ağırlıkları , altına , ancak , anlıyoruz” , antik , arıyorlardı , athena , athena’nın , başini , başlayınca , başı , başına , başını , bin , binlerce , bir , biz , bizi , boya , bulduk , buldukları , bulunan , bulunmuştu , bulup , bunu , buraya , bölge , çalışmalar , çalışmaları , celal , çok , daha , dedi , defineciler , denizli’nin , devletten , dokuma , dönemde , geçmişinin , gün , heyeti , heykel , heykelini , icin , kaçakçilardan , kaçakçılar , kaçakçıların , kaliteli , kazı , kazılarda , kazıya , kentte , kumaşlar , laodikya , loadikyalı , malzemeleri , merkeziydi , olarak , ortaya , pazar , sakladığını , saklamış , satmak , sonra , stadyum , sırasında , tanrıçası , tarafından , tekstil , tezgah , toprağın , toprak , ulaşıldı , yapılan , yine , yıl , yıllık , yün , yüzüne , yüzyılda , önce , önemli , özenle , şimşek

Defineciler devletten önçe buldukları Athena heykelini toprak altına saklamış
Defineciler devletten buldukları heykelini
25.08.2015
Denizli’de Laodikya antik kentinde dokuma tanrıçası Athena’nın bin 800 yıllık heykel başı bulundu. Daha önce kaçakçılar tarafından bulunan ancak toprak altına saklanan Athena’nın heykel başı, 12 yıl aradan sonra antik kentte kazı yapan heyet tarafından gün yüzüne çıkarıldı.
Laodikya antik kentinde kazı çalışmaları devam ederken, her geçen gün şehir gün yüzüne . Kazı heyeti başkanlığını Prof.Dr. Celal Şimşek’in yaptığı kazılar Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. 12 ay boyunca yapılan kazılarda birçok önemli kalıntı bulunurken, son çalışmalar neticesinde dokuma tanrıçası Athena’nın heykel başına ulaşıldı. Stadyum Caddesi’nde yapılan çalışmalar sırasında MS 2. yüzyılda yapıldığı belirtilen dokuma tanrıçası Athena’nın heykel başına ulaşıldı. Çalışmalar sırasında 10 santimetrelik bir toprak tabakasının altına gizlenmiş şekilde bulunan heykel başının, kazı çalışmaları başlamadan önce kaçak kazı yapanlar tarafından bulunduğu, ancak bölgede kazı çalışmaları başlayınca yerinden alınamadığı kaydedildi. Bölgede yapılan çalışmalarda ayrıca çok sayıda heykel başı ve heykel gövdesinin de ortaya çıkarıldığı öğrenildi.
“BULUNTULAR DENİZLİ’NİN TEKSTİL GEÇMİŞİNİN BİNLERCE YIL ÖNCESİNE DAYANDIĞINI GÖSTERİYOR”
Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek, “2015 yılının güzel buluntularından bir tanesi de kentin dokuma tanrıçası olan Athena’nın çok kaliteli, MS 2. yüzyılda yapılan başının ortaya çıkarılmasıdır. Laodikya antik kentinin buluntuları bugünkü Denizli’nin geçmişinin binlerce yıl öncesine dayanan somut şeylerini de ortaya çıkarıyor. Bu bölge antik dönemde çok önemli bir tekstil merkeziydi. Daha önceleri bölgede dokuma tezgah ağırlıkları bulunmuştu. Bin 500 yıllık yün kumaşlar ve boya malzemeleri de yine kazılarda bulunmuştu. Kentte dokuma tanrıçasının çok sevildiğini anlıyoruz” dedi.
“HEYKEL BAŞINI KAÇAKÇILARDAN SONRA BİZ BULDUK”
Dokuma tanrıçası Athena’nın heykel başını 12 yıl önce kaçakçıların bulup sakladığını kaydeden Şimşek, Athena’nın heykel başının Loadikyalı heykeltıraşlar tarafından yapıldığını belirtti. Şimşek, “Heykel bir Genç kız gibi yapılmış. Çok hisli, çok kaliteli bir heykel başı. Bu heykel başının bulunması kazı heyeti olarak bizleri çok sevindirdi. Bu heykel başını bulmamız çok enteresan oldu. Bunu biz Stadyum Caddesi kazılarında çift başlı büstle bulduk. 10 santimetre toprağın altına özenle koyulmuş şekilde bulduk. Bunu daha önce kaçakçılar bulup saklamışlar. Herhalde satmak için pazar arıyorlardı. Ancak biz kazıya başlayınca bir daha buraya gelemediler. Biz tam 12 yıl sonra bu heykeli bulmuş olduk. Bu da bizi çok sevindirdi” dedi.