Aydın-Apollon kazılıyor
28 Ağustos 2011 Pazar
Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan Apollon Tapınağı çevresinde 105 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki etabı tamamlandı.
Hisar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tapınakta bu yıl y ürütülen çalışmalarda, tiyatroyu andıran bir yapı bulundu.
Milet Müzesi Müdürü Mehmet Bilici, gazetecilere yaptığı açıklamada, bulunan yapının Didim için önemli bir gelişme olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Apollon Tapınağı'nın yanında ikinci bir mimari eserin çıkması Didim için sevindirici. Mimari eserin ortaya çıkarılmasıyla burası Türk turizmine ve Didim'e büyük katkı sağlayacaktır. Buradaki kazılar uzun yıllar devam eder. Çalışmaların tamamlanmasıyla bakanlık karar verirse bu alan turizme açılabilecek."
Kazı heyeti başkanı Almanya Halle Üniversitesinden Prof. Dr. Helga Bumke ise bu yılın kazı çalışmalarını Apollon Tapınağı'nda 15 kaz ı ekibi ve 12 işçi olmak üzere toplam 27 kişiyle gerçekleştirdiklerini belirtti.
Geçen yıl kazı çalışmalarında 23 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde büyük bir duvar yapısına ulaştıklarını hatırlatan Prof. Dr. Bumke, bu yılki çalışmalara da bu duvar yapısının çevresinden başladıklarını vurguladı.
Bumke, yürütülen kazı çalışmalarında tespit ettikleri ve teras duvarı olarak adlandırdıkları bu yapının dairesel şekilde devam ettiğini anladıklar ını dile getirerek, şunları kaydetti:
Aydın-Apollon kazılıyor
"Bunun da bir tiyatro olabileceği veya ona benzer odeon tipi yapının olabileceğini düşünüyoruz. Tabi ki bunu tespit edebilmek için dairesel duvarın, çeşitli yerlerde sondaj yaparak takip edilmesi gerekir. Geçen yıl bulunan terasın ardından bu yıl da sondaj çalışması yaparak yeni bulgulara rastlandı.
Tapınakla ilgili çeşitli yazıtlarda Roma dönemine ait müzik ve tiyatro oyunlarından bahsediliyordu. Bugüne kadar da bu oyunların Miletos'ta gerçekleştiğini düşünülüyordu. Ancak, Apollon Tapınağı yanında bu şekilde devasa tiyatronun çıkması bize, bu yazıtlarda bahsedilen oyunların burada gerçekleştiğini gösteriyor."