Stratonikeia'daki Tarihi yüzüne çıkarılıyor
22.10.2011
Stratonikeia’daki çalışmalar kış aylarında da hız kesmiyor. Kentte, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Bilal Söğüt Başkanlığında yapılan çalışmalarla kente ulaşım ağı ören Osmanlı döneminden kalma taş döşeme yollar ortaya çıkarılıyor.
Yatağan’ın canlı tarihi olan Stratonikeia antik kentindeki çalışmalar kış aylarında da devam ediyor. Yapılan son çalışmalar ile kente ulaşım ağı ören ve kentin her yerini tarihi yolar üzerinde gezebilme imkanı sunan Osmanlı Dönemi’nden kalma taş döşemeli yollar gün yüzüne çıkarılıyor.
Yapılan çalışmalar, Osmanlı Döneminden kalma 1.köy meydanında, 2.köy meydanında Kuzey cadde ve şehir kapısı yol güzergahı ile tiyatro yolundaki Ağa Sokağı’nda devam ediyor. Kazı Başkanı Bilal Söğüt Stratonikeia Antik Kenti’nin diğer antik kentlerden daha önemli bir yönü olduğuna vurgu yaparak; “ Stratonikeia Kenti diğer antik kentlerden farklı olarak hellenistik, roma, bizans, beylikler, Osmanlı ve günümüz Sivil mimarisinin karışıp harmanlandığı tek antik kenttir. Osmanlı Döneminden kalma taş döşeli yolların gün yüzüne çıkarılması ile kentteki Osmanlı etkisi daha belirgin olarak görülmekte. Kenti ziyarete gelen tarih tutkunu misafirlerimiz Osmanlı’dan kalma bu taş döşeli yollar üzerinde yürüyerek tarih sahnesinde eşsiz bir gezinti yapma imkanına sahip olabilecekler” dedi. Ortaya çıkarılan kaldırımlı dar sokakların Ressam Aydın Erkuş tarafından kağıda döküldüğünü de belirten Bilal Söğüt ayrıca son yıllarda kenti ziyarete gelen misafir sayısının arttığını da belirtti. Stratonikeia antik kentinde yaz aylarında geniş bir kadroyla çalışan kazı ekibi kış aylarında da 31işçi, 10 arkeolog, 3 restoratör, 1 mimar ve Bakanlık Temsilcisi Mete Tozkoparan eşiliğinde çalışmalarına ara vermiyor.