Evde Mevlit Şekeri Paketleme İşi

Mevlana şekeri diye de bilinen mevlit şekeri, geçmişten günümüze süre gelen örf adetimiz olarak devam etmektedir. Bebek doğumlarında, sünnetlerde, kandil günleri veya cenaze gibi günlerde mevlit şekeri dağıtılmaktadır. Mevlit şekeri olarak akide veya badem şekeri kullanılmaktadır. Bu şekerler eskiden beyaz mendillere sarılarak dağıtılırdı. Günümüz koşullarında mevlit şekerleri için külahlar üretilmektedir. Böylece daha şık bir sunumla ikram edilmektedir. Bu sunum biçiminin beğenilmesiyle firmalar şekerleri bu şekilde toplu siparişler alarak satmaktadır. Satışların gün geçtikçe artması ile evde mevlit şekeri Paketleme işi de yaygın hale gelmeye başladı. Şimdi size bu işin detaylarını anlatalım.

  • Mevlit Şekeri Nedir?

Genellikle kandillerde, sünnetlerde, doğum günlerinde ya da cenazelerde dağıtılan, çoğunlukla beyaz fakat son zamanlarda farklı renklerde de üretimi yapılan, külah şeklinde paketlerde bulunan lokum, akide veya badem şekerlerine mevlit şekeri denmektedir.
Uzun yıllardır geleneğimiz haline gelen mevlit şekeri, özel günlerde dağıtılmaktadır. Günümüz koşullarının artan ihtiyaçlar sonucunda online olarak da satılan mevlit şekerleri, Paketleme işi yapılarak da oldukça güzel kazançlar sağlanmaktadır.Tüm yiyecek içecek paketlemesi yapılırken hijyen en ön planda tutulması gerekmektedir. Paketleme işlerinin denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen ve kontrol edilen bir iştir. Bu yüzden eğer bu işi yapmayı düşünüyorsanız hijyenik kuralları kabul etmeniz gerekmektedir. Ek iş olarak Paketleme işini yapmayı düşünüyorsanız Halk Eğitim Merkezi’nden alacağınız hijyen belgesi ile gerekli eğitimleri alabilirsiniz.
Başvurunuzu ek iş veren firmalara veya mevlit şekeri satan firmalara yapabilirsiniz. Bu firmalar sizden hijyen belgesi, çalışacağınız ortamın kontrol belgesi ve en son olarak paketlenecek ürünlerin teslim edileceği adrestir. Çalışacağınız ortamın kontrolü Sağlık Bakanlığı’ndan gelen bir sağlık memuru tarafından yapılmaktadır. Bu ortamı daha önce ayarlamanız gerekmektedir. Toz veya hijyene aykırı hiçbir durum olmaması başvurunuzun onaylanması açısından çok önemlidir.
Başvurunuz onaylanırsa, mevlit şekerleri renklerine ve türlerine göre ayrı ayrı çuvallar halinde firma görevlisi tarafından size teslim edilecektir. Belirlenen sayıda külahlar, galoş, eldiven, maske ve dijital tartı da ücretsiz olarak temin edilecektir. Artık yapmanız gereken tek şey belirtilen gramlarda mevlit şekerini külahlara koyarak kolilemeniz olacaktır. Genellikle firmalar sizden 1 adet lokum, 5 adet akide şekeri ve 5 badem şekeri koymanızı isteyecekti. Fakat bazı şirketler ise 20 gramlık badem şekeri koymanızı isteyebilir. İş son derece basittir, sadece hijyenik koşullara uymanız yeterli olacaktır.


  • Evde Mevlit Şekeri Paketleme İşi Ne Kadar Kazandırır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şirketlerin isteğine bağlı paketleri, hijyenik olarak ve günlük istenen sayılarda yapmanız devamlı para kazandıracak çok kazançlı bir ek iştir. Genelde yapacağınız iş başvurularına 15 gün gecikmeden onay gelmektedir. Siz yeter ki ortamın hijyenine ve yapacağınız işin doğruluğuna özen gösterin. Sizden istenen 20 gramlık mevlit şekeri veya tane olarak hesaplanmış karışık şekerler koyduktan sonra ağzını sıkıca kapatın. Kolilerinizi almak için kargo çalışanı gelip sizden teslim alacaktır. Bu işinizin karşılığı olarak 100 adet mevlit şekeri paketlemenize ortalama olarak 25 lira verecektir. Günde 300 adet mevlit şekeri paketlerseniz 75 lira kazanabilirsiniz. Bu da ortalama olarak ayda 2250 TL kazanmanızı sağlayacaktır.