Antik Mısır'da vergi ödemelerini gösteren metinler bulundu
ödemelerini
16.03.2015
Antik Mısır’da bulunan ve Yunanca’dan çevirisi yeni yapılan bir fiş, ismi tam olarak okunamayan bir kişinin ve onun arkadaşının, Luksor ya da Thebes olarak bilinen Diospolis Magna şehrinin halk bankasına arazi satım vergisi olarak 75 talent ve sonrasında ceza olarak bir 15 talent daha ödeme yaptığını ortaya çıkardı. Concordia Üniversitesi’nden Brice Jones Live Science’a yaptığı açıklamada bu miktarın oldukça yüklü bir miktar olduğunu ve bunun Mısırlıların oldukça zengin olduklarını gösterdiğini belirtiyor. Verginin ödendiği tarih günümüze uyarlandığında MÖ 98 yılının 22 Temmuz’una karşılık geliyor.

15 talent ceza ödemesinin, fişin bir kısmının gümüş para olarak ödenmemesi yüzünden olabileceğini belirten uzmanlar, bunun o zamanın yasasının bir parçası olduğunu belirtiyor.
Montreal’de bulunan McGill Üniversitesi Kütüphanesi ve Arşivi’nde muhafaza edilen bu üzeri yazılı seramik parçasının ve diğer eserlerin çevirisi yine Concordia Üniversitesi’nde görevli olan Brice Jones tarafından yapılmakta.