Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart BOLU'DA BİZANS DÖNEMİNDEN KALMA BİR KİLİSE OLMA İHTİMALİ VAR


  BOLU'DA BİZANS DÖNEMİNDEN KALMA KİLİSE
  Akpınar Mahallesi’nde eskiden beri Sarınalbantlar’a ait olan ve geçtiğimiz aylarda Müteahhit Şaban Şenol’a satılan arazide yapılan kazı çalışmaları sırasında, taş mezarlar ve kilise olduğu tahmin edilen yapı kalıntıları çıktığını dün sabah ilk kez BolununSesi Gazetesi olarak biz duyurmuştuk. "Sarınalbantlar'ın arazisinden kilise kalıntıları çıktı" başlığıyla verdiğimiz haberden sonra Müze Müdürü'nden konuyla ilgili beklenen açıklama yapıldı.
  Bolu Müze Müdürü Arkeolog Mustafa Güneş, sondaj kazılarından sonra ortaya çıkan kalıntılarla ilgili yaptığı ilk değerlendirmede Bizans döneminden kalma bir kilisenin olma ihtimalinin bulunduğunu ve sonuçların önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi.
  Yapılan çalışmalarda 3. Derece sit alanı olan alanda 15 adet mezar ve iskeletler ortaya çıkarıldı. Şu ana kadar ortaya çıkan kalıntılar hakkında bilgi veren Müze Müdürü Arkeolog Mustafa Güneş; “Bahse konu saha Koruma Bölge Kurulunca üçüncü derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda. 3. derece SİT alanlarında yapılaşma izni var. Ancak bu alanlarda yapılaşma olması için Müze Müdürlükleri’nce sondaj kazısı yapılmakta, sondaj kazılarında buluntuya rastlanması halinde, Koruma Bölge Kurulunca inşaat izni verilmekte. Bu kapsamda parsel sahibi 2012 yılında müdürlüğümüze başvurdu. Sahanın sit alanı olması sebebiyle 2012 Haziran ayında sondaj kazısı yaptık. Parselin güney bölümünde 19 adet sondaj çukuru açtık. Söz konusu sondajlarda bazı duvar kalıplarına rastladık.
  Konuyu, Koruma Kurulu’na ilettik. Bakanlığımızdan kurtarma kazısı ruhsatı alarak 12 gün önce çalışmalara başladık. Şu anda arkeologlarımız tarafından parselin güney batısında çalışmalar sürdürülmekte. Çalışmalarda günümüzde yapılmış beton izleri söz konusu, bu alanda 1970'li yıllarda yapılan bir kereste atölyesi mevcut. Bu betonların altında ise Bizans ve Roma dönemine tarihlediğimiz bazı duvar kalıntıları var. Yine kalıpların alt bölümlerinde yine Bizans dönemine tarihlediğimiz mezar kalıntıları var” dedi.
  Güneş, 6 dönümlük arsa üzerinde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan kalıntıların bir kiliseye ait olma ihtimali olması nedeniyle titiz bir şekilde çalışma yaptıklarını belirterek; “Şu anda arkeologlarımız vasıtasıyla kazılar devam etmekte. Kalıntının fonksiyonu konusunda kesin ve net bir bilgiye sahip değiliz. Kazı ilerledikçe bu konuda net bilgiye ulaşmayı hedefliyoruz. İlk intibamız, buranın Bizans dönemine ait bir kilise olduğu, daha sonrada yıkıldığı ve bu alanın mezarlık şekline dönüşmüş olabileceğini değerlendiriyoruz.
  Toplam 15 mezar bulduk. 4 arkeolog kazıda görev yapıyor. Müze olarak bizim görevimiz kurtarma kısmını bitirip koruma kuruluna sunmak. Bu konuda karar alma yetkisi Ankara 1 numaralı kültür varlıklarını koruma bölge kuruluna ait. Bazı define avcıları bizim burada bulduğumuz kalıntıları duyunca, gizlice bölgeye girip arama yapmaya kalkıyor. Bunun önlenmesi için Emniyet Müdürlüğü ve Belediye yetkililerine bilgilendirme yaptık. Çevre özellikle geceleri görevli polislerimiz tarafından denetlenmekte. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımızın neticesini alacağımızdan eminim” diye konuştu. 2. #2
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.907
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: BOLU'DA BİZANS DÖNEMİNDEN KALMA BİR KİLİSE OLMA İHTİMALİ VAR

  verdiğin bilgiler için çok tşk kardeşim emeğine yüreğine sağlık..
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bizans’tan Kalma Sarnıcı Betonla Kapatmaya Çalıştılar
  By aga_0074 in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.11.2014, 22:38
 2. önceki işaretlerle alakası yok KİLİSE
  By mekansız in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 07.10.2013, 10:23
 3. bizanslardan kalma kaşıklar
  By Kurt34 in forum TARİHİ TAKILAR VE RESİMLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.2012, 09:48
 4. Attila döneminden kalma kolye bulundu
  By Blue in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.11.2010, 15:36
 5. KİLİSE PLANI
  By YALNIZ KURT in forum DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04.07.2010, 23:04

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum