Arkadaşlar. Ermenilerle ilgili konularımıza resimli olarak devam ediyoruz. Bu konumuzda. Ermenilerin kullanmış olduğu mezar çeşitlerinden birine değinelim. Örnek teşkil ederek. Aşağıdaki resimde. Doğu bölgesinde daha çok olmak üzere bir ermeni evi ve ermeni evinin son üyeside öldüğünde önüne yapılan kaya mezar çeşidini göreceksiniz.Bu tarihimizde şöyle oluyor. Bir ermeni ailesinin son erkeği ölüyor. 2 aile mensubu eve düz mesafede eğime göre üst kısmı yada yarı kısmı toprak altında kalacak şekilde en fazla 50mt kadar ilerisine mezar yapılıyor. Ve son fert vefat ettiğinde ev yakılarak yok ediliyor.

Yani günümüzde. Bir ermeni kaya mezarının yukarı düzlük taraflarında. Temel taşları , yaşam izleri vs görürsek. Bilmelyizki burada bir ermeni evi varmış. Aşağıdaki resim örnek teşkil içindir.


Ermenilerin noktaları

Ermenilerin noktaları

Bu ermenilerin evinin duvarında neden üçgen olur. Sebebi şudur. Bir ermeni evini yaptığı zaman bunun adaklığını yerine getirmekle hükümlüdür. Ermenilerde bir gelenek. Adağını yapabilen bir ermeniye misafirliğe gidilebilir kavramı vardır. Peki bu ermenilerin evinin duvarına üçgen sembolünü koyabilmesi için adayacağı kurban nasıl olmalıdır. Bu kurbanın sırtında 2 çeltik bulunmalı V şekline benzemelidir. Aşağıdaki resimde paylaştım.

Ermenilerin noktaları

Peki bu işaret büyük baş bir hayvanda yapıldıysa bu da şu anlama gelir. Bir Ermeni evinin duvarının dışında 2 adet küçük top şeklinde çıkıntı. 2 katlı yapılması dinen şarttır.


Bu koyunda gördüğünüz işaret. Aynı yerde. kutsal tepede. Yani hakim tepede bulunmaktadır. Ve buraya tek çeltik , üçgen , çift oymalı adaklık , evde işlenmek üzere yapılan işaretlerin bir örneği yapılır. Kurban kesildikten sonra yapılır buna dikkat edelim.

Bizde bir ermeni işini yorumlarken çoğu zaman bu işaretden yıkılmış olan evi. Yada tarif edilen yeri bulmaya çalışırız.

Şimdi birde sizlere derenin önemini. Fakirler için yapılan mezarlığın ermeniler için. Her zaman dereyi geçtikten sonra yapıldığını anlatayım. Bu dere ya omega yapar , yada çatal yapar. Bir ermeni yerleşkesine yakın tüm arazide böyle bir dere mevcut olur. Su hayat demektir. Neden omega yapanı yada çatal yapanı seçerler bu çok uzun bir hikaye olmasına rağmen değinelim temiz su , acı su vs sebeplerden dolayı. Bir Ermeni mezarlığı yapacağız. Aşağıdaki resime dikkatlice bakalım burası bir ermeni mezarlığının bulunduğu sit alanıdır.

Herhangi bir çevresinde kayalıklı tepeleri olan köyden , düz araziden vs güneşin batarken vurduğu son tepe , burada medeniyet yaşamışsa mezarların bulunduğu tepedir.

Aşağıda Bir fakir ermeni mezarı paylaşacağım. Ve altında da bir çan. Bunlara dikkatli bakalım. Bu çan bir müzede sergilenmekte ancak çıkmış olduğu yerin basit görünüşünü ve kötü işçilğini aşağıda gösteriyor

Ermenilerin noktaları


Genel olarak bakacak olursak. Bu tür bölge , arazi vs olaylarla karşılaşırsak , güneşin vurduğu son tepeyi , ermenilerin adaklığının bulunduğu bölgeyi üşenmeden gezmek , mantık ilişkisi kurmak sonuca gitmekte kesinlikle faydalı olacaktır. TATAr