Sponsor Reklam-5
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  TURAN-HAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Yaş
  59
  Mesajlar
  278
  Tecrübe Puanı
  10
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Definecilerin Sık Sık Sorduğu Sorulara Cevaplar

  DEFİNE ARAMA CİHAZI BULUNDURMAK YASAK MIDIR?

  Define Arama Cihazını evde, işyerinde, arabada bulundurmak yasak değildir. Ancak izinsiz kazı yapmak yasaktır. İzinsiz kazı esnasında Define Arama Cihazına el konulabilir.

  DEFİNE UZMANI ERMENİ VARMI DIR?

  Güzel Anadolumuzda birçok milletten birçok uygarlık yaşamıştır. Ayrıca bilinen ve bulunan birçok definenin Ermenilere ait olduğu iddia edilegelmiştir. Bu olasılık güçlü olmakla beraber bütün Ermeni asıllı vatandaşlarımızı birer define uzmanı addetmek yanlış olur. Bundan dolayı günün birinde bir "ERMENİ DEFİNE UZMANI" na denk gelirseniz akılcı davranmanızda fayda görülmektedir. Elbette ki define işaretinin üzerinde Ermenice yazılar varsa bu yazıları Ermeni asıllı vatandaşlarımızın kolayca okuyabilmesi ve kolayca yorumlaması kadar doğal birşey de yoktur.

  HER İŞARET DEFİNE MİDİR?

  Her işaret defineyi göstermez. Sadece dini motifler veya sevgi gösterileri yada sanatsal işaretlerde vardır. Unutmayalım ki eski medeniyetlerinde bir yaşam stili ve değerleri vardı. Eski medeniyet kalıntılarını sadece hazine-define-gömü şeklinde algılamamak gerekir. Bununla birlikte işaret diye tabir edilen yapılara da zarar verilmemelidir.

  HORASAN HARCI NEDİR, NASIL ÇÖZÜLÜR?

  HORASAN HARCI :

  Horasan harcı, eski dönemlerde yapı ustalarının, kullandıkları malzemelerin mukavemetini arttırmak için; malzemenin içine yumurta akı, kan, peynir, reçine, pişmiş toprak gibi katkı maddeleri katarak meydana getirdikleri harçtır.

  Bazı uygulamalarda saman, bitkisel lifler, insan kılları vb. bağlayıcı maddelere karıştırılmış, mukavemetin artması amaçlanmıştır.

  Horasan harcı olarak bilinen harç, Türkler tarafından bulunan, içinde pişirilmiş ve öğütülmüş toprak ürünleri katılan bir malzemedir. Bazı uygulamalarda kireç, kum ve çakıl karışımıda gözlemlenmiştir.

  Dayanımı yüksek olan bu harç, birçok Türk yapısında uygulanmıştır. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserlerinde geniş ölçüde kullanılmış olan Horosan harcı, özellikle 15. yüzyıldan sonra kullanım alanını genişletmiştir.

  Günümüzde restorasyon çalışmalarında, restorasyonun aslına uygun olarak yapılması için, modern Horasan harcı kullanılmaktadır.

  NASIL ÇÖZÜLÜR :

  1- 10 Cm kalınlığındaki bir horasan için: 1 kilogram limon suyu,1 kilogram üzüm sirkesi, yarım kilogram saf alkol, yarım kilo asit, yukarıda verilen malzeme karıştırılarak horasanın üstüne dökülür. takriben 2 saat kadar beklenir.

  2- Horasanlı bölgeye sadece saf alkol dökülür 2 saat sonra piknik tüpüne bir pürümüz takılarak ateşe verilir.


  KARBON TESTİ NEDİR?

  Karbon testi veya karbon 14 testi bir buluntunun yasini saptamaya yarayan testtir. Radyo-karbon testi, canlılara ait tüm kalıntılara uygulanabilir. Bu kalıntılar deri, kumaş, tahta, kemik gibi kalıntılar olabilir. Bunun için yaygın olan karbon 12’nin, çok daha az oranda bulunan radyoaktif olan karbon 14’e oranı ölçülür. Atmosferdeki karbon 12’nin karbon 14’e oranı, yüz binlerce yıldır hemen hemen aynı kalmıştır. Bitkiler, atmosferdeki karbonu fotosentez yoluyla bünyelerine alırlar. Bu alış-veriş sürekli olduğundan, karbon oranı bitki yaşadığı sürece aynı kalır. Bitkiler, besin zincirinin en altında bulunduğundan, onlarla beslenen hayvanlar da aynı karbon 12 / karbon 14 oranına sahip olurlar.

  Ancak bu oran canlı öldüğünde değişmeye başlar. Kararsız bir element olan karbon 14, bozunmaya başlar. Her 5730 yılda bir başlangıçtakinin yarısı kadar karbon 14 kalır. Bu şekilde, bir kalıntıdaki karbon 12 / karbon 14 oranı ölçülerek, kalıntının yaşı hesaplanır.

  Konu Editör tarafından (07.07.2018 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.
  https://www.defineyeri.net/

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Definecilerin Altın Umudu Bitti
  By aga_0074 in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.10.2014, 17:40
 2. Definecilerin hüsranı
  By aga_0074 in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.09.2014, 17:55
 3. Cinler Hakkında Sorular Ve Cevaplar
  By aga_0074 in forum DEFİNECİLİKTE CİN-BÜYÜ VE TLSIMLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.07.2013, 01:36
 4. Kur’an-ı Kerim Hakkında: Soru-cevaplar
  By Radmin in forum DİNİ KONULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.10.2011, 13:47

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum