Sponsor Reklam-5
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Öğretici Defineci
  Üyelik tarihi
  20.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.905
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Define Yerinin Gerçek Tespiti Nasıl Yapılır

  İnsanlar tarih boyunca çeşitli sebeplerle sahip oldukları toprakları bırakarak başka topraklara göç etmişlerdir ve sahip oldukları değerli eşyalarını bıraktıkları evlerinin içine veya güvenli olduğuna inandıkları yerlere gömerek daha sonraki zamanlarda geri dönerek bunları geri almayı ummaktadırlar biz bunlara define (gömü)demekteyiz. Normalde bu tip olayların azlığı mantıklı gelse de yakın tarihe kadar savaşlar ve felaketlerle boğuşan dünyamızda toprak insanlar için koruyucu ve kollayıcı olmaktadır. Nedeni ise belirsizlik,yollardaki hırsızlık vs.

  TARİHİ ESERLER VE ESKİ GÖMÜLER

  Eskiden insanlar bu kadar hızlı ve güvenli yolculuk şartlarına sahip değillerdi dolayısı ile acil olarak terkedilecek yerleşim yerlerinde ihtiyaca yönelik eşyalar hemen taşınırken birikimlerini de toprağın gizli kucağına emanet ederlerdi bir gün geri dönerek çıkartmak üzere. Fakat saklanan değerli eşyalar zamanla unutularak yada yeri bulunamayarak toprağın altında çok uzun süre kaldıklarında tarihi eser değeri de kazanmaktadırlar .

  DEFİNECİLİK

  Tarihin en eski dördüncü mesleğidir.İngilizler buna MEDLORK Türklerde "DEFİNECİ"yani gömü arayan demektedirler. İngiltere de bu iş kolu daha çok dere kenarlarında bizde ise dağların tepelerinde icra edilmektedir. Sebeplerine gelince yaşadığımız coğrafyada köklü göçler,savaşlar,doğal felaketler hiç eksik olmamıştır hiç bir şey olmasa elli senede bir savaş çıkarak insanları göçe zorlamıştır.

  NEDEN DAĞLARDA

  Dağlarda genellikle keçiler ve define avcılarının dışında kimse dolaşmaz yani insanların pek sıklıkla dolaşmadıkları bu yerlere eskilerin bir şeyler gömmüş olmaları ihtimali ve gömülenin çıkarılmamış olma ihtimali kuvvetlidir.

  MÜJDE

  Nişana varılacak yolu anlatan semboller, tepe, höyük, çeşme ve mezar türü eski yapılardır.

  NİŞAN VE NİŞANCILIK

  Gömünün yerini belli etmek için dikilen taş veya kaya gibi kalıcı yerlere kazınan işaretlerdir. Bazı durumlarda harita mevcutsa yerine oturtmak için yine nişancıya iş düşer.

  Bir gömü veya definenin yerini bulmak için rüyaya yatmak manasındadır.

  MÜHÜR VE TILSIMLAR

  Mühürler genel olarak hazinenin kime ait olduğunu hatırlatan küçük işaretlerdir fakat bazı durumlarda son derece tehlikelidirler. Sıkı sıkıya kapatılmış bir küpün içindeki sayısız mantar, virüs ve en bilinen koruma yöntemi siyanürün dışarı sızmasını önleyebilir. Bu yüzden çok sayıda defineci kardeşimiz telef olmuştur. Bir mühürü kırmanın en iyi yolu bu işten anlayan bir arkadaşla temasa geçmektir. TILSIM'a gelince tılsım tam olarak defineyi korumak için büyücü ve cinci hocalar tarafından yapılan cin bağlamalarıdır. Cinlerden bir grubu defineye bekçi olarak bırakmasıdır. Tılsımlar genellikle definecilerin korkulu rüyasıdır bir tılsımın bilmeyen bir kişi tarafından hafifçe çatlatılmasından doğan çarpılmalar veya senelerce süren cin çarpmaları en bilinen hadiselerdir. Kaldı ki hiç tılsımı olmadığı halde cinlerin sahiplendikleri sayısız hazine ve eşyayla karşılaşan deneyimli insanlar bile etkilenmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlara mail yoluyla yardım edebilirim.

  GEREKLİ ALET EDEVAT

  Bir defineciye en gerekli şey gidilecek yerden emin olunmasıdır. Bunun yanı sıra pusula, matara, sağlam yürüyüş ayakkabısı, uyku tulumu, çadır, sırt çantası, ayrıntılı bölge haritası, portatif tahkim edevatı (yoksa kısa saplı kürek, kazma) konserve yiyecek (tuzsuz ve fazla susatmayan cinsten) ilk yardım çantası, el feneri, radyo vs.

  ALINACAK TEDBİRLER

  Gidilecek yer hakkında ayrıntılı bilgi toplanmalı ve bir kaç gün kalınacaksa bölgedeki jandarmadan kamp izni alınmalıdır. Bölge yerleşim yerinden çok uzak ve yürüyecek takatiniz yoksa geri dönün o bölgede bir eşşek kiralamak bütün yerleşim birimine ben define aramaya gidiyorum demektir.

  SAHTE HARİTALARA DİKKAT

  Günümüzde kahve ve barlarda bol miktarda define haritası cirit atmakta onlarca definecinin hayal kırıklığıyla evlerine geri dönmesine sebep olmaktadır. Siz siz olun sakın bu tip haritalara inanarak kilometrelerce yolu tepmeyin öncelikle haritaların doğruluğundan emin olmalısınız.

  İYİ BİR EXPER VE KATOLOK TAKİBİ

  Sahip olmanız gereken en önemli şey sağlam bir exper ve katologlardır. Sebebine gelince tarihi esere sahip objelerin yasal yoldan alınıp satılması üzerinize tescili yoksa mümkün değildir. Bu sebepten size rehberlik edecek güvenilir ve deneyimli bir antikacı tanıdığınız yoksa bu işe girişmeyin.


  İŞARETLER: Doğada mevcut tabiat varlıkları, taşlar, mağaralar, duvar resimleri, kayalara çizilen resim, figür ve şekiller, kaleler, manastır, kiliseler, mezarlıklar vs. üzenine işlenen resim, şekil, figür ve işaretler kültürden kültüre, inanç özelliklerine, zaman takvimindeki dönemlere ve insanların yaşadıkları coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Şekiller tek başlarına anlam vermezler, şekil, resim, figür ve işaretler birbirlerini tamamlarlar. İncelenirken mutlaka birkaç tane resim, figür, iz ve işaret olmalıdır.

  +ERMENİLER MALI (DEFİNEYİ) SAKLARKEN ŞUNA DİKKAT EDERLER:

  Sakladıkları yeri tarlasından, veya evinden sürekli görür, malının alınıp alınmadığını saklayınca gören olup olmadığını anlar böylece kalbini rahatlatmış olur ve Ermeniler çoğunlukla gömmezler taş altına yada taşın içine koyarlar.

  Konu Editör tarafından (29.07.2018 Saat 16:53 ) değiştirilmiştir.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kurşun Dökmek Nedir Nasıl Yapılır
  By aga_0074 in forum DİNİ KONULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.12.2013, 23:14
 2. Donmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?
  By TTS in forum SAĞLIK KÖŞESİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04.12.2013, 00:28
 3. Nezlenin tedavisi nasıl yapılır
  By aga_0074 in forum SAĞLIK KÖŞESİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.11.2013, 22:21
 4. peki bu şey nasıl yapılır ???
  By farukmesut in forum İ Doser
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 20.07.2013, 10:51
 5. çatal cubukla su bulma nasıl yapılır
  By ömerxx in forum DEFİNE CİHAZLARI VE BOŞLUK BULMA ÇUBUKLARI
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17.04.2013, 20:01

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum