Antalya-2500 yıllık seramik parçaları bulundu
Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Side beldesindeki antik kentte yapılan kazılarda, MÖ 5. yüzyıla ait, çeşitli ev gereçlerine ait seramik parçaları gün ışığına çıkartıldı.
Side antik lenti Kazı Başkan Yardımcısı ve Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Feriştah Alanyalı, bu yılki kazılarda, küçük bir hamam kompleksi ve oturma birimlerinin açığa çıkarıldığını söyledi.
Açığa çıkarılan hamam kompleksi ile oturma birimlerinin bir kısmının MS 7. yüzyılda kullanımına son verildiğini ifade eden Alanyalı, bölgede yapılan kazılarda MÖ 5. yüzyıl ile MS 13. yüzyıl arasındaki döneme ışık tutacak buluntu ve bilgilere ulaşıldığını bildirdi.
Alanyalı, ''Yapılan çalışmada seramiklerin MÖ 5. yüzyıla ait olduğunun ortaya çıkması bizim için çok önemlidir. Böylelikle, bugüne kadar Side'nin tarihinin çok eskilere gittiğini söylüyorduk, ama elimizde bilgi veya buluntu yoktu. Ancak bugün kesin olarak MÖ 5. yüzyılda yerleşimin olduğunu söyleyebiliyoruz. Hatta seramiklerin kalitesi bize, yerleşimin tarihinin çok daha eski olduğu fikrini veriyor. Yapılacak kazılar sonucunda daha eski tarihlere ait eserler de bulmayı umut ediyoruz. Her halükarda şunu söyleyebilirim; bugün itibariyle Side'de 2 bin 500 yıl öncesindeki yaşama ait izleri bulduk'' dedi.
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Seramik Uzmanı Yrd. Doç. Alptekin Oransay da, MÖ 5. yüzyıla ait seramiklerin Side'nin tarihi açısında önemine işaret etti ve seramiklerin çok kaliteli olduklarını söyledi.
Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı da, kazı döneminde 45'i akademisyen, 70 kişilik bir ekiple çalıştıklarını anlattı. Bu yılki kazılarda kuma gömülen doğu kapısının açığa çıkarıldığını ve Side'nin simgesi olan Apollon Tapınağı'nda yapılandırma çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hüseyin Alanyalı, ''Anadolu Üniversitesi olarak bu sene kazılarımızın üçüncü yılındayız. Side'nin hem tarihini açığa çıkarmak, hem bilimsel araştırmalar yapmak, hem de turizme hizmet etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.
Bu sene gün ışığına çıkarılan seramiklerle bölgede 2500 yıl önceki yerleşim izlerinin tespit edildiğini ifade eden Alanyalı, Side'nin tarihinin çok daha eskilere dayandığına inandığını vurguladı.