Sponsor Reklam-5
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  06.11.2012
  Yaş
  47
  Mesajlar
  74
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart Harita türleri


  Türkiyeye en iyi haritalar yurtdışından geliyor. Akıllara takılacak olan 'Türkiye'deki definenin haritası, niçin yurtdışından gelsin?' sorusunun cevabı ise çok basit; uzun süren savaşlardan sonra meydana gelen sınır değişiklikleri neticesinde, elinde haritası olup haritasını arayacak toprağı olmayan kişiler zuhur ediyor ve bunlar bazen akrabaları vasıtasıyla, bazen de satış yoluyla haritayı ülkemize sokuyorlar. Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk gibi Balkan ülkeleri başta olmak üzere Ermenistan, Rusya ve Suriye gibi komşu ülkelerden geliyor haritalar. İngiliz ve Fransızlar tarafından da getiriliyor. Ülkemizi ziyaret etmek için gelen turistlerin de harita getirdikleri söyleniyor.

  Eşkıyalar; "Tekrar döneriz, o halde..."

  Defineciler, "Eşkıya Örgütü'nün, 1. Dünya Savaşı sırasında Avrupalılar tarafından ülkemizi, ticari ve siyasi zaafa uğratmak için kurulduğunu söylüyorlar. Definecilerin adına 'Eşkıya' dediği bu örgüt, geçimini köylünün yıllardır biriktirmiş olduğu ziynet eşyalarını çalarak sağlardı! "Eşkıyalar", çaldıkları değerli eşyaların bir bölümünü, yatıracak banka olmadığı için toprağa gömüyorlardı. Ülkemizi terk etmek zorunda kaldıklarında da, tekrar döneceklerini hesaba katıp toprağa yatırdıkları ziynet eşyalarının çevresine, kendilerinin anladıkları birtakım işaretler çizmişlerdi. Yurdışına kaçarken, beraberinde götürdükleri kağıt parçalarına, definecilerce 'harita' deniyordu. Milyonlarca insan, eline geçen kağıt parçalarının "define haritası" olduğundan emindi. Ülkemizde, Avrupa destekli bu Eşkıya Örgütü'nün yanısıra, tamamen milli olan 'Eşkıyalar' da var. Tabii onların da köylüden çalıp, gömdüğü değerli ziynet eşyaları ve haritalar da. Bunun yanı sıra Bulgarların, Ermenilerin, Rumların, Suriyelilerin, Misak—ı Milli sınırları çizilirken "yakın zamanda topraklarımıza tekrar döneriz" düşüncesiyle toprağa gömdükleri değerli eşyaların yerlerini gösteren haritalar da ülkemizde mevcut. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygın olan kanıya da bakılırsa Ermeniler ve Ruslar topraklarımızı terk ederken, ağırlık yapıp zaman kaybettireceğini düşündüklerinden, değerli eşyalarını 'daha sonra alırız' düşüncesiyle toprağa gömmüş ve bunların yerini gösteren haritaları çizmişlerdi. Defineciler, bundan dolayı eski Rum, Bulgar ve Ermeni evlerinde ve yakın civarında define olduğuna inanırlar.

  Yardım amaçlı haritalar

  Bundan yaklaşık iki yıl önce, Bulgaristan'dan, ülkemize gelen ve aynı zamanda da Kıbrıs ve Bulgar vatandaşı olan Erol ........, kendisine zaman zaman yurtdışından bu tür haritalar geldiğini söylüyor. yurtdışından harita gelmesinin altında yatan sır, yakın zamanda Bulgaristan'dan gelmesinin yanısıra, arkeolog olmasından dolayı bu konuda bilgili olması. haritaların bir çoğunu yardım amaçlı gönderdiklerini söylüyor. "Bulgar göçmenleri Bulgaristan'a göç ederken eşkıyaların ve kendilerinin gömdükleri definelerin yerlerini gösteren haritaları da beraberinde götürdüler" diyen, bu insanların bir çoğunun ihtiyarladığını, bir daha Türkiye'ye gelemeyeceklerini anladıklarında, ellerindeki haritaları çocuklarına, yakınlarına verdiklerini söylüyor. Yardım amacından kasıt ise, akla gelebilecek her tür konu. Genelde istenen yardım, köylerin şimdiki isimleri ile ilgili: "Çizilen haritalardaki köy isimleri Bulgarca. Bulgaristan'daki arkadaşlar, değişen köy isimleri hakkında yardım istiyorlar.'

  Atabalkan, bir çok Bulgar Türkü'nün elinde haritalar olduğunu da sözlerine ekliyor. Bulgaristan'dan gelen 'harita trafiği' ise, 1986 yılından sonra ülkemize gelmeye başlayan göçmenlerimiz vasıtasıyla sağlanıyor. Bir çok Bulgar göçmeninde, bu tip haritaların yanında, askeri ve siyasi öneme sahip şehir ve köylerin yerlerini gösteren haritalar bulmak da mümkün. Bulgar göçmenlerin, define kaynaklarından biri de, Bulgaristan'da yayınlanması yasak olmayan definecilikle ilgili 8 adet kitap mevcut. Yanlız bu kitaplarda harita yok ama harita kadar değerli olan bilgiler var. alıntıdır.

  Kaynak:
  Kategori: DEFİNE HARİTALARI
  Konu: Harita türleri


 2. #2
  philippus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Azimli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.07.2012
  Yaş
  40
  Mesajlar
  180
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  sağol selçuk ustam güzel bilgiler..

 3. #3
  selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  06.11.2012
  Yaş
  47
  Mesajlar
  74
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart

  Alıntı philippus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sağol selçuk ustam güzel bilgiler..
  o senin güzelliğin dede

 4. #4
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  06.02.2014
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  53
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  güzel ve bilgilendirici bir paylaşım ellerine sağlık ustam...
  Gelecegine sahip çıkmayanın geleceğide olamaz...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. harita
  By ayşe doruk in forum DEFİNE HARİTALARI
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 2 Hafta önce, 16:22
 2. bu harita gerçektir.
  By inram in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 19.02.2014, 03:47
 3. Hüddamlar ve Türleri
  By aga_0074 in forum DEFİNECİLİKTE CİN-BÜYÜ VE TILSIMLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.07.2013, 02:41
 4. harita yazıları
  By agamente in forum DEFİNE HARİTALARI
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 28.06.2013, 03:05
 5. merar çeşitleri-mezar türleri
  By TURAN-HAN in forum ESKİ UYGARLIKLARDA ÖLÜ GÖMME ÇEŞİTLERİ
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 24.12.2010, 02:02

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.