Kale'deki
Kale'deki
13.12.2011 10:32
Antik lahit, Kadifekale'de bulunan heyelan bölgesindeki binaların yıkım çalışmaları sırasında molozlar kaldırılırken ortaya çıkarılmış ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Agora'daki kazı ekibi ile İzmir Arkeoloji Müzesi yetkililerine bildirilerek kaldırılması sağlanmıştı.
Antik lahitin Kadifekale surlarının dışında, Yeşildere 'ye bakan yamaçta bulunduğunu bildiren Antik Smyrna Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, içerisinde kemikler ve elbise kumaşları bulunan, 2 metre 15 santim uzunluğunda ve 1 metre 93 santim genişliğindeki lahitin Agora'ya kaldırıldığını ve burada koruma altına alındığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkım çalışmaları sırasında bulunan lahitin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Bu alandaki lahit, bizlere Romalılar'ın mezarlarını yol üzerlerine kurduklarını göstermesi açısından önemli. Kadifekale surlarının dışında bulduğumuz lahit, Antik Efes yoluna bakan Yeşildere'den Kızılçullu su kemerlerine kadar uzanan bölgede Roma mezarlarının bulunduğu gösteriyor” diye konuştu.
1850 BİNA YIKILDI
Toplam 420 bin metrekarelik alana sahip olan Kadifekale Heyelan Bölgesi'ndeki konutlar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel yenileme çalışmaları kapsamında etap etap yıkılıyor. Bakanlar Kurulu'nun 1977 yılında “Afete Maruz Bölge” ilan ettiği İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki toplam 1968 konut için 20 Temmuz 2006'da kamulaştırma kararı alınmış ve 2007 yılının Eylül ayında yıkımlara başlanmıştı. Bölgede bugüne kadar 1850 adet konut yıkıldı.