Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen redkit

Konu: Zeytin Dalı Neden Barışın Sembolüdür?

 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart Zeytin Dalı Neden Barışın Sembolüdür?


  Zeytin dalı neden barışın Sembolüdür?

  Zeytin dalı, Antik Yunanistan geleneklerine dayanan ve Batı kültüründe barışı veya zaferi simgeleyen sembol.
  Roma İmparatorluğu döneminde kullanılan paranın arka kısmında yer alan Mars, elinde bir zeytin dalı tutarken.
  Yunan mitolojisinde Athena, Atina'nın sahibi olabilmek için Poseidon ile yarış içerisindedir. Bu amaç doğrultusunda Poseidon, üç dişli mızrağını Akropolis'e saplayarak deniz suyunun fışkırmasını sağlayarak şehre sahip olur. Athena ise buna karşılık şehre bir zeytin ağacı diker.

  zeytin dalı.jpg

  Zeus'un başkanlığını yaptığı, tanrı ve tanrıçaların huzurunda kurulan mahkemede yeryüzüne daha güzel bir hediye verdiği belirlenen Athena haklı bulunur. Böylece bölgeye zeytinin ilk getirilişi Athena'ya mal edilir. Tüm bunlara dayanılarak Antik Yunanistan'da gelinlere zeytinden yapılan bir taç giydirilir ve Antik Olimpiyat Oyunları'nda birinciler zeytin dalıyla ödüllendirilirdi.
  Zeytin dalının barışın bir sembolü olarak kullanılması MÖ beşinci yüzyıla dayanır. Yunan oyun yazarı Aristophanes'in Barış (Irini) adlı eserinde "tüm tanrıçaların en yücesi, barış tanrıçası Irini'ye göre zeytinin oldukça değerli olduğu" belirtilir. Benzer şekilde zeytin dalı, Roma İmparatorluğu dönemindeki sikkelerde de Irini'nin niteliklerinden biri olarak yer almaktadır.


  Konu Editör tarafından (29.07.2018 Saat 02:13 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
  Beyaz güvercinlerin ağzında ki barışın simgesi, kardeşliğin türküsü Zeytin dalı. Birçok derde deva, sağlık mucizesi Zeytinyağı... İnsanlığın zeytin ağacıyla tanışması tam 8000 yıl öncesine dayanmaktadır.
  Söylentiye göre tufana yakalanan Hz. Nuh Peygamber'in gemisinden saldığı beyaz güvercin, bir müddet sonra bir zeytin dalıyla dönerek, tufanın bitişini müjdelemiştir. Bu sebeple Zeytin dalı ve beyaz güvercin dünyada barışın simgeler olmuştur. Hristiyanlar zeytini şans ve barış sembolü olarak kabul ederler, elçiler haber ulaştırdığında zeytin dalı verirlerdi. Yunanlılar ve Romalılar, zeytin ağacıgeleneğini, zeytinliklere girme, yetiştirme ve toplama gibi işleri yalnızca iyi ve dürüst insanların yapmasına izin vererek sürdürmüşlerdir.
  Günümüzde Kral Minos'un Knossos'taki sarayında yeralan zeytinyağı küpleri ise M.Ö. 2500 yıllarında, Girit Adası'nın en büyük geçim kaynağı olan, zeytin ve zeytinyağı ticaretinin tanıklığını yapmaktadır.
  Kuranı Kerim'de de zeytinden mübarek bir bitki şeklinde bahsedilmiş, su, hurma ve zeytin ile iftar yapılması önerilmiştir.
  Günümüzde özellikle zeytin ağacıyla kaplı alanlarıyla Ayvalık, yaklaşık 2.5 milyon zeytin ağacıyla Ege'nin zeytin başkenti konumundadır.
  Editör bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.