İzmir Smyrna Antik Kenti'nde lüks
23 Eylül 2011 Cuma
İzmir kent merkezinde Basmane semtindeki Smyrna Antik Kenti kazılarında 2 bin yıl önce Romalı ailenin yaşadığı çok odalı, banyolu ve mutfaklı 400 metrekarelik konut ortaya çıkarıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesince (DEÜ ) desteklenen Smyrna Antik Kenti kazılarının başkanı Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır Altınpark bölgesinde kazı yaptıklarını, kazılar sırasında ilk kez şehir merkezinde bir konut alanına rastladıklarını belirtti.
İki katlı olduğu tahmin edilen Roma konutunda, etrafında çok sayıda oda olan bir iç bahçe ile banyo ve mutfak bulduklarını ifade eden Ersoy, "Banyo ve mutfak önce bir arada yapılmış, daha sonraki zamanlarda aralarına duvar örülmüş . Mutfakta çeşitli kaplar da bulduk. İlk kez bir şehir merkezinde 2 bin yıl öncesine ait konut alanına rastlamış olduk. Çok sayıdaki odası, banyosu ve mutfağıyla, bu alan zengin sayılabilecek bir ailenin köleleri ile birlikte yaşamına ilişkin ayrıntılar veriyor" diye konuştu.
Kazılar sırasında Roma kültürüne ait çok sayıda bulgu elde ettiklerini belirten Akın Ersoy, bulguların Romalı ailelerin yaşam biçimini yansıttığını söyledi.
ROMA YOLU
Kazılar sırasında rastlanan konutun Roma Yolu üzerinde olduğunu belirten Ersoy, İzmir'de ilk defa rastladıkları yolun 50 metrelik bölümünü ortaya çıkardıklarını da bildirdi.
Roma Yolu'nda yapılan konutun ailenin sosyoekonomik seviyesini de belirlediğini kaydeden Ersoy, şunları söyledi:
"Konutun bu tarihi yol üzerinde yapılmış olması, ayrıca o dönemde yaşam alanlarında çok rastlanmayan mutfak ve banyoya sahip olması ailenin zengin olduğuna ilişkin ipuçları veriyor. Bu evde kölelerin hizmet verdiğini biliyoruz. Evde çalışan 4-5 kölenin bir arada uyuduğunu da tahmin ediyoruz. Konuttan küpe, bilezik, kandil gibi küçük malzemeler çıkardık. Bulgularımızı da İzmir Arkeoloji Müzesi'ne teslim ediyoruz. Altınpark kazılarının önemi, ilk kez şehir merkezindeki bir kazıda yerleşim alanına rastlanmasıdır. Bu bölge yangınla beraber yok olmuş. Osmanlı döneminde ise mezarlık olarak kullanılmış. Daha sonra buraya içinde düğün salonunun da olduğu bir kültür merkezi inşa edilmiş. Kültür merkezinin yıkılması gündeme gelince de tarihi kalıntılara rastlandı."
Roma konutunun yanında bir başka konuta daha rastladıklarını, kazıyı sürdüreceklerini söyleyen Akın Ersoy, Konak Belediyesi'nin bölgeye ziyaretçi çekmek amacıyla proje ürettiğini ifade etti.
Projenin başlangıç aşamasında olduğuna işaret eden Akın Ersoy, "Altınpark için büyük bir proje üretmek gerekiyor. Burayı kendi başına bırakırsanız çöplüğe dönüşür" diye konuştu.
Konak Belediyesi yetkilileri de Altınpark'ın çok önemli tarihsel altyapıya sahip olduğunu, bir yıl içinde İzmir kent merkezinde yerli ve yabancı turistlere tarihsel bir kültür alanı yaratacaklarını kaydetti.