keşfedilmeyi
22.11.211
Malatya Valiliği'nin başlattığı ''Malatya Ansiklopedisi'' çalışmaları kapsamında Arapgir'de araştırmalar yapan tarihçi Cumali Levent, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin zengin bir tarihi mirası olduğunu, bunun mutlaka arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılması gerektiğini söyledi.
Ansiklopedi çalışmaları kapsamındaki araştırmasında Kuyulu mevkiinde antik nekropol ve tümülüsler tespit ettiklerini ifade eden Levent, Arapgir ile Sivas'ın Divriği İlçesi arasındaki karayolunun 8. kilometresinin sağ ve sol yakalarında nekropolde bulunan yaklaşık 30 adet, bazıları belirgin ve kemikleri hala iç kısımlarında saklı sandık mezarlar bulunduğunu anlattı.
Yolun kayalıklara doğru ileri kısımlarında 20'ye yakın başka sandık mezarların bulunduğunu belirten Levent, şöyle konuştu:
''Sandık mezarlar, karstik kalker yapılı arazide yer aldığından taş sıralarının doğal boşluklarına veya hazırlanarak oluşturulan alanlar dikkat çekmektedir. Sal taşı adı verilen işlenmemiş, fakat düzgün dikdörtgen veya ovala benzer plaka taşlar mezarların üst kapak taşı olarak kullanıldığı gibi, bazı mezarların kenarlarında plaka sal taşlarının dikdörtgen şekilli haliyle yer aldığı da görülür. Bazılarının kenarları doğrudan doğal kayalardaki imkanlardan oluşmuş ve mezarın iç kısmını oluşturmuştur. Mezarların çoğu açılarak tahrip edilmiş olmasına rağmen sandık mezarların ismine layık orjinalliğini korudukları, iç kısmının sağlamlığı, üst sal taşı plakaların ve kemik kalıntılarının varlığıyla ilk çağ medeniyetinin Arapgir'deki izini günümüze taşıdığına tanıklık yapmaktadır.''

Kuzey-güney doğrultusunda yer alan sandık mezarların dikdörtgen planlı 1 metre derinlik, 2 metre uzunluk ve 1 metre genişlikleriyle dikkat çektiğini vurgulayan Levent, benzerlerinin Demir Çağ'dan Roma Dönemi'ne kadar görüldüğüne işaret etti.
Levent, sanduka kısmı ana kayaya açılan mezarlar için Hellenistik ve Roma dönemlerinde ''khamosorion'' terimi kullanıldığını ifade ederek, ''Khamosorion adı verilen bu tip mezarlar arkeologlar tarafından yerinde incelendiğinde net bir sonuca ulaşılacaktır. Arapgir'deki bu mezarların Roma veya devamı olan dönemlere ait olduğu tahmin edilmektedir'' diye konuştu.
Cumali Levent, arkeologların Arapgir'deki bu sandık mezarlarda araştırma yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.