Muğla-bodrum-antik altındaki kalıntıları
02.10.2011
Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gümüşlük Beldesi’ndeki Myndos antik kentinin deniz dibinde kalan kalıntıları üzerinden, iki traktör römorku dolusu katı atık çıkartıldı.
Gümüşlük Beldesi’nde, ‘Antik Myndos Kenti’ni Pırıl Pırıl Yapalım’ sloganıyla temizlik çalışması başlatıldı. İlk kez yapılan temizlik çalışmasına Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde görevli arkeologlar, Kalipso ve Deko Dalış Okulu’nun profesyonel dalış eğitmenleri ve aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu 14 dalgıç katıldı. Gümüşlük Belediyesi görevlilerinin de destek verdiği etkinlikte tarihi Gümüşlük Limanı içerisinde 2-16 metre derinlikte bulunan 3 bin 500 yıllık Antik Myndos kentinin kalıntıları, kral yolu ve kenti çevreleyen kale duvarları pırıl pırıl yapıldı.
Yaklaşık 4 saat süren çalışmalar sonunda yüzde 70′i su altında bulunan antik kentin harabeleri arasından çıkarılan iki traktör römorku dolusu çöp, iskelede 2 saat süre ile sergilendi. Sudan çıkartılan, otomobil lastiğinden tabağa, battaniyeden akaryakıt bidonuna kadar pek çok atık görenleri şaşırttı.
Etkinliğin önümüzdeki günlerde diğer beldelerde hayata geçiliceğini belirten Kalipso ve Deko Dalış Okulu işletmecisi Murat Bıçak, “Bize emanet edilen mirası bu kadar hoyratça kullanmaya ve kirletmeye hakkımız yok. Üzerimiz düşen görev su altındaki kültür mirasını ve denizimizi bize teslim edilenden daha iyi gelecek nesillere aktarmak. Suyun altındaki tarihi eserlerin üzeri adeta çöplüğe dönmüş. tatilcileri duyarlı olmaya davet ediyoruz. ‘Bu güzellik bitmez’ diye düşünenler, yanılıyor. Bu tür su altındaki tarihi mekanları ve denizimizi temiz tutmak, bizim gibi denizden ekmek yiyenler kadar burada tatil yapan herkesin görevi” dedi. Toplanan atıklar, daha sonra belediye çöplüğüne götürüldü.