKİ MEDENİYETLERE AİT ALFABELER
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17.04.2013, 20:37
 3. yunan tümülüsleri
  By ömerxx in forum HÖYÜK MEZARLAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05.12.2012, 10:02
 4. yunan mezarlık define
  By TURAN-HAN in forum ESKİ UYGARLIKLARDA ÖLÜ GÖMME ÇEŞİTLERİ
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20.10.2012, 17:19
 5. Eski yunan sayıları ve alfabesi
  By Radmin in forum DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.2011, 01:54
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.