Gaziantep-dülük antik kenti, Yüzyılda manastırla
26.09.2011
Gaziantep merkez Şehitkamil Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Dülük antik kenti kazılarının başkanlığını yapan Prof.Dr. Engelbert Winter, MÖ 9’ncu yüzyılda alanda bulunan manastır ile bölgenin ticari bir nokta haline geldiğini söyledi.
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Dülük antik kenti kazı alanını ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.
Çalışmaların 2 ay sürdüğünü söyleyen Başkan Fadıloğlu, “Dülük antik kenti kazıları yine her sene olduğu gibi bu sene de devam ediyor. Yaklaşık 50 kişilik bir ekibin 2 aylık bir çalışması artık son noktasına gelinmiş durumdadır. Bundan sonraki süreçte çıkartılan eserlerin envanteri söz konusudur. Özellikle yazıtlarla ilgili olanları incelemek için gönderilmiş. Diğer taraftaki buluntularında temizlik çalışmaları yapılıyor.” dedi.
Kazı çalışmaları sayesinde Gaziantep’in tarihinin ortaya çıkacağını belirten Başkan Fadıloğlu, “Hangi dönemden, hangi dönemlere buluntuların olduğu artık Gaziantep’in tarihinin de ortaya koymak adına çok önemli buluntular. Burası bir geçiş noktası ve bir ticaret merkezi. Gaziantep’in bugünkü, ticari başarısı genetik kotlarında yatıyor. İşte bu da geçmişteki tarihinden gelen çalışmalar neticesinde oluşmuş bir unsur. Şehitkamil Belediyesi olarak kazı yapma yetkimiz yok. Ancak Gaziantep’in tarihini ortaya çıkartmak adına yapılan bu çalışmaya sonuna kadar destek veriyoruz. Gönül ister ki, daha geniş bir ekiple, daha geniş bir sürede olsun. Bu kazılar üniversite bünyesinde yapıldığı için ancak tatil dönemlerinde yapılabiliyor.” diye konuştu.
Çalışmaların kısa süre sonra biteceğini dile getiren Prof.Dr. Engelbert Winter ise “2 aylık kazı sezonumuzun sonuna yaklaştık. Bu dönem içinde yüzlerce küçük buluntu arasında MÖ döneminden, MS dönemine kadar tarihi gelişmeler hakkında yine birçok açıdan aydınlık getirmektedir. Bulunan birçok buluntu arasında önemli 2 buluntu var. Süryanice bir yazı içeren buluntumuz var. MS 9’ncu yüzyıla tarihleşmektedir. Kutsal alanın, sonraki döneminde, burada bir manastır yer aldı. Manastır ile birlikte burası bir ticari nokta haline gelmiş.” şeklinde konuştu.