Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Doğal Taşlar


  Kuvars Kristali :

  Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan Kuvars Kristali, dünya kabuğunun yüzde on ikiden fazlasını oluşturmaktadır. Oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan Kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

  Kuvarsın özellikle güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağladığına inanılır. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin de bir göstergesidir.

  Kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır.

  Bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali denebildiği gibi, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir.

  Rüya Taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.

  Çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir.

  Kuvars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanılabilecek bir taştır.
  Ametist :

  Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır'da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda "sarhoşluğu yok eden taş" olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.

  Meditasyon için en ideal taşlardandır.

  Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.
  Opal :

  Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir.

  Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen Opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir taş olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır.

  Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst ben’e ulaşmak için kullanılabilir.

  Özellikle mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısıyla renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir.

  Opal ; terazi, akrep, yay ve balık burcu insanlarına iyi gelen bir taştır.
  Sitrin :

  Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk yelpazesi oluşturan sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

  Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder.

  Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

  Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç sağlar.

  Bir diğer adı da Tüccar Taşı olan Sitrini, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Bunun nedeni onların parasal güçlerini arttırdıklarına inancıdır. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

  Astrolojide aslan ve başak burçlarının taşlarından biridir.
  Lapis Lazuli :

  Doğadaki taşların arasında saf olmayan taşlardan biri olan Lapis Lazuli, lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşimidir. Bütün buna rağmen o dünyanın en değerli taşlarından biri olma özelliklerinden bir şey kaybetmez.

  Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Mısır Kralı Tutankamon'un mezarını süslerdi.

  Bu taş her zaman mavidir, ancak rengin yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre farklılıklar gösterir.

  Gece Taşı ya da Gerçek Taşı olarak da adlandırılan Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. İsim anlamı da "Göklerin Taşı" anlamını içermektedir.

  Küçük çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından uzak tuttuğu için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezlerini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi vardır. Zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılır.

  Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.

  Terazi, yay ve balık burçlarının taşı olarak bilinir.
  Yeşim Taşı :

  Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşınu oluşturmuştur.

  Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar.

  Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır.

  Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.

  Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.
  Hematit :

  Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir.

  Narin bir kristal çeşididir ve işlenirken Mohs'a göre 6,5 sertlikte olmasından dolayı çok titiz bir çalışma ister.

  Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.

  Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.

  Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.
  Yakut :

  Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir.

  Ona, Hindistan'da "Değerli Taşların Efendisi" adını yakıştırmışlardır. Amerika, Avrupa'da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır.

  Elmas’tan sonra en sert değerli taştır.

  Kan dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiyi sınırlamalarından kurtardığı gibi, kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar.

  Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır.

  Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenenler arasındadır. Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının da taşıdır.
  Akik :

  Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan Akik taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir.

  Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğu da bilinen şeyler arasındadır.

  Akik taşına kimileri de Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler.

  Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcıdır.

  Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.
  Aquamarine :

  Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı, Sakin Taş olarak da bilinir.

  Her ne kadar Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.

  Bu taşı renginden dolayı, özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.

  Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir.

  Bu güzel taşın en çarpıcı örnekleri Brezilya'dan çıkar.

  Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.

  Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balık burçlarının taşlarındandır.
  Obsidyen :

  Renginden dolayı kimileri ona Kara Kadife de derler.

  Obsidyen’in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli Obsidyendir.

  Bu tür aynı zamanda Saflık Taşı olarak da bilinir.

  Karın ve bağırsakları etkileyerek iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurları yok eder. Kaygıyı azaltır, bilinçaltındaki blokajları temizler.

  Akıl ve sevgi ile bağlarımızdan kopmamayı simgeler.

  İkizler ve yay burçlarının taşıdır.
  Aytaşı :

  Ay'ın parıltısını yansıttığı söylentilerinden dolayı bu ismi alan Aytaşı, lenfotik sistemdeki bozuklukları ortadan kaldırır.

  Duygusal dengeleyici vasıflara sahiptir.

  Tutumlarda esneklik yaratır. Bu taş hakkında en çok rivayeti ortaya çıkartan yerlerden biri de Hindistan'dır. Hindistan da kutsal bir taş olarak kabul gören Aytaşı’nın sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir. Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği ve üreme organlarının sorunlarını çözmesi ve de kolay doğum yapmaya yaradığı için taşınır.

  Kişilerdeki egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme dürtülerini ortadan kaldırdığı da bilinir.

  Aytaşı üzerine yapılan rivayetlerin en çarpıcısı da, onu tılsım olarak taşıyan kişiyi şöhretli ve görünmez yaptığıdır.

  Burçlar kuşağına yengeç, terazi, akrep, kova ve balık burcunun taşıdır.
  Yılan Taşı :

  Genellikle de tılsım yapımı için kullanılan Yılan Taşı, kadim Mısır Uygarlığı'ndan beri kullanılmaktadır. Taşın bu ismi alması, dış görünümünün bir yılanın derisine benzemesindendir.

  Bu sebepten dolayı da her türlü böcek sokmaları, akrep ve yılan sokmaları gibi durumlar için iyileştirici olarak kullanılır. Ayrıca kişilerde romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenir. Bu taşla romatizma tedavisi yapmak için, ağrılı yerlere bu taşı sarmak gereklidir.

  Diğer yandan cerahatlerdeki biriken irini akıtmak için de kullanılabilen bir taştır.
  Kaplan Gözü :

  Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazı kesimlerde "Bağımsızlık Taşı" diye de anılır.

  Buna sebep, taşın kendisini üzerinde bulunduran kişileri başka insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Bu özelliği ikili ilişkileri zedelediği gibi, iş hayatında da ortaklıkları sona erdirebilir. Bu sebepten de çelişkili bir taş diye de adlandırılır.

  Sindirim sistemi bozuklukları bu taş sayesinde giderilebilir. Dalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.

  Duygusal denge unsurudur ve inatçılığı azaltan bir taş olarak bilinir.

  Maskulen enerji verdiği gibi, kişilerin olayları net algılamasında rol oynar.

  Kaplan Gözü’nün bir özelliği de nazardan koruduğuna inanılmasıdır. Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanılırdı.

  Oğlak ve yengeç burçlarının taşı olarak bilinir.
  Topaz (Sarı Yakut) :

  Eski zamanların en kudretli taşlarından biri olan Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın hastalıkları ortadan kaldırdığı söylenir.

  Bir adı da "Aşk Taşı" olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.

  Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onları korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan koruduğu bilinir.

  Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır.

  Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır ama, renksiz ve değişik renk gruplarına da rastlanabilirler.

  Sarı Topazla Turuncu Topaz en değerli çeşitleridir.

  Bugün dünya yüzünde en değerli Topaz’ların çıkarıldığı ülke Brezilya'dır. Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olur.

  Topaz elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez, bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

  Aslan, başak ve balık burcunun taşıdır.
  Lal :

  Dairesel veya oval biçimli bir taştır.

  Lal'in erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır.

  Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir.

  "Hayal Kuran" ve " Merhamet Taşı" olarak da bilinir.

  Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma taşı olarak bilindiğinden bazı yerlerde "Tutkuların Taşı" olarak da bilinir.

  Latince adı Garanatum'dan gelen Lal taşı, Garnet olarak da adlandırılır.

  Kalp şeklinde yapılmış tılsım Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yaradıkları gibi, yatak ve yastık altına konulduğunda kötü rüyaları ve gecenin kötü ruhlarını kovar.

  Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.

  Koç, akrep, oğlak ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.
  Aventurin :

  Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurine aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir.

  Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, kalbi diğer insanların olumsuzluklarından koruyacak bir enerji yayar.

  Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır.

  Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar. Kalbini kapattıktan sonra şimdi yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.

  Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir.

  Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz.

  Özellikle kendi bildiğini okuyan genç insanlar için çok uygundur.

  Turkuvaz :

  Bilinen taşların ve de tılsım olarak kullanılan taşların en popüleridir, çok sayıda da koruyucu özelliği bulunur.

  Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırır.

  Sakinlik verir ve yaratıcı ifadeye güç kazandırır. Duygusal denge, iletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder.

  Turkuvaz eski çağlarda hayvanları kötü etkilerden korumak için At Tılsımı olarak da kullanılırdı. Aztek uygarlığında ise bu taşa "Tanrıların Taşı " adı verilmişti.

  Turkuvaz, boğa, başak, akrep, yay, oğlak ve balık burçlarının taşı olarak da bilinir.
  Oniks :

  Kaygı azaltıcıdr, kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir.

  Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan kurtulmaya da yardım eder.

  Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır.

  Kimi yerlerde zaman zaman "Ayrılık Taşı" diye de nitelendirilir.

  Çeşitli renkleri olan Oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir.

  Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar.

  Aslan burcuyla ilişkilidir.
  Zirkon :

  Mücevher olarak kullanılan taşların en ünlüsü olan Zirkon, tamamen renksiz olabildiği gibi, kahverengi, yeşil, kırmızı ve sarı da olur.

  Zirkon aynı zamanda Zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır.

  Mücevher olarak kullanılacak olan Zirkonların en değer göreni renksiz olanlarıdır. Elmasa benzetilmesine rağmen sertlik derecesi elmastan 2,5 Mohs daha azdır.

  Zihni kuvvetlendirici bir taş olan Zirkon, ince ve kalın bağırsak hareketlerine faydalı ve uyumayı kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir. Bunun yanında duygusal denge unsuru olarak da bilinmektedir.

  Aslan, başak, yay ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.
  Turmalin :

  Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır.

  Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır.

  Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardımcı olur ve uyku verir.

  Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliğinin yanı sıra duyarlılık ve anlayışı da arttırır. Konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttırdığı gibi, koruyucu etkileri de bulunur.

  Aslan, terazi ve oğlak burçları bu taşı kullanabilirler.
  Magnezit :

  Yeryüzünde bilinen en değerli minerallerden biri olan Magnezit, hassas işlenebilme özelliklerinden dolayı değerli taş olarak pek tercih edilmez.

  Endüstriyel açıdan yaygın bir ticari ve tıbbi kullanımı olan en önemli materyallerden biridir.

  Beyaz, gri, sarı ve kahverengi renklerinde olurlar.

  Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcılık ruhunu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.

  Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığı ve meditasyonlarda iç huzuru sağladığı da bilinir.

  Koç burcunun taşı olarak bilinir.
  Zümrüt :

  Dünyanın en kıymetli taşlarından biri olan Zümrütler mitlerin ve efsanelerin taşıdır.

  Geçmişte Şeytanın Cennet'den kovulurken alnından düşen taşın ve Kutsal Kadeh'deki taşın da Zümrüt olduğu söylenir.

  Renginin yeşil olması nedeniyle bu taşın yağmur yağdırdığına inanılırdı.

  Bağışıklık sistemi,sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği bilinir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür ve kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir.

  Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabır unsurlarını içerir. Zümrüt’e kimi yerlerde "Koşulsuz Aşk Taşı" da denmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armağan olarak görülür.

  Bazı İslam ülkelerinde Zümrüt’ün var olan koruyucu tılsım gücünü bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır.

  Koç, boğa ve ikizler burçlarının taşıdır.
  Safir :

  Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, sert ısılara dayanıklı ve muhteşem mavi renkte ve beyaz damarlı olurlar.

  Dünya yüzünde en değerli ve ünlü Safirler Hindistan'dan çıkmışlardır.

  Mohs ölçeğine göre Safir Elmastan sonra gelen sertlik derecesine sahiptir.

  Safirler saf iken renksiz bir mineral olan Korondumun bir çeşididir.

  Çok değerli bir mücevher olması onları aranılır bir hale getirmiştir.

  Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kıratlık Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir.

  330 kıratlık olan bir diğer Safir ise Asyanın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC'de sergilenmektedir.

  Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği vardır.

  Psişik yetenekleri arttırır ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayı yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar. Karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırır.
  Azurit :

  Bir çeşit bakır cevheridir.

  Sinir sistemindeki enerji akışını arttırır, oksijenin daha iyi kullanılmasını sağlar.

  Psişik güçleri arttırıcı özelliğinin yanı sıra, düşünceleri berraklaştırır.

  Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar başında çalışmaktan dolayı gözleri yorulanlar için çok iyidir.

  İki tane Azurit taşı adet dönemi kramplarında ya da yumurtalık sancılarını gidermek için kullanılır. Azuritin mavi olanı rahatsızlık giderici olarak kullanılabilir.

  Azurit ile Malahit taşı birlikte kullanıldığı takdirde gömülü olan duygular ortaya çıkar.

  Aynı anda bir mücevher olan Azuritten yapılma kolye ya da küpeler, ruhsal olarak uyanık kalmanızı sağlar. Ayrıca sizi merkezde tutarak konuşkan olmanıza yardım eder.
  Krizoprase :

  Çok güzel ışıltıları olan bir taştır.

  Nörotik durumlarda dengeleyici ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Depresif durumlarda ise rahatlatıcı özellikleri vardır.

  Kişinin problemlerini görmesine yardımcı olarak, kendini tanımasını sağlar ve iç huzuru verir.

  Seks konusunda kaygıları olanlar ya da seksüel bozukluk taşıyan kişiler bu taşı kullandıkları takdirde bir çok cinsel problemi de halletmiş olurlar.

  Bu taş aynı zamanda kişisel yeteneklerin ortaya çıkmasında da büyük rol oynar.
  Elmas :

  En sert ve kıymetli taş olan Elmas için "rüyaların taşı" da denilmektedir.

  Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.

  Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur.

  Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir.

  Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çeşitte kullanılmakta olup kıymeti son derece yüksektir.
  Jasper :

  Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir ve çok kuvvetli bir tedavi edicidir.

  Toprak elementini temsil eder.

  Sindirim sistemi ve safrakesesini güçlendirir, endokrin(hormon) sistemine denge sağlar.

  Kişinin kendini sağlıklı, güçlü hissetmesini sağladığı gibi fiziksel direnci arttırır.

  Sevginin ve inanç sisteminin simgesi olarak bilinen bir taştır.
  Malahit :

  Malahit, yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil ortak merkezli çizgileri olan bir taş olup, özünde neşe taşır. İsminin anlamı da arındırıcı demektir.

  Sakinleştirici bir taş olup, uyku ve uyumaya yardım eder. Güneş sinir ağı chakrasının üzerinde kullanıldığında, içimize gömdüğümüz acıları tekrar ortaya çıkarma gücü vardır.

  Bu eski acıların kendini ifade etmesiyle taşıdığınız kederin ağırlığını da üzerinizden atabilir ve neşenize tekrar kavuşabilirsiniz.

  Neşe enerjisi, hızla dönen bir enerjidir ve her bir chakrayı çevreleyen enerjiye benzer.

  Malahit, iki ayrı tondaki yeşil rengi ile yeryüzünün titreşimlerini tutar. Siz toprağın gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi sağlar, böylece eski acılardan da kurtulursunuz. Malahit, aynı zamanda pankreas ve dalak fonksiyonlarını da arttırdığı gibi, kaygı ve tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelliği de sergiler. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde fazla kullanmamalısınız.
  Olivin (Zebercet) :

  Kalp, pankreas, dalak ve ciğer üzerinde olumlu etkisinin yanında, doku bozulmalarını da önleyici özelliği olan bir taştır.

  Rengi bağlı olduğu Zümrüt familyası gibi yeşil bir taştır.

  Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini sağlar, kaygıyı düşürüp zihni açar ve kişisel büyümeyi hızlandırır.
  Pirit :

  Üzerinde altın rengi benekler oluşmuş çok güzel ve değişik görünümde bir taştır.

  Hazımsızlık çekenler için tavsiye edilebilecek bir taştır ve aynı zamanda da kan dolaşımına iyi gelen özellikleri vardır.

  Beyin fonksiyonunu arttırıcı gücü ve kişilerin dünyaya pembe gözlüklerle bakmasını sağlayıcı fonksiyonları ile birlikte irade gücünü de yükseltir.

  Diğer bireylerle uyumlu çalışmanın gerçekleşmesine de yardımcı olur.
  Kalsedon :

  Kalsedon, kuvars ailesinin üyesi bir taştır. Şeffaf, yarı şeffaf veya donuk olabilir. Salkım şeklinde sarkıtlar halinde ve kaya oyuklarının astarlarında oluşur. Bazı zamanlar küçük bir miktar Opal içerir.

  Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.

  Herkes arasında kardeşliği teşvik eden bir taştır. İyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder. Düşmanlığı, huzursuzluğu ve melankoliyi yatıştırır. Cömertliği, hassaslığı, anlayışı arttırır, minerallerin etkili bir şekilde özümsenmesini sağlar.

  Zihnin sağlamlığını arttırarak, bunamayı tedavi eder.  Kehribar :

  Taş olarak bilinir ama, reçinenin taşlaşması sonucu oluşmuştur. Çok yumuşak ve çok hafiftir. Özellikle ısıtıldığı zaman elektriksel ve manyetik özellikleri açığa çıkar.

  Yaydığı sıcaklık enfeksiyonun yayılmasını önlediği ve soğuk algınlığını giderdiği için, genelde boynun çevresine takılır.

  Boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği vardır.

  Roma devrinde kehribar, guatrı tedavisinde kullanıldığı gibi günümüzde de bu yöntem çok yaygındır.

  Bütün sarı taşların aslan burcu insanına iyi geldiği bilinir. Bu sebeple aslanlara uyarıcı bir etki yapar.


  Mercan :

  Kireç karbonatı, magnezyum, silis karbonatı, magnezyum florüt ve kalsiyumdan oluşmaktadır. Pek çok kişi Mercanın, kalbi ve dalağı güçlendirdiğini söyler.

  Ayrıca Mercan, nazara iyi geldiği gibi, konsantrasyon eksikliğini de giderici özelliğe sahiptir.

  Başta sedef hastalığı olmak üzere, bir çok cilt hastalığının da iyileştirilmesinde kullanılabilir


 2. #2
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Ynt: Doğal Taşlar

  Çeroit Taşı  Charoite, “En yeni bulunan taşlardandır. 1947 yılında Rusya'da Charo nehri civarında bulunmuş ve adını da buradan almıştır. Batı'da tanınması ise ancak 1978 yılından sonra olmuştur.”


  Çeroit Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Başağrılarına ve duyma bozukluklarına karşı etkilidir.
  Sinirleri düzenler, yatıştırır; sakinlik verir.
  Uykusuzluğa karşı etkilidir.  Çeroit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Kalp ve zihin arasındaki bağlantıyı ve dengeyi sağlar.
  Kişinin kendine güveninin artmasını sağlar.
  Kişinin maddi ve manevi bağ ve bağımlılıklarından kurtararak ruhen özgürleşmesine yardımcı olur.
  Korkulardan kurtulmak için ametist ile birlikte kullanılılır.
  Negatif enerjiyi dönüştürür ve aurayı temizler.
  Uyku sorunlarında, aynen ametist gibi, yastığınızın altına koyarak uyuyabileceğiniz bir taştır. Kâbuslara karşı etkilidir.
  Yaşanılan ana odaklanmayı sağlar. Dolayısıyla farkındalığın artmasında da etkilir.
  Akuamarin
  Akuamarin
  (Akvamarin)
  [ikizler-yengeç-terazi-akrep-kova-balık burçlarının taşları]  Aquamarine, Aquamarin “En çok tercih edilen taşların başında gelen ve en kıymetli taşlardan biri olan akuamarin; bu özelliği dolayısıyla sahtesi en çok yapılan taşlar arasındadır. Değerini artıran özellikleri; şeffaflık derecesi, içinin temizliği ve en önemlisi, renginin koyuluk derecesidir.” Akuamarin Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve tirotid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.


  Akuamarin Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.
  Bereket ve uğur taşıdır.
  Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz ve vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler.
  Eğer iyi yaptığınız işlerde bile kendinizin yetersiz kaldığına inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir; kendi değerinizi farketmenizi sağlar.
  Farkındalığı artırır.
  Kendine güveni artırır. Tembellik eğilimini geçirir.
  Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur.
  Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
  Taşıdığı özellikler dolayısıyla strese ve gerginliğe karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin önemi de büyüktür.
  Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.
  Zihnin ve düşüncelerin berraklaşmasını sağlar.
  Aventurin
  Aventurin
  (Aventurin Kuvarsı)


  [ikizler-terazi-başak burcunun taşları]  Aventurine, “Genel olarak yeşil tonlarında bulunur ve bu nedenle aventurin denildiğinde akla ilk olarak yeşil aventurin gelir. Ancak mavi ve turuncu tonlarında da bulunabilmektedir.


  ” Aventurin Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Fiziksel gücü ve canlılığı artırır.
  Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır. Strese karşı kullanılabilir.
  Aventurin Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
  Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır.
  Şans taşı olarak kabul edilir.
  Bazı kaynaklarda turuncu aventurin konusunda yanlış anlaşılmalara neden olabilecek şu şekilde bir bilgi verilmekte; iki çeşit (turuncu) aventurin olduğu ve birisinin kuvars grubuna ait olup turuncu aventurin olarak bilindiği, diğerinin ise feldspar olup güneştaşı olarak bilindiği ve bu ikisinin karıştırılabileceği söyleniyor. Feldspar olan güneştaşı aventurinden ayrı bir taştır ve aventurin ile aynı grupta değildir. Aventurin bir kuvarstır ve rengine bağlı olmaksızın tüm renkleri için kimyasal formulü SiO2'dir. Güneştaşı ise hem fiziksel görünüş hem de kimyasal formulü bakımından farklıdır: (Na,Ca)(Si,Al)4O8. Dolayısıyla karıştırılmasına imkan yoktur. Sadece taşları yeni tanımakta olan birisi bu taşları birbirine karıştırabilir

  Aytaşı
  Aytaşı
  Moonstone, Mondstein Aytaşının


  [yengeç-balık burcunun taşıdır]


  Fiziksel Etkileri
  Kadınların aylık periyotlarının düzenli olmasını sağlar. Özellikle cinsel organların korunmasında etkisi vardır.
  Kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir.
  Oburluğa karşı etkilidir.  Aytaşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar.
  Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur.
  Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir.
  İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır.
  Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar.
  Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar.
  Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.
  Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir

  Ametist
  (Amatis, Ametis, Mor Necef)

  [koç-yay-kova-balık burcunun taşları]


  Amethyst “Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir.”

  Ametist Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
  Göz hastalıklarına, alerjiye, migren ve diğer baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
  Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.  Ametist Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri  Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.
  Depresyona karşı faydalıdır.
  Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
  Enerjisi huzur vericidir. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak, onu rahatsız edici bulabilir.
  Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir.
  Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
  Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirdiği ve kalbi koruduğu söylenir.
  Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz. Uyku sorunlarına iyi geldiği gibi kâbus görmeyi de engeller.  Taşınızı toplayacağı negatif enerjilerden arındırmak için; ilk iki hafta kullanımda her gün suyun altında tutarak temizleyin. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edebilirsiniz (Yaklaşık 2-3 haftada bir suyun altında tutulur.

  Safir
  Sapphire, Saphir


  Safirin
  Fiziksel Etkileri
  Böbrekleri kuvvetlendirir.
  Kalbi kuvvetlendirir.
  Tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliğe sahiptir.
  Safirin
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
  İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
  Kişiye şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığını artırır.
  Kuşkuların yokedilmesi ve kişinin ruhsal gelişime açık hale gelmesine yardımcı olur.
  Özgürlük hissi verir.
  Psişik yetenekleri artırır. Sezgiyi kuvvetlendirir.
  Sinirleri sakinleştirir ve konsantrasyonu artırır

  Rodonit
  Rodonit
  Rhodonite, Rhodonit  Rodonit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri
  Günlük yaşamda başarılı olmaya yardımcı olur. Geçmişe takılıp güncel yaşamdan uzaklaştığınız anlarda bu taşı kullanmalısınız.
  Kişinin içinde bulunduğu ana ilgisini canlı tutar.
  Kişiyi geçmişe bağımlılıktan ve geçmişe duyulan özlemden kurtarır.
  Rodokrozit
  Rodokrozit
  Rhodochrosite,  Rodokrozit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Sevgi ve denge taşıdır. Kişinin yaşamına sevgi duygusunu katmasını sağlar.


  Pirit
  (Enayi Altını)
  Pyrite (Fool's Gold),  Pirit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Kişiye yaşam enerjisi verir. Kendinizi tükenmiş hissettiğiniz anlarda bu güçlü enerjisiyle size destek olacak ve canlılığınızı yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.


  Opal
  Opal
  Opal  Opal Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Kızgınlığı yok eder.
  Kişisel bağımsızlık ve özgürlüğünüzü bulmanıza yardım eder ve sizi bu yönde yüreklendirir.
  Kişiye, kendini ifade edebilmesi için gereksinim duyduğu içsel gücü ve yürekliliği sağlar.
  Kişiyi, kendi özgürlüğünü kısıtlayan, kendi yanlış inançlarından kurtarır.

  Özgürlük ve bağımsızlık taşıdır.
  Nemli bir bez ile silerek bakımını yapmanız taşınızın parlaklığını korumasını sağlayacaktır ancak özellikle değerli opallerinizi sabunlu sudan kesinlikle uzak tutun. Bu taşınıza zarar verir. Opal taşı bünyesinde su bulundurduğundan dolayı aşırı sıcak ortamlarda ve güneşte kalması taşın yüzeyinde çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Özellikle değerli opallerinizi bir-iki haftada bir nemli bir pamuklu bez ile silerek taşınızı koruyabilirsiniz. Böylece, hem değerli opal olarak bilinen ışıltılı opal türlerinin ışıltıları her zaman güzelliğini koruyacak hem de taşınızın bünyesindeki suyu yitirerek çatlaması önlenecektir. Kullanmadığınız zamanlarda kapalı bir kutu ya da bir kilitli poşet içerisinde saklayın.


  koç burcunun taşıdır...

  Oltu
  Oltu
  (Siyah Kehribar)
  Black Amber (Jet), Gagat
  Oltu Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Negatif enerjiyi toplar. Bu nedenle eskiden nazarlık olarak kullanılırdı.
  Stresi alır.  [oğlak-kova burçlarının taşıdır

  Obsidyen
  Obsidyen
  (Obsidiyen, Opsidyen, Opsityen, Volkan Camı)
  Obsidian


  Obsidyen Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
  Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.  Obsidyen Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
  Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.


  [akrep-oğlak-kova burçlarının taşıdır

  Mercan
  Mercan
  Coral, Koralle  Mercanın
  Fiziksel Etkileri
  Başta sedef hastalığı olmak üzere, pek çok cilt hastalığının tedavi amacıyla kullanılır.
  Kalbi ve dalağı kuvvetlendirir.
  Mercanın
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Aile içinde ve arkadaşlar arasında saygınlığın güçlendirilmesine yardımcı olur.
  Atılacak adımlarda bilinçli ve kararlı olmayı, olumsuz yargılamalara karşı güçlü olmayı sağlar.
  Eleştiri ve zıtlaşmalar ile karşılaşıldığı durumlarda kararlılığın sürmesini sağlar.
  Kişinin ruhsal anlayışını güçlendirir.
  Konsantrasyon eksikliğini giderir.
  Nazara karşı kullanılır.
  Onaylanmama korkusu ile girişilemeyen başlangıçlar için kişiyi yüreklendirir.
  Saflığın ve dengenin korunmasını sağlar.
  Kırmızı mercan taşı, diğer mercanlara nazaran daha pahalı bir taştır. Bundan dolayı piyasada genelde rengi kırmızıya boyanmış ve daha ucuz olan beyaz mercanlar satılır.

  [yengeç-boğa-yay burçlarının taşıdır]

  Malakit
  (Malahit)
  Malachite, Malachit


  Malakit Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklügü kadar olmalıdır.
  Kalbi kuvvetlendirir.
  Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
  Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
  Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
  Malakit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
  Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
  Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.
  Duyguları belirginleştirdiğinden dolayı, aşırı duygusal kişilerin hassas oldukları dönemlerde bu taşı kullanmaması tavsiye edilir. Su ile temizlemeyin ve özellikle sabunlu sudan kaçının çünkü taşınızın matlaşmasına neden olabilir.


  [terazi-yay-oğlak burçlarının taşıdır]
  Lapis
  Lapis
  Lapis Lazuli, Lapislazuli  Lapis Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
  Kemikleri kuvvetlendirir.
  Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar.
  Tansiyonu düzenler.
  Tiroid bezlerini harekete geçirir.  Lapis Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır.
  Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir. Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.
  Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir.
  Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır.
  Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur.
  Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, hergün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık taşın gücüne alıştığı için etkisi azalır. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmedilir. Size 'içinde altın parçacıkları var' diyenler olabilir ancak, lapis taşının üzerinde görülen sarı metalik pırıltılar altın değil; pirit adında başka bir taştır. Su ile temizlemeyin ve özellikle sabunlu sudan kaçının çünkü taşınızın matlaşmasına neden olabilir.


  [boğa-terazi-yay-kova burçlarının taşıdır

  Labradorit
  Labradorite, Labrador


  Labradorit Taşının
  Fiziksel Etkileri
  Gözler için faydalıdır. Gece görüşünü güçlendirir.
  Kan basıncının düşürülmesinde faydalıdır.
  Labradorit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Daha iyi odaklanmayı ve konsantre olmayı sağlayacak olan içsel sukuneti sağlar. Bu özelliği dolayısıyla, örneğin sınavlar gibi yoğun dikkat gerektiren durumlarda kullanılması faydalıdır.
  Kişinin geçmişini ve güncel yaşantısını çözümlemesine yardım eder.
  Ruhsal bakımdan gelişme amacıyla kullanılır


  Kyanit
  Kyanite, Disthen


  Kyanit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Bilinçli rüyalar görmenizi ve rüyalarınızı hatırlamanızı sağlar. Yastığınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz.
  Bütün çakraların dengelenmesini ve uyum içerisinde olmasını sağlar. En etkili olduğu çakra 5. çakra, yani boğaz bölgesidir.
  İçinde negatif enerji barındırmaz ve bu nedenle temizlenmesi de gerekmez.
  Koruyucu amaçla kullanılabilir.
  Ruhsal gelişmeye yardımcı olur.
  Sinirliliği ve zihin karışıklığını önler.
  Sukunet veren bir taştır. Kişinin iç huzurunu bulmasına yardımcıdır.


  [koç-boğa-terazi burçlarının taşıdır

  Kantaşı
  Kantaşı
  Bloodstone,  [koç-balık burçlarının taşıdır]

  Blutstein Kantaşının
  Fiziksel Etkileri
  Hafızayı güçlendirir.

  Kantaşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

  Anlayışı ve hafızayı kuvvetlendirir. Zihni karmaşık düşüncelerden temizler.
  Cesaret taşıdır.
  Duygusal ve zihinsel engelleri ortadan kaldırır.
  İnsanı zayıflık ve cesaretsizlik duygularından kurtarır.
  Kendisini taşıyan kişinin kendisiyle ilgili duyduğu kuşkularını yoketmesine yardım eder. Engellenme duygusundan kurtarır.
  Kişinin bencil davranışlarından kurtulmasını sağlar.
  Kişinin sıkıntılarını sabırla atlatmasına sebep olur. Hiç bitmeyeceği düşünülen sıkıntılı dönemlerde, ve umutsuzluğa kapılınan anlarda kişiye dayanma gücü verir. Mücadele fırsatlarının farkedilmesini sağlar.
  Kişinin yaşadığı anda kalmasını sağlar. Dolayısıyla dikkati ve konsantrasyonu sağlar.
  Kişiyi, kendisine tehlikeli olabilecek kendi tutkularından korur.
  Para getiren bir taş olduğuna inanılır

  Kunzit
  Kunzit
  Kunzite,


  Kunzit Taşının
  Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri
  İletişimi ve diğer insanları anlama yeteneğini kuvvetlendirir.
  Pembe kuvars gibi, kalp acılarını dindirmek amacıyla kullanılabilecek bir taştır.
  Stresi ve gerginliği giderir.

  [akrep burcunun taşıdır]


 3. #3
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Ynt: Doğal Taşlar

  Taşların insanların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır.

  Elmas: Eski çağlardan günümüze taşların en değerlisi sayılan elmasın, kadınla erkek arasındaki aşkı güçlendirdiğine inanıldığından nişan yüzüklerinde tercih edilir. Saflık, sevgi ve neşe getirdiği söylenen elmas, cesareti ve aşkı sembolize eder. Elmas, sizi ruhsal ve ahlaksal inançlara göre yaşamınız için yüreklendirerek, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaya davet eder.

  Safir: Gök yakut diye bilinen safir, Latince mavi anlamına gelen sapphirus kelimesinden gelir. Mavi, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor ve siyah renklerde ya da şeffaf olabilir. Tarih boyunca kralların ve hükümdarların kötülük, ihanet ve büyülerden korunmak için taktıkları
  kutsal bir taştır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Şeffaf safir size güveni, sevgiyi ve ışığı yoğun olarak hissettirir. Mavi safir, duygusal travmaların yarattığı duygu yüklerinden kurtararak özgürlük hissi verir.

  Yakut: Mutsuzluk, kıymetsizlik, kavga, düşman, saldırı, vakitsiz ölümler ve akıl hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğuna inanılır. Yakut, Hindistan'da taşların efendisi olarak anılır. Saflaşmaya ve değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji
  verir.

  Zümrüt: Yeşil renginden dolayı bereket, doğurganlık ve yağmur simgesi olarak bilinir. Düş gücünü geliştirdiğine, belleği güçlendirdiğine inanılır. Kadında ve erkekte üretkenliği artırır.
  Göz ağrıları, iltihap ve kırıklığı giderir.

  Ametist: Strese, migrene, iştahsızlık, göz ağrısı, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuvars kristalinin arındırılmasında kullanılır. Pozitif enerji yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Kan temizleyicidir. Negatif enerjilerimizi boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Pembe kuvarsla birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir. Alkoliklere iyi gelir ve kalbi korur.

  Akik: Uğur ve bereket taşıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder. Sağlık ve uzun ömür simgesidir Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların
  iyi yönlerini görmenize yardım eder. Sebepsiz sıkıntıyı alır. Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız. Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir. Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendinize güven duymanızı sağlar.

  Akuamarin: Beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendirir. Duyarlılık sezgisini artırır. Aile saadetini güçlendiren taş denir. Denizcilerin uğur ve nazar taşıdır. Güven, denge ve ahenk
  sembolüdür. Solunum problemleriyle savaşır. Hafızayı güçlendirir. Strese karşı koruyucudur.

  Agat: Konuşma yeteneğini güçlendirir. Dikkatsizlikten, sosyal olamamaktan korur. Uzun ömür ve mutluluk simgesidir. Günlük stresleri atar. Vücutta tansiyon dengeleyicidir. Üriner sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aklı ve vücudu güçlendirir, kişiyi cesaretlendirir.

  Aytaşı: Günlük yaşantınızdaki dengeyi oluşturmanızı sağlar ve duygusal dengenizde uyum sağlayıcı etki yaratır. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler. Kadınlarda hormon seviyesini dengeler.

  Amber (Kehribar): Guatr, astım, bronşit ve allerjiye karşı iyidir. Tılsım olarak, hem kör talihe karşı korunma hem de talihi kendine çekme için kullanılmıştır. Sindirim sistemi, iç salgı bezlerini dengeler ve karaciğeri temizleyerek güçlendirir. Yaydığı sıcaklık,
  enfeksiyonu önlediği ve soğuk algınlığı tedavisinde rol oynadığı için genelde boyun çevresine takılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını diğer tüm taşlardan daha iyi tedavi ettiği
  düşünülmektedir.

  Aventurin: Zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır. Neşe taşı da denir. Sakinlik ve yaşama sevinci sunar.

  Amazonit: Beden dışı deneyimlere duyulan korkuyu yatıştırır. Enerjisi ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir.

  Firuze (Turkuaz): Panzehir özelliği vardır, talih taşı olarak bilinir. Hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Nazara karşı iyi gelir. Bilinci genişletir ve kaygıyı teskin eder. Tansiyonu düzenler, kalp hastalarına iyi gelir. Kadınlık özelliklerini artırır. Konuşma ve yazma yoluyla yaratıcı ifadeyi artırır.

  Hematit (Demir): Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu özelliğinden dolayı romatizmaya iyi gelir. Enerji kaynağıdır, solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.

  İnci: İnci size güç, huzur ve çalışma azmi verir. Duygusal korunma amacıyla da kullanılır.

  Jasper: Sindirim sistemine iyi gelir. Endokrin sistemine denge getirir. Karaciğer ve safra kesesini, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Fiziksel direnci artırır.

  Kaplan Gözü: Sahiplenme arzusunu güçlendirir, insanların kendisini işine vermesini sağlar. İç ve dış görüşü artırır. Zihni keskinleştirir. Sinirsel spazmları ve baş ağrılarını hafifletir. Sindirim bozukluklarına, algılama eksikliğine ve korkuya karşı koruyudur. Negatif enerjiden korur.

  Kuvars kristali: Vücuttaki fazla elektriği alır, eksikliği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Cep telefonu taşıyan kimselerin yanında mutlaka kristal bulundurması gerekir. Çünkü kristal radyasyonu toplar. Kristaller almış olduğu radyasyonu 15 günde bir yıkamak suretiyle atarlar.

  Rutılat kuvarsı: Depresyonu azaltır, enerji kaynağıdır. Sıkıntılı geçen bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşünceleri çözerek uzaklaştırır.

  Kalsedon (Mavi Akik): Düşünce yeteneğini kuvvetlendirir, iyi konuşmayı sağlar.

  Krizopras: Sinirsel gerilimleri yok eder. Fiziksel, zihinsel, heyecan durumlarında sakinlik verir. Seksüel ve depresif durumları rahatlatıcı özelliği vardır.

  Lal: Tehlikeyi haber veren taş olarak geçer. Bilinmeyene gözlerinizi açar ve gayipten bilgi almayı destekler. Fiziksel olarak da cinsel organların iyileşmesine yardımcı olur, kan dolaşımını canlandırır.

  Lapis Lazuli (Lacivert Taşı): Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Ayrıca zihinsel berraklığı ve derin düşünmeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.

  Malahit (Bakır Taşı): Fiziksel ağrıları azaltıcı ve radyasyondan koruyucudur. Uyumayı kolaylaştırır. Zihni ve vücudu canlandırır. Her kademede dengeleyici rol oynar. Sol elde oynanırsa vücuttaki statik elektriğin fazlasını alır.

  Mercan: Solunum açıcı etkisi vardır. Kişide cazibeyi artırır. Zor işlerin akışını kolaylaştırır. Çoğaltıcı etkisi vardır, bereket simgesidir.
  Obsidiyen: Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinçaltındaki blokajları temizler.

  Opal: Eklem iltihabına iyi gelir. İnsancıl duyguları güçlendirir. Ruh temizliğini korur, umudu güçlendirir. Yüksek başarı taşıdır.

  Prit: İrade gücünü artırır. Diğer insanlarla armoni halinde çalışmayı gerçekleştirir. Enerji oluşturur.

  Rodonit: Vücudun sağlıklı gelişmesine yardım eder. Kan dolaşımın dengeler. Psikolojik olumsuzluklardan kurtarıcı ve cesaret artırıcıdır.

  Topaz: Duygusal yükleri ve kötümser düşünceleri ortadan kaldırır. Endişe ve depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olur. Tüm bedeni güçlendirir, destekler, zihinsel ve fiziksel sindirime yardım eder.

  Yeşim (Jade): Böbrek rahatsızlarından kaynaklanan ateşi düşürür. Akıl sağlığına, göz bozukluğuna ve doğum sancılarına karşı koruma sağlar.

  Kırmızı Yeşim Taşı: Kanı güçlendirir, canlılık, güç ve sabır verir. Bedeni temizler.

  Zebercet (Peridot): Aygıtların kaydedemediği kalp çarpıntılarına ve sebebi bilinmeyen korkulara iyi gelir. Renginden dolayı bereket, doğurur içinizde sevinç duygusu uyandırır.Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. heyelanlarin oluşumunda etkili olan doğal nedenler
  By ömerxx in forum KATEGORİSİZ KONULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.12.2012, 01:40
 2. sanki doğal şato...görsel amaçlıdır
  By philippus in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 07.08.2012, 07:58
 3. Oyuk Doğal MI
  By Kars36 in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.06.2011, 15:55
 4. DOĞAL TAŞLAR
  By Kurt34 in forum DEĞERLİ MADENLER VE TAŞLAR
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23.06.2011, 03:36
 5. Doğal Kaya Türleri
  By TURAN-HAN in forum KAYA VE TOPRAK ÇEŞİTLERİ
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 28.02.2011, 00:21
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.