Sponsor Reklam-5
5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  140
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart MEZAR VE MEZAR TÜRLERİ İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER


  Mezar Tipleri
  Mezar taşları geçmişten günümüze gelen belgelerdir. Her çağda ve her bölgede ayrı tip özellikler gösterirler. Stel kabartmaları ölüyü tanıtan figür, motif ya da ölen şahısın portresinden oluşur. Çoğunlukla üzerinde yazıt vardır. Bunların yardımıyla geçmişte yaşamış insanları, onların kültür ve gelenekleri, ekonomik yaşamları hakkında gerçek ve ilginç bilgiler edinebiliyoruz.

  Tümülüs:
  Toplum içinde yaşamış idareci din adamı ve bunların ailelerine ait mezarlardır.İnançlarına göre ölenin eşyaları ile birlikte gömüldükleri için soygunlara karşı bu yapıyı inşa etme gereği duymuşlardır.Yüzlerce insanın aylarca çalışması sonucu oluşturulan bu anıt mezarlar, soygunu önlemek amacıyla birçok katmanlardan oluşur. Standart bir yapıya sahip değildirler.İnşa edilen arazi yapısına göre değişiklik gösterirler.Bir veya birden çok mezar odaları yer almaktadır. Birden çok mezar odası olan tümülüslerde giriş tünelleri yer alır.

  Tümülüsler Anadolu piramitleridir. Anıt ve kutsal mezarlardır. Rast gele kazı yaparak yok olmalarına neden olmayın, tarihi dokuyu yok etmeyelim.
  Höyük

  Höyük, çok eski bir yerleşme yerinin zamanla toprakla örtülüp tepe biçimine gelmiş halidir. Höyükler genelde üst üste gelmiş çok evreli yerleşim yeri birikimleridir. 1-40 metre yükseklikte ve 1000-1500 metre genişlikte olurlar. Uygarlıkların araştırılmasında önemli referanslardır.

  Höyükler, günümüze göre en yakını en üstte olmak üzere eskiye doğru uzanan bir katmanlaşma gösterirler.

  Orta Anadolu höyüklerinde neolitik, kalkolitik, ve tunç çagi yerleşmelerinin üzerinde, Frig, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı yerleşimleri görülebilir. Hatta modern yerleşimlerin bir kısmı da höyükler üzerinde kuruludur. Anadolu&da yaklaşik 20.000 höyük bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların en bilinenleri:

  KAYA MEZARLARI:
  Kaya içleri oyularak yapılmış dikdörtgen bir veya iki metre arasında olan derinliği elli santimetre ile bir metre arsında üzerinde taş kapağı bulunan ölülerin gömüldüğü yapı biçimidir.

  ODA MEZARLARI:
  Oda mezarları üçe ayrılır.
  1. Kayalar kare biçiminde oyularak aynı yerde bir veya daha çok oluşturulmuş oda şeklinde ölülerin konduğu setleri bulunan yapılardır. Soylu ve kral mezarı olarak yapılmışlardır,bazı yerlerde bir oda da ölü diğer oda da armağanlar ve ölünün kıymetli eşyaları bulunmaktadır.
  2. Tarla biçimindeki düz alanlara kazılarak kesme taşlarla yapılmış kare şeklinde
  bir veya birkaç odası olan üzeri toprakla kapatılmış araziye uyum sağlatılmış mezarlardır.
  3. Mağara içlerine oyularak oluşturulmuş, kare biçiminde oda veya odalardır. Ölü ve değerli malları saklamak için ideal olan yerleren biridir.


  Lahit Mezar Tipleri

  Pişmiş toprak,taş yada mermer gibi maddelerden yapılan,içine ölünün yerleştirildiği sanduka. Kenarları kagir,üstü kapak taşlarıyla örtülüdür. Yapısı ölünün statüsüne göre değişir, dış kısımları muhtelis kabartmalarla resimlenir, kurşun dökümle kaplı olanları da mevcuttur. Önceleri yakılan ölülerin küllerinin saklandığı lahitler, sonradan birer mezar olarak kullanıldı. Lahitlerin birer oda veya küçük ev biçiminde yapılması, ölülerin öbür dünyada yaşayacakları inancından gelir. Bu fikri destekleyen Mısır da bulunan lahitler ve ölü evi türleridir.

  Lykia lahitleride,ölü evi biçiminde yapılan lahitlerin en eski örnekleri arasında yer alır. Bu lahitlerin kubbe biçimi kapakları, ev cephesini andıran yanlarında kapı ve pencere boşlukları vardır. Bu tür lahitler Lykia da M.Ö. VI yy. da imparatorluk devrine kadar gelir. Sayda'dan (eski sidon) getirilerek İstanbul arkeoloji müzesine konan lykia tahtı bu türdendir.

  Megalit Mezar Tipleri
  Megalit bir yapı veya anıt oluşturmak için kullanılan büyük bir taştır.Bu yapılar bir veya birkaç taştan oluşabilir.Megalit sıfatı bu tür taşlardan yapılmış anlamını taşır, taşlar harçla değil birbirlerine geçmeli olarak bir arada dururlar. Sözcük, Yunanca megas(büyük) ve lithos (taş) sözcüklerinden türetilmiştir.

  Megalitler başlıca iki grupta toplanabilir:
  1.Dayanak gerektirmeden ayakta duran taşlar. Bunlar yanlızken (menhir),bir doğru veya daire şeklinde dizilirse(Cromlech) (Kromlek) adını alırlar.

  Parelel düzenlenmiş bir döşemeyi taşıyan taşlardan meydana getirilen odalara (Dolmen) denir, bunlar mezar odalarıdır. Bu mezar odalarının üstü toprakla örtülürse, ortaya çıkan tepeciklere tümülüs veya höyük adı verilir.

  Dolmen Mezar Tipleri

  Dolmenler çeşitli şekiller gösterirler:  BASİT DOLMEN:
  Ayakta duran iki veya birkaç taşın üstünde, yatık durumdaki büyük bir taştan oluşur. Bu ilkel dolmen bazen bir tümülüs ile örtülüdür.

  KUBBELİ DOLMEN:

  Bu tip dolmende, harçsız taşlarla örtülmüş ve kilit taşıyla kapanmış bir kubbe görülür.

  ÖRTÜLÜ KORİDOR:
  Son çağ dolmenlerinin hepsi bu türdedir. Bütün anıt,üstü örtülü bir geçitten ibarettir. Bunun bazı kısımları delikli bir taşla ayrılır ve bazılarında rölyeflere rastlanır.
 2. #2
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Ynt: MEZAR VE MEZAR TÜRLERİ İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

  slm.eline emeğine sağlık ustam.tşk

 3. #3
  ADANALI Guest

  Standart Ynt: MEZAR VE MEZAR TÜRLERİ İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

  ustam çok iyi konu sağol varol

 4. #4
  Radmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  26.05.2010
  Mesajlar
  1.791
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Ynt: MEZAR VE MEZAR TÜRLERİ İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

  Teşekkürler dostum emeğine klavyene sağlık.

 5. #5
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  emegine yuregine saglik dostum...
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. TÜMÜS/TÜMÜLÜS MEZAR/TÜMÜLÜS MEZAR NEDİR
  By Darknes in forum TÜMÜLÜSLER
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11.12.2013, 03:02
 2. YER ALTI MEZAR SARAYLARI VE ESKİ MEZAR TÜRLERI
  By ömerxx in forum MEZAR STELLERİ
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 28.11.2013, 20:21
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.07.2013, 05:05
 4. mezar
  By zeynep in forum RESİMSİZ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 01.02.2012, 11:56
 5. ÇUKUROVA'DA ÖLÜMLE İLGİLİ İNANIŞLAR UYGULAMALAR VE İSKENDERUN MEZAR TAŞLARININ D
  By Zorbey in forum ESKİ UYGARLIKLARDA ÖLÜ GÖMME ÇEŞİTLERİ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17.06.2010, 05:09
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.