Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  49
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Gelinkaya Efsanesi

  Gelinkaya Efsanesi
  Gelinkaya Efsanesi
  Giresun ilinde halkın “Gelinkaya” diye isimlendirdiği ve adına efsane izafe ettiği iki mekân vardır. Bunlardan biri Görele taraflarında Sisdağı´nın güneybatısında yer almaktadır. Çanakçı Kuşköy´ün de doğusuna düşen bu doğal kayalık, Sisdağı´nın yamacına yaslanmış, 30-40 m yükseklikte ve bebeğini sırtında taşıyan bir kadın görünümündedir. Halk arasındaki yaygın söylence şöyledir:
  Yıllar önce güzel bir gelin ve çok sevdiği kocasıyla bir de çocuğu varmış. Karı kocayla birlikte oturan bir de yaşlı kaynana varmış. Ailenin geçimi, hayvancılığa dayalıymış. Yaşlı kaynana, karı - koca ve bir çocuktan oluşan bu mutlu aileyi kıskanıyormuş. Kaynana çok titiz ve geçimsiz birisiymiş. Gelin, çoktan bu yaşlı acuzeyi terk edip gidecekmiş. Ama kocasını ve çocuğunu da çok seviyormuş.
  Bir gün, genç gelin, yanında çocuğuyla birlikte, Sisdağı´nın yamaçlarına ineklerini otlatmaya gitmiş. İneklerden Sarıkız diye adlandırılanı çok hoyrat, dik başlı; ötekilere uymayan, onlardan ayrılıp ormanın derinliklerine giden bir hayvanmış. Genç gelin, bebeğini avutup emzirirken, sarıkız kaşla göz arasında yok olmuş. Öteki sığırlardan ayrılıp, ormanın derinliklerinde yitip gitmiş. Gelin, neden sonra ineğin yokluğunu, yittiğini fark etmiş, hemen aramaya başlamış.
  Genç gelin, Sarıkız´ı bulabilmek için Sisdağı´nı dolanıp durmuş, her yanı aramış. Aramadık yer bırakmamış, ama nafile yine bulamamış. Akşam yaklaştıkça, yüreğini korkular sarmaya başlamış. Eve gitse kaynanadan; dağda kalsa kurttan kuştan korkarmış. Çıkar yol bulamayan genç gelin, çocuğu sırtında, bir süre daha ormanda dolaşmış durmuş. Ama hiçbir iz bulamayınca, ağlaya başlamış. Gözyaşları akan derelere karışmış. Karanlık iyice bastırıp, gecenin yüreklere korku salan sessizliği çökmüş, her yanı kaplamış. Artık yapabileceği hiçbir şey kalmayınca Kıbleye dönüp Allah’a yalvarmış:
  -"Allah’ım, ya beni kuş et uçur, ya da taş et dondur!" demiş. Gelinin yalvarışları kabul edilmiş ve o anda taş olup kalmış.
  Efsanenin başka bir versiyonu da Merkez ilçeye bağlı Mesudiye köyünde bulunan üst üste oturmuş ilginç iki kaya ile ilgili olanıdır. Söz konusu bu kaya ile ilgili efsane ise şöyledir:
  Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da sıkılıyormuş, biraz da babadan korkuyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde giden at üzerinde götürülürken içinden Allah’a dua edip yalvarmış:
  “-Allah’ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur” demiş. İyi kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş.


 2. #2
  Status
  Offline
  Harbici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Defineci
  Üyelik tarihi
  28.06.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  254
  Tecrübe Puanı
  15
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  bu da benim memleketin gelin kayası. hikayesi radmin üstadın mesudiyedeki gelin kayası için anlattığı hikaye ile benzerlik göstermektedir. horasandan yapılma alt tabanı vardır. taban kısmında murç izleri olduğu gözlenebilir. defineciler tarafından dinamit akfil v.s. tipinde çeşitli patlayıcı ile tahrip edilmiştir. çok sert bir horasan malzeme kullanıldığından tamamen parçalanamamıştır.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kumarbi Efsanesi
  By aga_0074 in forum EFSANELER VE DESTANLAR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 19.10.2012, 12:56
 2. ölüdeniz efsanesi
  By aga_0074 in forum EFSANELER VE DESTANLAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19.09.2012, 14:40
 3. Karacaoğlan efsanesi
  By aga_0074 in forum EFSANELER VE DESTANLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.09.2012, 10:59
 4. Ay atam efsanesi
  By aga_0074 in forum EFSANELER VE DESTANLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.09.2012, 10:54
 5. Tufan Efsanesi
  By aga_0074 in forum EFSANELER VE DESTANLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.09.2012, 10:52

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Evde Ek İş İlanları