Özellikle Wordpress kurulu haber sitelerinde rastladığınız link verme konusu bir çok webmasterin ve okuyucunun ilgisini çekmektedir. Yazıyı okurken arada gözünüze çarpar ve konu daha da ilginizi çeker linke tıklar ve konuya yönlenirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılıyor merak da ediyorsunuz değil mi?
Bu yazımızda sizlere eklenti ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağım.
Eklentimizin adı Inline Related Post eklentisi. Wordpress admin panelinizden eklentiler bölümüne tıklayın ve yeni ekle diyerek arama yerine eklentimizin adını yazıp ara butonuna tıklayın ve eklenti resimde göründüğü gibi karşınıza gelecektir. Hemen yükle butonuna basın ve eklentiyi sitenize yükleyin daha sonra etkinleştir deyip sol sidebar menüden Ayarlar sekmesine girin ve eklentimizin adını bularak tıklayın.

EDomOz.jpg

Karşımıza aşağıdaki seçeneklerin olduğu bir sayfa çıkacak ve aşağıda önerdiğimiz şekilde ayarlarınızı yapın. Tüm ayarlarınız bittikten sonra en alttan save diyerek eklentiden çıkabilirsiniz. Şimdi gelelim yaptığımız ayarlar yazımızda nasıl görünecek kontrol etmeye.

1- Related text or Call-To-Action : Bu kutucuğa ( Sizin İçin Önemli Olabilir-oku-Benzer Haberimiz gibi bir metin yazabilirsiniz. Yani buraya sitenizin içeriğine göre ilgi çekici metin yazabilirsiniz. ) dikkat çekecek bir kelime yazabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi yazınız Yeni İş Fırsatı yazan yere gelecek arkadaşlar.


DDZY53.jpg


2- Theme : Bu alanda sitenizde görünecek tema seçimini yapabilirsiniz. ( Resimli temalar pro sürümde kullanılabilir. ) Benim önerim Shock temasını kullanmanız.

3- Initial opacity % : İlgili alanın opacitysini ayarlayabilirsiniz. (Önerim :100)

4- CSS margin-top : Oluşturulacak kutucuğun bir üstteki div tagından uzaklığını belirleyebilirsiniz. (Önerim :0)

5- CSS margin-bottom : Oluşturulacak kutucuğun bir alttaki div tagından uzaklığını belirleyebilirsiniz. (Önerim :0)

6- Related Text Color : İlk Kutucukta yazdığımız kelimenin (Yeni iş Fırsatı) rengini değiştirebilirsiniz.

7- Post Title Color : Benzer içeriğe ait linkin (kutucuk içinde çıkacak olan konu başlığınız) rengini değiştirebilirsiniz.

8- Box Background Color : İlgili yazı kutusunun arka plan rengini ayarlıyorsunuz.

9- Hover Box background Color : Mause ile kutu üzerine gelindiğinde kutu rengini değiştirmesi için renk belirleyebilirsiniz. (Güzel bir saydamlık görüntüsü çıkıyor tavsiye ederim.)


10- Display Border Shadow : Kutuya ait çerçeveyi göstermek için kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

11- Display “Powered by” text (and show us some love ) : “Powered by” metni göstermek için kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlerseniz kutucuğun hemen altında eklentinin yapımcısının sitesine link vermiş oluyorsunuz sizin taktirinize kalmış. Sitenizden çıkış vermiş oluyorsunuz.


12- Insert in already existing posts? : Aşağıda yapacağımız ayarları dahil etmek isterseniz bu kutucuğuda işaretleyin (Önerim:İşaretleyin)

13- How many boxes per single post? : Bir yazıda kaç adet kutucuk çıksın istiyorsanız onu işaretleyin. Yazılarınız genelde 500 kelimeden fazla ise 2 veya 3 yapabilirsiniz 500 kelimeden az ise 1 işaretleyebilirsiniz. (Önerim :1)

14- Only posts of last N. days : Sadece girilen değer kadar yayınları gösterir. Yani sıfır yaparsanız eklenti kutucuk içinde her konuyu kafasına göre sırayla gösterecektir.(Önerim :0)

15- Interval between the boxes : Oluşturulacak kutular arası aralığı belirleyebilirsiniz. 13 numaralı açıklamamda belirttiğim kutucukların arasındaki mesafeyi ayarlıyorsunuz. (Önerim : 1 kutucuk çıkacaksa 0 yapın değilse 150 veya 250 yapın.)

16- Insert a box at the end of the post? (if needed) : Yazının Sonuna kutucuk eklensin mi? (Önerim : İşaretleyin)


17- Use on page : Sayfaların dahil edilmesini isterseniz kutuyu işaretleyin. (Önerim :İşaretlemeyin)

18- Use on post : Yazıların dahil edilmesini istiyorsanız işaretleyin. (Önerim : Kesinlikle İşaretleyin)

19- Search similar posts : Benzer yazılar nereden getirilsin? (Önerim :Using Only Categories)

20- Link “rel” attribute : a tagına rel tagı eklensin mi ? (Önerim : dofollow)

21- Link “target” attribute : Kutucuktaki link aynı sayfada mı yoksa yeni sekmede mi açılsın? (Önerim : _blank)


22- Integrate in “page” : Kutunun Sayfalarda görüntülenmesini istiyorsanız işaretleyin (Önerim :İşaretlemeyin)

23- Integrate in “post” : Kutunun içeriklerde görüntülenmesini istiyorsanız işaretleyin (Önerim :İşaretleyin)

3z06nj.jpg
moBMW2.jpg
2aA6VO.jpg