MEZARLARI
Tabi bunun ikinci kaya mezarı da bulundu..
bence gidilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi sofraz mezarı..bu mezar 15 mt yüksekliğe sahip olup girişi 5 mt derinliktedir ve 12 basamaklı merdiven ile inilir..buyrun devam edelim..
Kommagene Kralığının dinsel başkenti olan Sofraz (Üçgöz) Beldesinde ZEUGMA’yı kıskandıracak güzellikte iki adet anıt mezar bulunmaktadır. Bu tümülüsün yaklaşık olarak 750m güneyinde bir başka tümülüs daha yer almaktadır.
İl merkezine 45 km. Besni ilçesine 15 km. uzaklıkta Üçgöz (Sofraz) Beldesindedir. 15 metre yükseklikte olan mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür. Güneyde bulunan girişinde zeminden 5 metre aşağı inildikten sonra
Dromos denilen ön girişi vardır. Ön girişin bitiminde ise mezar odası bulunmaktadır. Yaklaşık 3-4 metre ölçülerinde üzeri tonozlu ve düzgün kesme taştan yapılmış odanın içinde 2 adet lahit bulunmaktadır. Anıt mezar M. S. 2. yy. da Roma döneminde yapılmıştır. Diğer ise 3 odadan oluşmuştur. Giriş kısmının her iki yanında ana kayaya oyulmuş mezarlar yer almaktadır.
Bu odalardan ikisi ana kayaya oyulmuş olup odaların her birinin içerisinde üçer tane lahit mezar bulunmaktadır. Üçüncü oda ise tonozlu kesme taşlardan yapılmış olup içerisinde yine bir adet lahit mezar Köy ve çevresinde eskiden Külşehri adında bir şehir varmış. Köydeki belli başlı yapılardan Hasan Paşa Cami,Ulu Cami, Öksüz minareyi ve kaya mezarını (höyük) sayabiliriz. Sofraz anıt mezarı M. S. 2. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır.

Kaynak:
Kategori: LAHİT MEZARLAR
Konu: SOFRAZ MEZARLARI