Kahramanmaraş-Antik
28.10.2011
Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi'ne bağlı Hacıömerli Köyü'nde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Geç Roma Dönemi’ne ait bir villanın banyo bölümü gün yüzüne çıkartıldı. Kazılarda ortaya çıkan yazıt ise günümüzde de sıkça kullanılan “Benim için ne istiyorsan Tanrı sana iki katını versin” sözünün o dönemde de geçerli olduğunu kanıtladı.
Göksun Kaymakamlığı tarafından başlatılan “Bir Şehir Yeniden Doğuyor Projesi” kapsamında Hacıömerli Köyü'nde 4 aydır süren arkeolojik kazılar tamamlandı. Kazılar sonucunda MS 2. yüzyılda dönemin kent yöneticilerinden olduğu tahmin edilen Iphikrates’in sahip olduğu 2 katlı bir villanın hamam bölümü ve hamama ait taban mozaiği ortaya çıktı. Ortaya çıkartılan en önemli eser ise mozaiğin üzerindeki 5 satırlık Grekçe kitabe oldu. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü öğretim görevlileri tarafından tercüme edilen kitabede Iphikrates’e “Sıhhatler olsun” temennisi dile getiriliyor. Kitabede şu ifadeler yer alıyor:
“Eşin Hedia ve çocuklarınla burada sağlıklı banyo yap, Ey Iphikrates düşmanlarına karşı müşfik, dostlarına karşı kararlı ol. Tek başına olsan bile kendini büyük bir kalabalık gibi sunarak en güzel şekilde yaşa, benim için ne istiyorsan Tanrı sana iki katını versin.”
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından finanse edilen proje kapsamında kazıların gelecek yılda devam etmesi ve Roma Dönemi kentlerinden Kaukouos’a ilişkin eserler bulunması hedefleniyor.
Kazı ekibinde yer alan Kahramanmaraş Müze Müdür Vekili Safinaz Akbaş, bölgenin 2009 yılında jandarmaya yapılan kaçak kazı ihbarı ile tespit edildiğini söyledi. 26 kişilik ekiple yürütülen çalışmalarda bir taban mozaiğinin ve villaya ait hamam bölümünün ortaya çıkartıldığını kaydeden Akbaş, araştırmaların Göksun Kaymakamlığı tarafından başlatılan “Bir Şehir Yeniden Doğuyor Projesi” kapsamında devam edeceğini belirtti. Akbaş, şöyle konuştu:
“Yapılan kazı sırasında Roma Dönemi antik kentlerinde bulunan bir kentin villasına ait bir hamam ve hamama ait bir taban mozaiği bulunmuştur. Geometrik desenli olan taban mozaiğinde bir de yazıt bulunmaktadır. Bu dikkat çekici bir yazıttır. Burada ‘Eşin Hedia ve çocuklarınla sağlıkla banyo yap. Ey Iphikrates düşmanlarına karşı müşfik, dostlarına karşı kararlı ol. Tek başına olsan bile kendini kalabalık göstererek en güzel şekilde yaşa benim için ne istiyorsan Tanrı sana iki katını versin’ diye ilgi çekici bir yazı ve hala günümüzde de geçerliliğini koruyan bir yazı bulunmaktadır. Villanın hamam kompleksinin MS 2, 3, 4 ve 5. yüzyıllara tarihlendiği tespit edilmiştir. Bu bölgenin antik haritalarda bölgede gösterilen Kaukouos Antik Kenti’yle özdeşleştirildiğini tahmin etmekteyiz. Bu nedenle bir antik kentin gün yüzüne çıkartılması söz konusudur.”
Yazıtta ismi geçen Iphıkrates’in de dönemin önde gelen kişilerinden veya kente ait yöneticilerden biri olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan Akbaş, kazıların gelecek yıl bakanlıkça alınacak izin doğrultusunda devam edeceğini sözlerine ekledi.