Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart Sarayda kepçeyle yıkım (ıstanbul)  (ıstanbul)
  05.02.2012
  Sarayda kepçeyle yıkım Sultanahmet'te Bizans Büyük Saray'a ait tarihi yapı iş makineleriyle yerle bir edilip yerine otel yapılırken kimsenin kılı kıpırdamadı.
  Radikal'in haberine göre, Sultanahmet'te 1. Derece Koruma Bölgesi içinde yer alan, kentsel ve arkeolojik sit alanı içindeki Bizans Büyük Saray'a ait olduğu düşünülen tarihi yapıyı iş makinalarıyla yerle bir edip yıktılar. Yerine beş katlı otel diktiler. Bu sırada durumu fark eden uzmanların İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu ile Fatih Belediyesi'ne yaptığı bilidirim sonuç vermedi.
  Koruma Kurulu bir ay sonra inşaatın durdurulması yönünde karar aldı. Bir ay içinde inşaat beş kat yükseldi, çatı aşamasına geldi. Sultanahmet Mahallesi 98 ada 1,2,22 ve 33 parselde yer alan inşaat, arkeologlara göre Bizans Büyük Saray'ın üstüne yapıldı. İki parsel yanında, Sultanahmet Eresin Otel'in altında da benzer kalıntılar inşaat sırasında çıkmış, otel sahipleri bu kalıntıları koruma altına alarak müzeye çevirmişti. 'Güçlendirme' izniyle Sultanahmet Küçükayasofya Caddesi üzerinde 1 ve 2. parseli korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen, diğer parselleri de 2. derece korunması gerekli kültür varlığı olan yapılar bir gecede yıkıldı. Ancak yıkımdan önce Fatih Belediyesi'nden güçlendirme izni alındı.
  İnşaat yapılacak alanın etrafı suntadan tahta paravanlarla kapatıldı. İçeride ne olup bittiğinin görünmemesi için küçük bir delik bile bırakılmadı. Ardından önce tarihi binalar yıkıldı. Temele kadar inildi. Altta Bizans Büyük Saray'a ait duvar kalıntıları ve tarihi yapılar çıktı. Bunlar da iş makineleri ile yıkıldı. Tüm bunlar olup biterken ne Büyükşehir ne de Fatih Belediyesi'nden bir yetkili uğradı. Temel betonlarının bir kısmı atılıp tarihi duvarların iş makineleri ile yıkıldığı sırada çevredeki işyeri sahiplerinden şikâyet geldi.
  İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanları adrese gittiklerinde gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Bizans Büyük Saray'a ait olduğunu düşündükleri 4 metre genişliğinde yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tarihi duvarlar yerle bir edilmişti. Uzmanlar, bunu yapmalarının yasak olduğunu ve inşaatı durdurmaları gerektiğini söyledi. ama gözlerinin önünde yıkım devam etti. 1 ay sonra karar alındı Geçen 15 Aralık günü tespit edilen bu durum, İstanbul 4 Numaralı Koruma Kurulu'na, Fatih Belediye Başkanlığı'na ivedilikle bildirildi. Koruma Kurulu bu şikâyeti tam 1 ay sonra gündeme aldı.
  18 Ocak 2012 tarihli Koruma Kurulu kararında şöyle denildi:
  "Açığa çıkan tarihi duvar kalıntılarının İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nce kalıntı rölevesinin ve niteliğini açıkça belirten raporun hazırlanarak kurulumuza iletilmesine, söz konusu alanda her türülü inşai faaliyetlerin ivedi olarak durdurulmasına, 1 ve 2 parsellere ait güncel röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin kurulumuza iletilmesine karar verildi." 5 yıla kadar hapis Koruma Kurulu inşaatın durdurulmasını istemişti ama inşaatın 5 katı da bitmiş, çatısı yapılıyordu. Kurulun rölevesini istediği tarihi duvarlar da hafriyat oldu.
  2863 sayılı yasanın 65. maddesi a fıkrasında şöyle diyor:
  "Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır."
  Bir şeyler döndü ama ne!
  Bir kurul yetkilisi şunları söyledi: "Tarihi yarımada bütününde yapılaşma ve araştırma için yapılacak temel kazıları müze denetiminde olmalıydı. Ancak belediye haber bile vermedi. Belli ki inşaatı yapanlara arka çıkılıyor. Kurulun gündemine geç alınması da şüpheli. Çünkü geçen yıl nisan ayında bir karar aldık. Bu tür acil durumlarda faksla ya da telefonla gelen ihbarlar karşısında kurul toplanana kadar inşaatın durdurulmasına karar vermiştik. Bir şeyler döndü ama ne olduğunu anlamış değilim. Belediye de kurul yöneticileri de bu durumdan mesuldür."
  'Dehşete kapıldım, bu bir vandalizm'
  Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul: "Dehşete kapıldım. Bu bir vandalizm. Belli ki bir yapı kompleksine ait duvar kalıntıları. Saraya ait bir yapı gibi görünüyor. Gözümüz gibi baktığımız tarihi yarımadada bu nasıl yapılır? Belediye nerde? Koruma Kurulu nerde? Hiç kimse görmemesi ilginç. Arkası oldukça sağlam biri olmalı. 2863 sayılı yasa hapis cezası öngörürken bu nasıl bir cüret? Ancak yasa var ama kâğıt üzerinde, uygulayacak yönetici yok! Fourseasons Otel daha önce Bizans Sarayı üzerine yapıldı. Buradan cesaret alıyorlar." 2. #2
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart Ynt: Sarayda kepçeyle yıkım (ıstanbul)

  TARİH TANIMAZLIK DEDİĞİN BÖYLE OLUR
  09.02.2012

  Sultanahmet’te 1. derece koruma bölgesi içinde Bizans Büyük Saray’a ait olduğu düşünülen tarihi kalıntılar üstündeki ‘kılıflı inşaat’a, yeni bir ‘kılıf çabası’ geldi. Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada, iş makinelerini tarihi yok ederken gösteren fotoğrafların başka yerde çekildiği ileri sürülerek, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin 14 Aralık 2011 tarihli raporu görmezden gelindi.
  Sultanahmet’te tescilli tarihi binalar yıkılmış, altından çıkan Bizans Büyük Saray’a ait kalıntılar da iş makineleriyle yerle bir edilmişti. Kalıntıların üzerine de bir ay içinde beş katlı yeni bir bina yapılmıştı. Radikal, 5 Şubat’ta manşetten yayımladığı bu haberi İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanlarının, 4 Numaralı Koruma Kurulu’na yolladığı 14 Aralık 2011 tarihli rapora dayandırmıştı. Belediyeye de yollanan raporda, iş makinelerini gösteren fotoğrafların müze uzmanlarınca inceleme sırasında çekildiği vurgulanmıştı.
  Fatih Belediyesi kentsel ve arkeolojik sit alanı içinde bulunan tarihi yapının iş makineleriyle yerle bir edilmesi ve üzerine jet hızıyla inşaat yapılmasına ilişkin suskunluğunu bozarak açıklama yaptı. Ancak belediyenin açıklamasında adeta bir örtbas gayreti var. Şimdi Fatih Belediyesi’nin açıklamalarını maddeler halinde sıralayalım.
  Belediye açıklaması: “Fatih Belediyesi sınırlarında boş ve metruk olan ve bu haliyle görüntü kirliliği oluşturan, güvenlik açısından tehlike arzeden yapılar herkes tarafından bilinmekte ve bu konuda çok sayıda şikayet olmaktadır. Etraflarının kapatılarak çevre can ve mal emniyetinin alınması 3194 sayılı İmar Kanunu gereğidir.”
  Metruk binaların etrafı çevreye verdiği zarardan dolayı değil, binayı yıkarken ve yenisini yaparken kimsenin görmemesi için kapatıldı.
  Belediye açıklaması: “İlgilisince etrafı kapatılan alanda kazı yapıldığının bildirildiği ve Koruma Kurulu’na dağıtımlı olarak yazılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yazısına istinaden etrafı içi görünmeyecek şekilde tamamen kapalı olan mahal tetkik edilmiş ancak bir ilgilinin veya çalışanın bulunmaması nedeniyle kazı veya inşai faaliyette bulunulmaması için tahta perde girişinden mühür altına alınmıştır. Müteaddit kereler yapılan kontrollerde faaliyete rastlanmamıştır. Ancak 31.01.2012 tarihinde yapılan kontrolde tahta perde girişinin açık olduğu ve içerde bir inşai faaliyetin olduğu görülmüş, yapı tatil tutanağı düzenlenmiş ve mahal tekrar mühürlenerek tüm faaliyetler durdurulmuştur. Yine aynı tarihte mühür fek edilerek (kaldırılarak) inşai faaliyette bulunulması nedeniyle başsavcılığna suç duyurusunda bulunulmuş ve 3194 sayılı İmar Kanunu gereği belediye encümenince karar alınmak üzere ivedi olarak sevk edilmiştir. Gerekli yasal işlemler yapılmış olup yasal işlem süreci devam etmektedir.”
  Açıklamadan anlaşılacağı üzere belediye yetkilileri şikayetten haberdar. İnşaata defalarca gitmişler. Ancak çalışan kimseyi görmemişler. Çalışan olmamasına rağmen inşaat bir ay içinde nasıl beş kat yükselmiş, cevabını kimse bilmiyor.
  Belediyeden yapılan açıklamanın en can alıcı yanı ise şöyle: “Basında yıkıldığı iddia edilerek gösterilen saray ve sur kalıntılarının bahse konu alanla bir ilgisi bulunmayıp ekteki eski fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere söz konusu yerde eski ve metruk binaların bulunduğu görülmektedir. Görüntülerdeki kalıntılar, sözkonusu yerle alakası olmayan tarihi yarımadanın değişik yerlerinde mevcut saray ve sur kalıntılarıdır.”
  Anlaşılan belediye yetkilileri metruk binaları saray kalıntısı olarak gösterdiğimizi zannetmiş. Oysa o metruk binalar Koruma Kurulu’nca tarihi eser olarak tescil edilmiş yapılar. Saray kalıntıları ise bu metruk binalar yıkıldıktan sonra yerin 10 metre altına inildikten sonra temel kazıları sırasında ortaya çıktı. Üstelik bu tespit, İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologlarınca 14 Aralık günü yerinde yapılan incelemede gerçekleşti. Fotoğraflar da müze uzmanlarınca çekildi.
  ******

  'YOK' DENİLEN BİZANS SARAYI 'TEMEL' OLDU
  Sultanahmet’te 1. Derece Koruma Bölgesi içinde yer alan ve Bizans Büyük Saray’a ait olduğu düşünülen tarihi yapının iş makineleriyle yıkılması ve üzerine 5 katlı otel yapılmasıyla ilgili tartışmalar büyüyor.
  Fatih Belediye Başkanlığı önceki gün fotoğrafların bahsedilen inşaata ait olmadığını savunmuştu. İstanbul Arkeoloji Müzesi bu açıklama üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir rapor sundu. Raporda tonozların iş makineleriyle yıkılmasının yanı sıra yeni görüntüler de yer aldı. Yeni fotoğraflarda Bizans Büyük Saray’a ait kapı geçişlerinin dimdik ayakta olduğu gözlenirken alandaki tahribat iyice gözler önüne seriliyor. Bizans Büyük Saray’a ait mekanlar arası geçiş kapısı artık yeni yapılan inşaatın temel kolonları arasında sıkışmış. Fotoğrafları gören arkeologlar, ‘‘Bizans Sarayı’na ait çok önemli bir yapı maalesef elimizden uçup gitti. Bunu yapanlara ve sorumlulara mutlaka 2863 sayılı yasanın öngördüğü ceza uygulanmalı’’ dedi.
  14 Aralık’ta İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gelen ihbar üzerine olay yerine giden müze arkeoloğu, yaşananı “Çok yüksek uzun ve geniş bir tuğla duvarın, ucunda kırıcı bulunan iş makinesiyle kırıldığı görülmüş, yetkililere derhal çalışmanın durdurulması söylenip kırma çalışması durdurulmuştur. Yukarıdan yapılan ilk incelemeye göre Horasan harç bağlayıcılı taş ve tuğladan yapılmış büyük bir duvarın tahrip edildiği görülmüştür. Duvarın çevresinde de amfora ve çanak parçalarının olduğu görülmüştür’’ diye anlattı.

  ******

  O OTEL YIKILIYOR
  09.02.2012
  Sultanahmet’te, 1. Derece Koruma Bölgesi içinde yer alan, kentsel ve arkeolojik sit alanı içinde bulunan ve Bizans Büyük Saray’a ait olduğu düşünülen tarihi yapının iş makineleri ile yıkıldığını RADİKAL 4 Şubat günü manşetten duyurmuştu.
  Kaçak yapılan inşaat için Fatih Belediyesi yıkım kararı aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay binanın yıkılacağını açıkladı.
  Bakan Günay şöyle konuştu: ‘‘İstanbul Arkeoloji Müzesi, gelen ihbarı aynı gün değerlendirerek yerinde inceleme yapmış ve aynı gün rapor tutulmuştur. Bu rapor hem ilgili belediyeye hem de 4 Numaralı Koruma Kurulu’na gönderilmiş. Müze üzerine düşeni yerine getirmiş, olayın da takipçisi olmuş. Koruma Kurulu da suçlanmamalı. Koruma Kurulu da gündemden önce Fatih Belediyesi’ne durumu bildirmiş. Belediye Başkanı da biz inşaatı mühürlemiştik diyor. Mühürü kırıp inşaata devam etmişler. Şimdi inşaat yıkılacak. Hatta başkan ‘Yıkıma başladık’ dedi. Bu tür olaylara Tarihi Yarımada içinde asla izin vermeyiz.’’
  Fatih Belediyesi, Radikal’in Bizans Büyük Saray’ın kalıntılarının hunharca iş makineleriyle yıkılmasıyla ilgili manşet haberinden sonra bir açıklama yapmış ve İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologlarınca çekilen yıkım fotoğraflarının Tarihi Yarımada’nın başka yerinden çekilmiş sur duvarları olduğunu iddia etmişti. Belediye ayrıca “Metruk binanın da Bizans Sarayı ile alakası yok’’ diyerek Radikal’in haberini yalanlamıştı.
  Ancak Fatih Belediyesi bu açıklamadan sadece 1 gün sonra kaçak otel inşaatını yıkma kararı aldı. Dün binanın önce tahta paravanları söküldü. Binanın üst kattan itibaren yıkım işlemi inşaatın kendi çalışanlarınca yapılıyor. En üst katın tavanından yıkıma başlandı.
  Fatih Belediyesi yetkilileri inşaatın temele kadar yıkılacağını söylerken, 4 Numaralı Koruma Kurulu yetkilileri de inşaat ile ilgili İstanbul Arkeoloji Müzesi’nce arkeolojik kazı çalışmaları yapılması yönünde karar alınacağını, tescilli binanın rölevesi çıkartıldıktan sonra tarihi binanın benzerinin yapılmasının isteneceğini söyledi.
  Fatih Belediye Başkanlığı’ndan şu açıklama yapıldı:
  ‘‘Sultanahmet bölgesinde ruhsatsız ve izinsiz olarak inşai faaliyette bulunulan yer hakkında kurumumuzun herhangi bir izni bulunmayıp; mühürlü olduğu halde yapılan kontrollerde mührün fek edilerek (kırılarak) inşai faaliyetin devam etmesi nedeniyle 3194 Sayılı İmar Kanunu gereği yapı tatil tutanağı düzenlenerek suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca Fatih Belediye Encümeni’nce alınan kararlar üzerine kaba haldeki inşaatta yıkım işlemine başlanmış ve yıkım işlemi devam etmektedir. Bu konuda sorumluluğu bulunan tüm kurumlara yazılar yazılarak gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak anılan yer ile ilgili belediyemizi ilgilendiren hususlarda gerekli tüm yasal işlemler birimlerimizce yapılmış olup; yasal işlem süreci halen devam etmektedir.’’
  Arkeolog Nezih Başgelen, gelinen noktayı ‘kırılma noktası’ olarak nitelendirdi: ‘‘Sultanahmet’teki yaşadışı otel inşaatında, yapanın yanına kar kalacağı bir göz yumma hem İstanbul’da hem de tüm ülke çapında tarihi eserlerimizin, arkeolojik sitlerin korunmasında geri dönülmez ihlallere yol açacaktır. Kültür ve Turizm Bakanımızın yaklaşımı çok önemli. İnşaatın yasadışı işlemlerinin cezasının örnek olacak şekilde bir an önce uygulanması gerekmektedir. Önemli bir kırılma noktasındayız. Bu olayda aklıselim bir çözümün ivedilikle hayata geçirilmesi kültürel mirasını geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.’’

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Gizemli İstanbul haritası
  By redkit in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.01.2015, 15:09
 2. İstanbul içi yeri olanlar içeri
  By talha in forum RESİMSİZ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 30.09.2013, 19:05
 3. İstanbul'da Hitit operasyonu
  By redkit in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30.03.2013, 02:00
 4. kepçeyle kazı yaparken yakalandılar (Bolu )
  By redkit in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.01.2012, 12:48
 5. İSTANBUL BÖLGESİ
  By Kurt34 in forum EŞKİYA BELGELERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.07.2010, 01:54
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.