takılarına
18.03.2012
Bank of America Merrill Lynch, bin parçalık Urartu takı koleksiyonunun restorasyonu için Rezan Has Müzesi’ne fon sağlayacak.
Urartu takı koleksiyonunun, içerdiği yaklaşık bin bireysel parçayla Türkiye’de kendi alanındaki en kapsamlı derlemelerden biri olduğunu söyleyen Bank of Amerika Merrill Lynch Türkiye CEO’su Elif Bilgi, “Bu nadir ve çok geniş çaplı mücevher koleksiyonu rakipsiz. Başka yerde eşi benzeri bulunmuyor. Korunması için hibe niteliğindeki bu mali destek sayesinde, bu paha biçilmez sanat hazineleri gelecekteki pek çok nesle öğretici ve keyif verici deneyimler yaşatacak” dedi.Bank of America Merrill Lynch olarak, İstanbul’da yaklaşık altı yıldır faaliyet gösterdiklerini kaydeden Bilgi, “Türkiye’nin tarih ve kültürünün önemli bir unsuru olan bu benzersiz koleksiyonun korunmasına destek olmaktan dolayı onur duyuyoruz. Kurumsal politikamız gereğince, kurumsal sorumluluk girişimleri kapsamındaki yatırımlarının maddi değeriyle ilgili bilgi veremiyoruz. Ancak proje kapsamındaki her koleksiyonun korunması için gereken her kaynak sağlanıyor” diye konuştu.
Bank of America Merrill Lynch Sanatı Koruma Projesi’nin 2010 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesinde başlatıldığını hatırlatan Bilgi, “Tüm dünyada bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve sanat tarihi açısından önemli eserlerin korunmasına yönelik hibe niteliğinde kaynaklar sağlıyoruz” dedi.
Sanatı Koruma Projesi’nin, 19 ülkeden kültürel ve tarihi değer taşıyan 20 farklı sanat eseri ve insan eliyle yapılmış nesnenin restorasyonunu sağlayacağını belirten Bilgi şöyle dedi:
“Rezan Has Müzesi’ndeki Urartu takı koleksiyonuna sağlanan hibenin yanı sıra Leonardo Da Vinci’nin Milano’daki Castello Sforzesco kalesinde bulunan en erken dönem el yazmaları da bulunuyor. Ayrıca Marc Chagall’in Tel Aviv Sanat Müzesi’ndeki beş tablosu ve Madrid’deki Thyssen Müzesi’nde bugüne kadar tuval üzerine yapılmış en büyük boyutlu resim olarak tanınan bir Tintoretto tablosu da seçilen eserler arasında. Proje kapsamında restore edilen diğer sanat eserlerine Seattle Sanat Müzesi’ne ait olan bir Jackson Pollock pentürü ve Pablo Picasso’nun New York Guggenheim Müzesi’ndeki efsanevi “Ütü Yapan Kadın” (Woman Ironing) tablosu da dahil.”