Sponsor Reklam-5
10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
 • 3 gönderen aga_0074
 • 2 gönderen tturgayxx
 • 1 gönderen Radmin
 • 1 gönderen tturgayxx
 • 1 gönderen aliveli44
 • 1 gönderen baHira

Konu: Define İşaretleri ve anlamları A-Z ye Hepsi Burada

 1. #1
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart Define İşaretleri ve anlamları A-Z ye Hepsi Burada


  KALP İŞARETİ
  “Kalp sembolü” bazı define tabirlerine göre altın anlamına gelir. Kalp sembolleri bütün olabileceği gibi üzerinde değişik şekiller bulunabilir ve parçalara ayrılmış olabilirler. İşte bazı örnekler :
  1 Bu kalbin ana gövdesinin üst yuvarlak kısmının bir çizgi ile ayrılmış veya çatlatılarak ayrılmış semboldür. Bu şekildeki bir kalp bize değişik mesajlar verebilir. Bunlardan birincisi ölüm tuzaklarıdır. Eğer bu uyarıyı dikkate almazsanız bir tehlike sizi bekliyor demektir.

  2 Bu kalbin üzerinde kalbi ortadan ikiye bölen yıldırım, şimşek işareti vardır. Bu işarete çok dikkat edin, yıldırımın yönü tuzak veya tuzakların bulunduğu yeri işaret eder. Bu işaretin gösterdiği yönde araştırmalarınızı dikkatli yapın.

  3 Bu kalbin alt kısmı kalbin ana gövdesinden ayrılmıştır. Bu sadece ileride ölüm tuzakları vardır anlamına gelmez, fakat alt ucunun gösterdiği yönde sadece bu işarete mahsus bir tuzak olduğunu gösterebilir.

  4 Bu kalp üzerindeki işaretler kalbin ortadan ikiye ayrıldığını, kırıldığını gösterir. Bu işaret size tuzağın yakında olduğu uyarısını verir, fakat üzerinde tuzağın yönü ve yeri hakkında herhangi bir işaret göstermez.

  5 Bu kalp sembolü ise bir başka yönü belli olmayan tuzağı gösteren işarettir. Bazı yabancı yorumcular işaretlerin ve sembollerin sadece bu kalplerin üzerinde olmayacağını, etraflarında da işaretler olabileceğini belirtmişlerdir. Mesela kalbin üst yan taraflarındaki yuvarlak kısımdaki kırığın olduğu yönde
  başka işaretlerin veya tuzağın olabileceğini söylemişlerdir. Küçük bir delik bile tuzağın olduğu yönü gösterebilir. Ve aynı zamanda el ile bastırılmış veya üzerine basılmış küçük bir taş bile tuzağı faaliyete geçirebilir. Bu tuzaklarda zehirli hava, su, zehir, zehirli yılanlar veya akrepler olabilir. Bu tuzaklarda büyük uzun bir boşluktan düşebilir veya zehirli hava, zehir, su, v.b. direkt olarak üzerinize gelebilir. Bu kalpler aynı zamanda haritalar üzerinde de gösterilebilirler. Hazineye yaklaşıldığında onları bekleyen tuzakları haritayı okuyan kişiye anlatır. Tuzaklar gizlenmiş olan girişin 200 ft. Kadar bir daire içerisinde bulunabilir.

  TAVUK VE CİVCİVLER
  Bu işaret çok ender bulunan bir işarettir. Kendi içinde dört kategoriye ayrılır.
  Bunlar;
  1- 3 civciv 1 tavuk
  2- 5 civciv 1 tavuk
  3- 7 civciv 1 tavuk ( tavuğun sırtında bir civciv var ve en arkadaki civcive bakıyor. )
  4- 9 civciv 1 tavuk ( tavuğun sırtında bir civciv vardır. )
  Bizler bu kategorilerin içinde 7 civciv 1 tavuk işaretinin anlamı mevcuttur. O da şudur; öncelikle tavuğun sırtındaki civcivi kırın içinde bir tane çok değerli ve büyük altın para çıkar, daha sonra en arkaya bakan civcivin baktığı yöne doğru gidiniz o tarafta kapalı bir mağara bulmanız gerek ne varsa o mağaranın içindedir. ( bazı kaynaklara göre de bir tane olan altın anne civcivin yani tavuğun gırtlağındadır. ) sizlere tavsiyem bir altın için işareti kırmayınız.

  Tavuk yalnız başına ya da yanında civcivleriyle birlikte en çok kullanılan define motiflerinden biridir. Gerek yalnız başına tek tavuk ve gerekse beraberindeki yavruları mutlak definenin işaretidir. bizans ve Ermeni kültürleri tarafından sıkça kullanılmıştır. anlamları kavimlere göre değişmekle beraber, genel manadaki anlamları arayıcıyı büyük ölçüde yanıltmadan emanete ulaştıracaktır. Yeter ki daha önceden açılmış, içindekiler alınmamış olsun.
  Tavuk ve yanındaki civcivlerle ilgili figürlerin hangi anlamları taşıdıklarını şimdi maddeler halinde sıralayalım:

  Öncelikle şunun bilinmesinde fayda vardır: Genellikle tek rakamlı gruplar duvarda, çift rakamlı gruplar yerde, kayada olur. Örneğin bir tavuk ve yanında 5 yavrusu varsa bu çift gruptur, yerde olur. Ya da bir tavuk yanında 6 yavrusu varsa bu toplam 7 eder ve duvar kayadadır. Ancak bu işin istisnası şudur: 1 tavuk ve yanında 7 civcivin olduğu durumlar çoğu kez duvar kayalarda bulunduğu gibi, yere sabit yatay (yer) kayalarda da bulunabilmektedir. Tabii ki bu
  durumlarda definenin yeri ve şekli de farklı noktalarda aranması gerekmektedir. Şimdi bu genel bakıştan sonra, tavuk ve civciv konusunun detaylarına girmeye çalışalım:

  * Yerde tek tavuk başı var ve başkaca hiçbir motif yoksa; bu kesinlikle yer altında mahzen var demektir. Ve genelde resim yerde ise resmin altıdır. Duvarda tek tavuk başı varsa ibik sayısı sayılır. Her ibik 72 cm ya da 120 cm olarak gagası değil de tam tersi istikamette sayılır. Bu iki ayrı ölçünün sebebi farklı medeniyetlerin bu ölçüleri kullanmasıdır.

  Örnek vermek gerekirse 3 ibikli bir tavuk resmi önce 72 cm ile ölçülür. Bu mesafede çukur veya tümsek ya da taş, tuğla, kapak aranır. Bu mesafe 2.16 m yapar. Şayet burada bir boşluk tespiti yapılamazsa bu kez 3 x 120 hesabıyla 3.60 m. mesafede bir işaret aranır. Bu tip boşlukları dedektör ve çubuklar rahatlıkla bulabildiği gibi, üzerinde zıplayarak da çoğu kez ses ve sarsıntıdan da boşluk tespiti yapılabilir.

  *Duvar kayada tavuk bir bütün halde resmedilmiş ve şekillendirilmiş ise resmin bulunduğu kaya, uzaktan bakıldığında tamamen bir tavuk heykelini andırır. Bunun için iyi bir gözlem yapmak gerekir. Başka yerde tavuk aranmaz. Kayanın kendisi zaten tavuktur. Bu taktirde tavuğun kaya biçiminde gagası tespit edilir ve baktığı istikamette altında define olabilecek taş aranır. Bu taşlar küçük ve büyük olabilir.

  * Tek kabartma tavuk bazen, boynunda çan taşıyan inek gibi müjde ile beslenmiş olabilir. Bazen de tek tavuk içinden harita çıkabilmektedir.

  * Tavuk ve çevresine serpiştirilmiş muhtelif sayıdaki civcivler kesinlikle aile mezar ıdır. Civciv sayısınca orada mezar aramak gerekir. Yine tavuk resminin ya da tavuk şekli verilmiş büyük kayanın etrafında civciv sayısı kadar irili ufaklı taş kayalar vardır ve çevrede bu kayalar yatmaktadır. Emanetler parça halinde bu taşların altında bulunmaktadır. Bu tip defineler çok derinde olmaz ve kaya taşların tam altında bulundurulur.

  * Tavuğun bulunduğu yerde yedi dizili civciv bazen yokmuş gibi görünebilir. Ancak bunlar ışık oyunuyla ya da güneşin yansıtacağı ışığın belirlenmiş saatine hesaplanarak yapılmış olabilir. Bu tip gizlemeler Anadolu’da çok yerde bulunmaktadır. Örneğin Niğde’de bulunan Sungur Bey Caminin cümle kapısının iki yanında ve sütun başlığı motifiyle işlenen kapı lambasında saçları örgülü iki adet genç kız resmi vardır. Bu iki kabartmalı resim ancak sabah güneş
  doğması esnasında ve belli bir saat dilimi içinde görülür. güneşin yön kaybetmesiyle birlikte bir siluet halinde daha sonra silikleşir. Bu tip durumlarda civcivlerin ortaya çıkması için tavuğun işlendiği kayaya güneş in dik vurduğu an tespit edilerek bir saat öncesi ve sonrasında kaya üzerinde gözlem yapılır. Ya da mümkün oluyorsa tek tavuğun etrafı su ile ıslatılır. Bu işlem sonucunda ortaya civcivler ya da değişik bir başka işaret veya işaretler çıkabilir. Bu takdirde çıkan işaretin ölçüleri çok önemlidir. Arama buna göre yapılmalıdır.

  * Tavuk peşinde sıra ile dizili civcivler varsa burası kapalı mezar olabilir. Bu tip kapalı mezarlar bir tünel ya da dehlizin girişi olarak düşünülebilir. Dehlizin devamında civciv sayısı kadar mezar ya da dağıtılıp serpiştirilmiş emanet vardır.

  * Tek civciv tavuğun sol kanadı altında ise; motifli kayanın hemen altında mutlak mezar bulunmaktadır. Bu tür mezarlar boş değildir.

  * Tek civciv tavuğun sağ kanadı altında ise; kayanın motifli yüzüne bakılmaz. Diğer (arka) yüzünde yine kayanın dibinde ya da altında bir mezar bulunmaktadır. Bunun müjdesi olmaz. Yalnızca mezara bakılacaktır.

  * Civciv var; tavuk yoksa tavuk aranmaz. Çünkü kayanın kendisi tavuktur. Serpiştirilmiş sabit gibi görünen ama sabit olmayan, bir iki kişinin zorlamasıyla kaldırılabilecek taşların altı doludur. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

  * Yemlenen tavukta tavuğa yem veren insan aslında motif olarak resmin hemen yakınında üstü sivri alt tarafı genişleyen kayadır. Dikkatli bir bakış; bu kayanın adeta bir tavuğa yem atmakta olduğunu görecektir. Burada çok iyi bir gözlem gerekir. Adamın yemlediği yüzde civciv sayısı kadar küçük yapılı, yerde yatan taşlar vardır. Bunlar civcive benzetilir. Para bu taşların altındadır.

  * Mağara içindeki civcivli tavuk ayrı anlam taşır. Bu tür mağaranın girişi dışarıdadır. Tavuğun giriş kapısı günümüzdeki kümeslerde görüleceği üzere kümese insan girişi için yapı lan büyük kapının altına ya da yanına yapılan küçücük bir kapıdır. Öyleyse mağara içinde de tavuk ve civciv bulunursa bu mantık akıldan çıkarılmayacaktır. Bu emanet mağaranın içindedir. Çünkü tavuğun folluğu kümes içinde ve köşededir. Buradaki para da böyledir. Ancak
  derinlik fazla olabilir. (2 m. civarıdır.)

  * Mağara içindeki tavukla beraber bir veya birkaç civciv varsa ve bunlardan birisi kafasını arkaya çevirmişse bu yüzde yüz ikinci bir mağara girişinin varlığına işarettir. Tavuğun yönüne bu durumda kesinlikle bakılmaz. Girişi bulmak için bir su kanalı oyması bulunabilir. Mağara duvarlarında çok dikkatli bir gözlem yapılmalı. En ufak bir detay bile gözden uzak tutulmamalıdır. Bu şekil girişler iki şekilde kapatılmıştır: birincisi horasan uygulamasıdır. Eğer böyleyse burada bir açıklama ile okuyucuya bir kolaylık gösterelim; Sabit ve yerli duvarlardan horasanlı duvarı ayırt etmek için bazen tokmak ve çekiç
  kullanırız. Kullanılacak çekiç asla demir olmamalı tahta çekiç (küçük balyoz) kullanılmalıdır. Çünkü horasanlı ve sabit kaya üzerine yapılacak vurgularda ikisinin çıkaracağı ses çok farklıdır. En ideal olanı tahtadan mamul bir çekiç ya da balyozun kullanılmasıdır. İkincisi de yumruk büyüklüğünde taşlar, bildiğimiz harç benzeri karışımla örülmüş ve üstü Horasanlaşmış, mağara duvarlarının tabii haline uydurulmuştur. Burada da yine işaretlerinden yola çıkılarak horasanlı girişin bulunması gerekir. Bu da genellikle bir su kanalı gibi 1-2 parmak genişliğinde oyulmuş şeridin başlangıç ya da bitiş noktasıdır.
  Bu, mağara içindeki arayış içindir. Dışarıdaki girişin bulunması içinde yine aynı yolla hareket edilir. İçine su döküldüğünde akacak gibi olan mağaranın dışındaki bir su yolu bu giriş kapısını bize verecektir. Bu oymalar bazen çatallı olabilir. En sağlıklı yol, böyle bir su yolu bulunursa bunu en yüksek noktasından çok yavaş bir biçimde yeteri kadar su dökülerek suyun takip ettiği yolun bulunmasıdır. Gözle takip yanıltabilir. Çünkü oyulan su yolu alt eteklere inerken bilinçli olarak çatallandırılmış ve aldatıcı görünüm kazandırılmıştır. Su ise buradaki gerçek yolu takip edecek ve girişi gösterecektir.

  * Sırtında civciv taşıyan tavuk varsa; civcivde kafasının dönüklüğünün olup olmadığına bakılır. Yoksa 50 metreyi geçmeden ileri istikamette kafa ya da bütün tavuk şekli verilmiş bir kaya aranacaktır. Başı geriye ya da yana çevrilmişse o istikamette aynı şekilde bakılır.

  Tavuk ve civciv konusunda şu bilgileri de göz önünde tutunuz:
  • Sırttaki tek civcivde müjde olabilir.
  • Sırttaki tek civcivde harita olabilir.
  • Sırttaki tek civcivli tavuğun çevresi ıslatılırsa kuru iken görülmeyen ek işaretler meydana çıkabilir.
  • 7 civcivli tavuğun ibiği varsa 2-2,5 metre civarında müjdesi olabilir.
  • 7 civcivli tavuğun ana parası 7 adettir. Ya da çevredeki 3-5 kişinin ancak devirebileceği kadar büyük çaptaki yerde yatan kayaların altına serpiştirilmiştir. Bu mantık kavimlere göre değişmektedir.
  • Tavuk ve civciv sembolleri düz tarla kenarlarında kaya üzerindedir.
  • Tavuğun üst gagası uzun, alt gaga kısa ise emanet tavuğun baktığı istikamette (50m den az) dir. Şayet alt gaga uzun, üst gaga kısa ise o taktirde yine 50 m.den az bir mesafede ve geri tarafındadır.

  YENİ BİLGİLER

  İşaret ve Çözümleri

  1 Tavuk ve 3 Civcivi

  Bölgede bulunan bu işaretin yakınlarında 2 pınar , kaynarca araştırılmalı ve de bu pınarların yanında ki yarık bir kaya bakılmalı ( eger ki yarık kaya var ise altına bakılmalı kayanın )
  Bir başka çözüm de Bu işaretlerin yanında eski duvar örmesi aranmalı ve de işaretin arka kısımlarında 3 tane büyükçe kaya olmalı Orta kaya bir oturak kayasını andırır durumda olmalı.

  Buraya oturdugumuzda tam karsina bak ki karsinda gördüğün kayada ( bir tabak ve de hilal ) resimleri olmalı ( Tabak işaretini iyice yokla boşluk olmalı ) ve de işlem yap !!!!!!!!
  Kuzeye doğru yaşlı bir ağacın çevresini daire biçimine almış taşlar olmalı ( çakma ) Buraya da çok detaylı bakılmalı ki işaretten yaklaşık 150 adımda olmalı ( işlem yap ) !!!!
  3 Civcivli Tavuk ta civcivlerin biri Tavugun sırtında, diğerleri de hemen kanatları altında
  1 ) Kanatları altında bulunan civcivlerin ( tipa ) olma olasiligi buyuk islem yap !!!!
  2 ) Gurk un baktığı istikamette 75 adım gibi mesafede bir başka yarık kaya olmalı ki bu kayanın altında 2 metre gibi bir işlem yap gizli bir mahzene inen basamaklar çıkabilir karşına!
  Burada çok para var ama bütün bunların üzerlerine zehir serpilmiş olabilir ki önlemini almalısın.

  Mahzenin içerisinde topa benzer 2 kaya mevcut olabilir. ( oval kayalar ) Buraya kadar giriş normal olsa bile ( mahzene ) , devam etmemiz için çok daha dikkatli davranmamız gerek ki hedef
  büyük tuzaklarla dolu olabilir.

  AT NALI İŞARETİ

  Bu işaret genelde ay işareti ile mağara işareti arasında tereddütlere meydan vermektedir. At nalı işaretinde olmazsa olmazı çivi delikleridir. Çivi deliği olmayan işaret at nalı işareti değildir.
  Bu işaret de çok ender bulunan bir işarettir. Üzerin de çivileri muhakkak olmalıdır. Genellikle 6 çivili ya da 12 çivili olurlar. Burada ki çivilerin her biri o hazinenin miktarını belirtmektedir. Örneğin 6 çivili nal 60 kilogram hazineyi ifade eder. Anlamı ise; bu işaret iki kısımdan oluşur. Büyük at nalı ve küçük tay ayağı. Büyük at nalı işaretinin 10 metre çevresinde bir taşın üzerinde tay ayağının resmi mutlaka olmalı tay ayağını bulduktan sonra işaretin bulunduğu kayanın altını kazınız. Yaklaşık 80 cm de bu işaretin hazinesine ulaşırsınız. Hepsi altın paradır. Birde büyük nalın bulunduğu kaya ya müjde dediğimiz bir kaç tane altın para konulur. Bunun yeri de büyük at nalı işaretinin tam ortasıdır. Zaten orada küçük bir kabartma vardır. Nal bir tepe yamacında ve yeri taşlık olmalıdır ve çevresinde nalı tamamlayan işaretler vardır bunlar nalı tamamlayan işaretlerdir. Birde nalın önünde bir mezar veya gizli mezar olmalıdır ve onu da kontrol edin hazineye kavuşursunuz.
  Bu işaretin çivili olanı hazine işaretidir. Yani eskiden at nallarına çivi çakarlardı ya işte bu işaretin temeli oradan gelmektedir. Bildiğimiz at nalı ebatlarında olması gereken bu işaretin bir müjdesi bir de ana hazinesi vardır,üzerindeki çivi adetine göre hazinesi de çoktur. genellikle 6 çivilidir. Bu işaretin müjdesi işaretin tam ortasında kayanın içindedir.Yani nalın tam ortasını kıracaksınız. Orada 3 tane büyük roma altını çıkacaktır. Ana hazinesi de bu işaretin 5-8 metre çevresinde bir taşın üzerinde küçük bir nal işareti(tay nalı) olacaktır.işte o işareti bulduktan sonra bulunduğu kayayı kaldırın tam altını 80 cm kazın. Bu işaretin hazinesi bir at yükü kadar yani iki heybe roma altını ve gümüşüdür.

  ÇIPLAK KADIN

  Resim ve figürler arasında veya tek başına çıplak kadın resmi ve bir yılanın kadının belinden başlayıp omuz başına çıkması veya hareket edip omuz başında başının olması bu bölgede çok önemli bir kral veya kraliçe mezarları olduğunu simgeler. Bu figürler diğer figürlerle tamamlanıp mezarın yönünü veya yerini işaret eder.

  DEVE
  Bu işaret de define işaretidir. Yürüyen deve gömünün daha ilerde, duran deve gömünün hemen orada olduğunu şeklinde bir yorumla açıklanmaktadır. Devenin üzerinde yük varsa yakında gömü olduğunu ısrarla iddia edilmektedir. Deve eve resim veya figürleri çok çeşitlidir. Yürüyen, duran, ayağı havada, kafası havada, hörgüçlü, hörgüçsüz, tek hörgüçlü, çift hörgüçlü vs.dir. Deve belli bir hazine veya değerli eşyaları simgeler. Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle bir çözümlenmelidir. Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

  HALKA
  Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilirsiniz.

  BALIK
  Akarsu, göl, göletlerdeki kayalara çizilmiş çok çeşitli balık resmi ve figürleri yakın bölgede bir hazinenin olduğunu ifade eder. Balık genel olarak hazine olarak nitelendirilir. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü, eğimi,yönü,pozisyonu,tek-çift olup olmadığı,yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular uzmanlık isteyen işlerdir. Bu işaret düz kayada bulunur. Balık tüm hatlarıyla balığa benzemelidir. Anlamı ise gayet basittir. Balığın kuyruğundan 90 cm balığın arkasına doğru ölçün ve kayaya denk gelen yeri bir balyozla kontrol edin boşluk var mı varsa kırın ve malı alın. İşte size balığın hazinesi. (canlı bir balığı yere koyarsanız balık kuyruk tarafına doğru yaklaşık 90 cm zıplar bunun esprisi budur.) Balığın bulunduğu yerde mutlaka çeşme, dere veya göl bulunur balığın diğer malı suda veya kenarındadır. Eğer balığın önünde göl varsa g ölü n içinde büyük bir taş olması lazım o taşın içinde müjdesi vardır ve yönlendirici işaret vardır. Bu işarete bakara asıl malın yerini bula bilirsiniz. Eyer önünde dere varsa malı derededir. İki balık yan yana olabilir başında istavroz vardır malı kayadadır. Kayaya gizlenmiştir. kaya mezarı da olabilir.

  AKREP
  Bu işarette define işaretidir. Akrep yuvası olabilecek bir yaş aranır, bu taşın altında gömü olabilir. Civarda yerin altında bir odacık ta olabilir. Bunu da yönlendirici işaretler sayesinde bula bilirsiniz. Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder. Özellik değirmen, havuz, mağara, kuyu, yeraltı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır. Bütün olaylar iz, işaret ve semboller bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.

  IBRIK
  Su içinde veya civarında hazinenin varlığını işaret eder. Burada dikkat edilmesi gereken bu işaretlerin göl, ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır. Susuz alandakilerle karıştırılmamalıdır. ıbrık biraz eğik vaziyettedir suyun döküleceği gibi su havzasında (dere -çeşme-göl kenarı)ıbrıkla özdeşleşen bir işaret daha arayın bardak gibi yada ibriğin sapı veya memesi bulduğunuz işaretin altına bakın sevineceksiniz.

  ÇOBAN VE KOYUNLARI


  Bu işaret de define işaretidir. Bu işaret ikiye ayrılır ama anlamları aynıdır. Kabartma ve heykel olarak ikiye ayrılır, koyunlar önde çoban arkalarında ve çobanın arkasında birde çoban köpeği olmalıdır. Bu şekil bir taşta kabartma olarak görürseniz bunun etrafın da koyunlara benzeyen taşlar sıralanmıştır. Bu taşlara yakından bakıldığında normal taş olarak gözükürler ama uzaktan bakılınca hepsi birer koyun olarak gözükür. Bu koyunlarda aramanız gereken şunlardır. Koyunların içinde değişik taştan yapılmış bir koyunu aramalısınız veya sürüden ayrı yapılmış bir koyun görürsünüz hazinesi de bu taşa veya altına gömülmüştür.

  AT İŞARETİ

  Bu işaret de hazine işaretidir. Bu işaret de atın karşısında ata binmek için bir kaya yapılmıştır. Atın karşısında bu kayayı aramalısınız aksi takdir de o kayada yön vermiyorsa kayada veya altında bir çalışma yapmalıyız. Hazinesi burada dır.

  EĞER İŞARETİ

  Bu işarette define işaretidir. Bu işaret her şeyiyle eğere benzemelidir. Bu işaretin yani eğerin karşısında büyük bir kaya bulunmaktadır. Bu kayada çalışma yapılmalıdır. Eğerde yönlendirici bir işaret yoksa bu taşta bir çalışma yapılmalıdır. Bu kayada yönlendirici işaret yoksa hazineye kavuşmuş sayılırsınız.


  TÜFEK İŞARETİ

  Bu işaret de define işaretidir. Namlu istikametinde araştırma yapılır. Patlamış tüfeğin işareti varsa gömü daha ileri mesafededir. 90 metre ilerde bir ana kaya üzerinde mermi deymiş gibi bir delik bulacaksınız. Oradan o yönlendirici işaret sizi hazinenin üzerine götürecektir. Patlamamış tüfek işareti varsa gömü daha yakın mesafende önünde veya arkasında olabilir.

  GÜVERCİN İŞARETİ

  Bu işarette hazine işaretidir. Genellikle düz araziler de bulunur. Anlamı ise; bu işaretin hazinesi güvercinin olduğu kayadır. Kayayı yoklayarak boşluğu bulmanız gerekmektedir. Sonrasın da boşluğu bulduğunuz yeri sert bir cisimle kırınız.

  YILAN

  Yılan işaretinin bir çok çeşidi bulunmaktadır, kıvrımlı yılan, kelep yılan, düz yılan v.b. Bütün bu yılan çeşitlerinin hepsinin hazinesi de bulunduğu kayanın içindedir. Yılanın ağız tarafında itibaren hareket eder gibi durduğu yöne doğru kaya üzerinde 90 cm ölçünüz. Daha sonra sert bir madde ile o noktaya şiddetli bir şekilde vurunuz. Göreceksiniz ki kaya içe içeriye doğru kırılacaktır. Bu kırıkta 18 tane bizans sikkesi bulacaksınız.Bu işaretin müjdesidir yani yemidir, ana hazine ise( literatüre göre 125 Kg. altın bizans sikkesi) bu yılan işaretinin 75 metre çevresinde bir tümülüsün içindedir. Tümülüs bildiğimiz gibi 4-10 metre arasında yüksekliği bulunan mezarlardır.

  KIVRILAN YILAN İŞARETİ

  Yılan kıvrımları ve çeşitleri çok önemlidir. Zehirli yılanlar tehlike anlamlarını da içermektedir. Ancak yılanın her kıvrımları belli bir ölçü olarak kabul edilerek yılanın baktığı tarafta bir hazine veya değerli bir şeyin olduğunu ifade eder.

  ÇÖREKLENMİŞ YILAN İŞARETİ

  Bu işaretin hazinesi işaretin bulunduğu kayanın tam altındadır. Hazinesinin hepsi altın paradır.

  KABARTMA YILAN

  Bu işaret roma dönemine aittir. Eğer yılanın ağzı açık ve dili dışarıdaysa bu tehlikenin habercisidir. Yani tuzak olabilir. Tuzakta şudur; bu işaretin hazinesinin üzerine zehir dökülmüştür. Yani hazineyi bulduğunuzda çıplak elle dokunmayın ve mümkünse gaz maskesi de takınız. Bu şekilde ki bir işaretin hazinesi kaynın kendisindedir. Kayayı yoklayınız bir boşluk sesi gelecektir. Sesin geldiği yeri sert bir cisimle kırınız. Eyer yılanın yanında yönlendirici işarette varsa o yönlendirici işaret sizi hazineye götürecektir.

  KENETLENMİŞ YILAN

  Bu işaret roma dönemine aittir. Kenetlenen iki yılanının kafalarının tam ortasında nohut büyüklüğünde bir oyma vardır. İşte tam bu oymaya sert bir cisimle vurunuz. Müjdesi kayanın içindedir. Müjde %85 ordadır asıl hazinesi yılanların karşısında yılanların kaç defa birbirine kenetlenmişse o kadar yılanların başına doğru adım atılır ve ortası kazılır. Asıl hazine tümülüs olarak gömülmüştür.

  OYMA YILAN

  Bu işaret düz bir kaya üzerinde olmalı ve kayanın yüzü size bakmalıdır. Bu işaret Bizans dönemine aittir. Yaklaşık 10 kğ. gümüş sikkesi vardır. Bu işareti gördüğünüz zaman hemen elinize düz bir çubuk alın ve bu çubuğu yılanın başından kuyruğuna doğru 90 cm uzunluğunda ölçün ve toprağa gelen kısmını inceleyin. Tahmini 1 metre sonra hedeftesiniz demektir.

  TOPAL AYI İŞARETİ

  Bu işaret çok aranılan ve çok değerli bir işarettir.
  1- Size bakan bir kayada olması gereken bu işaret normal ayı ebatlarında kaya ya çizilmiş olmalıdır. Ayının sağ ayağı yoktur. İki yerde hazinesi vardır. Hazinesi de külçe altındır. Birinci hazinenin yeri şu şekildedir; bu işaretin yakın çevresinde bu topal ayının ayağı vardır. Çok dikkatli bakılmadıkça bu ayağı bulmak imkansız dır. Bulduktan sonra o ayağın bulunduğu kayanın altını kazın birinci hazine buradadır. İkinci hazine ise yine işaretin çevresinde 7 yada 8 basamak olmalıdır. İşte bu basamakların birinde bir ok işareti vardır. O ok işaretinin olduğu yöne doğru gidin orada sizin karşınıza kapalı veya açık bir mağara çıkacaktır. Çıkmazsa eğer okun olduğu basamağı bir balyozla yoklayım boşluk varmı varsa taşı kırıp hazineye sahip olabilirsiniz. İkinci hazinede buradadır.
  2- Birde çerçeve içine alınmış topal ayı vardır. Bu topal ayının ayağını bulduğumuzda ayağının karşısında bir mağara bulunmaktadır. İşte o mağarada ayının hazinesi bulunmaktadır. Mağaraya girişte mağara içine bir adım atın ve adım attığınız yeri kazın orada bir heykel vardır. Bu hazinenin müjdesidir. Mağaraya girdiğinizde tavana bakın tavanda nuska (üçgen) şeklinde bir kabartma olmalıdır o kabarmayı kırın ve içinde bir harita ve iki tane altın para vardır. O harita mağaraya saklanan hazineyi göstermektedir. Mağaranın duvarında büyükten küçüğe doğru çizgiler vardır bu çizgiler sekiz tanedir. Ve küçük çizginin gösterdiği yerde ayının hazinesi vardır.

  DOMUZ VE YAVRULARININ İŞARETİ

  Domuz ve yavrularının işareti ya da resmi size bakan bir kayada olmalıdır. Anlamına gelince; bu işaretin baktığı yöne doğru bir kayada domuz ayağı ya da kafası olan bir taş olmalıdır. hazine bu taşın altındadır. Çok ama çok değerli altın parası vardır. Çok ender bulunan bu paralar piyasanın en yüksek kıymetli paralarıdır. Paranın üzerinde de yine işareti gibi domuz ve yavrularının resmi vardır.

  GÜL YADA PAPATYA İŞARETİ

  Bu işaretin olduğu taş kesinlikle yerde olmalıdır. Anlamı ise; işaretin olduğu yerin en fazla 15-20 metresinde küçük bir yığma olmalıdır. Bu işaretin içinde o zamanın kraliçesinin ya da prensinin mezar ı vardır. Çok değerli hazinesi vardır. Bu mesafe 150-200 metre arasında da değişebilir.

  YONCA İŞARETİ

  Genellikle yığmaların içinde çıkar bu işaret az da olsa açık araziler de görülmüştür. Anlamı ise; bu işaretin bulunduğu yerde soylu birisinin mezarı bulunur. Bu mezarda da o kişinin kıymetli ziynetleri vardır. Mezarı bulmak için çevreye dikkatlice bakınız. Orada yığma ya da Tümülüs olması gerek onu bulduğunda zaten hazineye kavuştu sayılırsınız. 4 yapraklı yonca işaretinde nadiren bir yaprağı eksik olur bu eksik yaprağı bulursanız burada da müjdesini alırsınız.

  SU TESTİSİ TAŞIYAN KADIN İŞARETİ

  Kadının omuzundaki testiyi kırın müjdesi içindedir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var, bu işaretin bulunduğu yerde kesinlikle su olmalıdır. Diğer hazinesi orada kadının gittiği yerdedir. Dikkat edilirse baktığı yerde su aynağı dere yada çeşme olacaktır, yani ben buradayım der ama görebilirseniz.

  AVCI İŞARETİ

  Avcını elinde bulunan silaha göre yorum yapılır; avcını elindeki silah patlamışsa eğer, avcının baktığı yönde yaklaşık (100-150 metre) karşısında bir hayvan yada delikli bir taş vardır. hazine yeri burasıdır. Zaten orayı bulunca gerisini siz çözersiniz.

  KARTAL İŞARETİ

  Bu işaret roma dönemine aittir. Çok değerli parası vardır. Bu işaret aşağıdaki durumlara göre yorumlanır;

  1- Eğer kartal uçar vaziyette ise anlamı şudur; kartalın tam karşısında yüksek bir kaya olması lazım kartal uçtuktan sonra buraya konar. İşte orayı bulup kartalın konduğu yeri kırmalısınız. Zaten oraya küçük bir haç yâda istavroz yapılmıştır.

  2- Şayet kartal bir yere konmuş vaziyette ise yani kanatları kapalı ise bu sefer başka yere gitmeye gerek yok kartalın ayaklarının altını kırıp çok değerli hazineyi alacaksınız.

  3- Kartaldan kartala da anlamları değişir eyer uçuyorsa kartalın karşısında yuvasını veya kona bileceği yüksek taşı bulmaktır bazı bilgilere göre de o bölgede şehitlik olması lazım hazinesi ordadır.( müjdesi ya kartalın göğsünde veya gırtlağındadır.)

  4-Kartalın aynı zamanda mükemmel bir avcı olduğunu unutmamalıyız. kartalın avını aradığı gibi baktığı yönde araştırma yapmayı da unutmayalım. Av olabilecek bir tavşan yada yılan da olabilir yani baktığı bölgede yeni bir işaretle karşılaşırsak bu kartalın yemi aynı zamanda da bizim aradığımız olabilir.

  SOFRA TAŞI İŞARETİ

  Bu işaret bulunduğu taş düz ve beyazdır. Aynı zamanda daire şeklindedir. Bu taşın üstünde kaçık, çatal, tabak, balık ve ekmek gibi malzemeleri vardır. Hazinesi çok değerlidir. Yeri ise; sofra taşının hemen altındadır. Bazı bilgilerde altında bazısına göre içindedir. İçinde olan müjdesidir asıl hazine taşın karşısında bulunan üç taş yığınının altındadır buda ortadaki taş yığınıdır. Ortadaki taş yığınını 1.5 metre kazınca hedefe ulaşmış sayılırsınız.

  ERKEK İLE BAYAN CİNSEL ORGANLARI

  Bu işaret çok nadir görülen bir işarettir. Bu işaretin hazinesi tılsımlı ve zehirlidir. Bu işaretin hazinesini ancak bilen kişi alabilir. Bu hazinenin müjdesini alabilirsiniz buda işaretin bulunduğu taşın içindedir. Bu parayı almak için o toprağı şarapla yıkamanız lazımdır ki parayı alasınız. Ondan sonra paranın üzerinde ki tılsım böylelikle kalkar hazineyi alabilirsiniz. Malı zehirlidir oda malı gömerken üzerine zehirleyici bir sıvı dökülmüştür. Bunu da ancak hazineyi bulduğunuzda eldivenle eli iyice muhafaza ederek ala bilirsiniz. Ancak elinize temas etmemesine dikkat edin ölümcüldür. Varsa gaz maskesi de kullansanız iyi olur.

  HAMİLE KADIN İŞARETİ

  Hamile kadın resmi çok ender bulunur. Genellikle pınarın başında yer alırlar. Çok değerli hazinesi vardır. Hazinenin yeri çok basitdir. Hazine kadının göbeğindedir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var oda şudur; kadının karnını öyle rastgele yerde kırmanız imkânsızdır. Sadece ve sadece göbek deliğinden kırmanız lazım aksi halde kıramazsınız. Kadın ellerini göbeğine bağlamışsa hazine kadının göbeğindedir. Ellerini bağlamamış bir yeri işaret ediyorsa işaret ettiği yerdedir. Kadının göbeğinde istavroz varsa hazine kesinlikle kadının göbeğindedir.

  Arkadaşlar bazı kişilerce hamile kadının karnını kırın deseler de sakın kırmayın. Hamile kadının parası karnında değildir. Karnında bebeği vardır yani orada para aranmaz. Hamile kadının parası kadının bakış yönünde gözleriyle doğru orantılıdır. Bunu elleri ve parmakları da destekler. Kadının baktığı yer ve parmaklarının gösterdiği yerde bir mezar aranacaktır. Karnındaki bebeğin doğumundan ölümüne zengin bir hayat sürdürecek kadar parası bu mezardadır ve çok değerli miktarda hazinesi vardır. Kesinlikle karnını kırmayın.

  PAPAZ RESMİ İŞARETİ

  Bildiğimiz kilise papazlarının resimlerini kayada görürseniz öncelikle bakacağınız ver papazın kolyesinin olup olmadığıdır. Eyer kolyesi varsa kolyesinin ucundaki madalyonu kırınız. İçinde büyük ve altından yapılma bir tablet çıkacaktır. İşte o tablet o mıntıkanın haritasını içerir. Eğer madalyonu olmayan papaz resmi görürseniz bu sefer baktığı yönde bir haç işareti arayın bu sizi mezara götürecektir.parmakları size bir yeri gösteriyorsa bu sefer küp yada kazan içinde altın var demektir.

  OYMA EL İŞARETİ

  Bu işaret de define işaretidir. Bunlar kendi aralarında beşe ayrılırlar.

  1- Normal sol el,
  2- Normal sağ el,
  3- Açık sol el,
  4- Açık sağ el,
  5- Baş parmak kopuk el

  olarak ayrılırlar. Bunların çözümleri ayak işaretinin çözümünden dahada farklıdır.

  Normal bir el yani işaret parmağı ile işaret eden el görürseniz sol elin 40 adım önüdür.

  Sağ elin çözümünde ise 70 adım önüdür.

  Açık ellerde ise sol açık el yani baş parmağı olan eldir. Bunda ise 19 adım önüdür.

  Sağ elin çözümü ise 21 adım önüdür.

  Burada mezar yada delikli bir taş olması lazım.

  Son olarak da baş parmağı kopuk eli bulduktan sonra hazinesi zaten o taşın altındadır.

  Kaya üzerinde insan eli yani figürü bulduğunuz zaman gereken ilk şey bu elin 5 parmağının da eksiksiz olduğunu saptamaktır. Tespit ettikten sonra elin parmaklarının herhangi birin de (genellikle işaret parmağı) tam parmağın üzerine bir nohut büyüklüğünde oyuk olması lazım gelir(Eğer bu oyuk yoksa hemen bizimle irtibata geçin yardımcı olalım) oyuk bulunan parmağın baktığı istikamette (en fazla 20 metreye kadar) düzgün yapılmış bir taş bulacaksınız. O taşı kaldırıp altını kazınız, 1 metre yada 1.5 metre de define sizleri bekliyor olacak. (Literatüre göre el işaretinin hazinesi 42 Kg. altın olarak bildirilmektedir.)

  *Bu işaretin bir tuzağı vardır.Tuzak dediğimiz de zehirli bir gaz yayar lütfen dikkatli olunuz. Fakat hedefe ulaştığınız zaman hemen hazineye el sürmeyiniz, bir müddet bekleyiniz.

  AYAK İŞARETİ

  Bu işaret de ise sol ayakla sağ ayak aynıdır. Yani mesafeleri aynıdır. Sadece sol ayakta çarpı işareti vardır. BBu işaretleri gördüğünüz zaman ölçüleri bunlardır. Sağ ile sol ayağın ölçüleri 9-10-12 metre önüdür. Burada karşılaşacağınız işaretler ise genellikle mezar çıkacaktır.

  Bazende dikili taş çıkabilir. Mağara taban, tavan veya duvardaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi farklı çeşitlerde bir kaç tane daha olabilmektedir.

  Kaya üzerinde çıplak insan ayağı figürü gördüğünüz zaman ise yapmanız gereken ilk şey bu ayağın sol ayak mı yoksa sağ ayak mı olduğunu saptamaktır. Tespit ettikten sonra bu ayak sol ayak ise sağ tarafa doğru 9-12 adım, sağ ayak ise sol tarafa doğru 9-12 adım gidin. Bu mesafede bir tümsek yada bir çukur yada düzgün yapılmış bir taş bulacaksınız. Bundan sonrada orayı kazmak kalıyor sizlere çıplak ayak işaretinin hazinesi 55 Kg. altın olarak bildirilmektedir. Bu işaretin bir tuzağı yada tehlikesi yoktur. Fakat hedefe ulaştığınız zaman hemen hazineye el sürmeyiniz, bir müddet bekleyiniz.

  DÜRBÜNLÜ TAŞ İŞARETİ

  Bu işaret ise taş üzerinde yapılmış bir oyuntudur. Yani taşın bir tarafından delinmiş ve diğer tarafına kadar delik açılmıştır. İşte bu deliğin geniş tarafından bakıldığında karşı taraf görünecektir. Delikten bakarak karşıda işaretli bir taş yada toprağın biraz içe doğru gömüldüğü yer yani çukurlaşmış olması gerekir veya tümsekte olma ihtimali yüksektir.

  KAYADA OYMA ÇİZGİLER İŞARETİ

  Her bir çizgi bir insan ayağını temsil etmektedir. Örneğin kayada alt alta 5 çizgi varsa hazine bu çizgilerin baktığı yöne doğru 5 metre mesafededir.

  OYMA KAYADA ZİNCİR İŞARETİ

  Kaya da oyma olarak bulunan işaret bildiğiniz zincir halkalardan oluşmuştur. Her zincir halkası bir adıma eş değerdir. Yani zincir ne tarafa bakıyorsa o tarafa doğru halka sayısı kadar adım veya metre ile sayıp gidin ve sonunda bir tümsek veya kaya olacak. Hedefiniz buradadır.

  ÇARIK İŞARETİ

  BU İŞARET DE YİNE DÜZ BİR kaya DA VE YERDE OLMALIDIR. ESKİDEN AYAKKABIYA ÇARIK DENİRDİ. BU İŞARETDE AYAKKABILI AYAK İŞARETİDİR. YANİ BEŞ PARMAK BELLİ DEĞİLDİR. HAZİNESİ İŞARETİN BULUNDUĞU KAYADIR. AYAĞIN YAKLAŞIK 60 CM ÖNÜNDE KAYAYI KIRINIZ %80 BOŞ ÇIKMAYACAKTIR. AMA BAZI DURUMLARDA BOŞ ÇIKTIĞI DA OLMUŞTUR.
  ----------------------------------------------------------------------------------------
  GAMALI HAÇ:
  Herkes Gamalı Haç'ı yalnızca Nazilerin sembolü sanır. Oysa değil. Gamalı Haç 6 bin yıl önce de vardı. Bir adı da Sanskritçe "Mutlu Hayat" anlamına gelen SVASTİKA olan Gamalı Haç Diyarbakır surlarının çeşitli bölümlerinde yer alır. Özellikle; dağ kapı burçlarında kara bazalt taşlara kabartma olarak oyulmuş Gamalı Haç'ın kimlere, hangi devirlere ait olduğu ise bilinmiyor. Tarihçiler, Gamalı Haç'ın ASYA kökenli bir güneş ve ışık sembolü olduğunu öne sürerler. Bu sembolü Milattan 4000 yıl önce Çin, Tibet, Hint ve İran'da ateşe ve güneşe tapan kavimler kullanmış. Eski çağlarda Diyarbakır'da da güneşe tapan Şemsilerin, aya ve yıldızlara tapan Sabiilerin, Ateşgedelerin varlığı dikkate alınırsa, bu sembolün bu topluluklar tarafından burçlara ve surların çeşitli yerlerine kazılmış olduğu düşünülebilir. Bu arada, Diyarbakır'ın Antik Hindistan'ın en büyük Işık ve Güneş Tanrısı AMİDA'nın adını taşıdığını da unutmamalıyız. Ünlü tarihçilerden İbrahim Hakkı Konyalı, yıllar önce, 26 Ağustos 1984 tarihli Tercüman Gazetesi'nin Pazar ekinde yayımlanan bir açıklamasında GAMALI HAÇ'ın Oğuz Han'ın Avşar koluna ait bir damga olduğunu öne sürer. Bu bilgiyi Topkapı Sarayı'ndaki Türkçe SELÇUKNAME'den aldığını belirten Konyalı Hoca, bu durumu zamanında Nazi Lideri Hitler'e bildirdiğini, Selçukname'den alınmış bir Gamalı Haç fotoğrafı gönderdiği Hitler'in kendisine teşekkür ettiğini anlatır. Konyalı Hoca bu sembolü Selçukluların Anadolu'ya getirdiğini de vurgular.

  Kuşkusuz bu bilgi de, Gamalı Haç'ın ASYA'lı olduğunu doğrular. Ancak, Diyarbakır Surları'nın, özellikle dağ kapı bölümünün Selçuklu'dan çok önce var olduğunu da unutmamak gerek. Gamalı haçın çeşitli şekillerinin yer aldığı dağ kapıdaki batı burcunun ana yola bakan bölümünde, yerden itibaren 6'ncı sırada bir adı da "Mühr-ü Süleyman" olan, İsrail Bayrağı'ndaki Yahudilerin kutsal sembolü ALTI KÖŞELİ YILDIZ kabartmaları da var. Efsaneye göre; Hazret-i Süleyman, parmağında köşelerinde Musa, Harun, Yakub, Davud, İshak ve İbrahim peygamberlerin isimlerinin yazılı olduğu altı köşeli yıldızlı kutsal bir yüzük vardır ve bu yüzük sayesinde bütün hayvanlara hükmetmekte, onlarla yine bu yüzük sayesinde konuşabilmektedir. İşte bu yüzükteki 6 köşeli yıldız asırlardan beri Yahudilerin kutsal sembolüdür. Ve asırlardan beri Gamalı Haç'ın yanında Diyarbakır surlarında dır. Evet, her iki sembol de Dağ Kapı'nın batı burcunda asırlardır yan yana durur. İşte size tarihçilerin
  araştırması gereken önemli ve de gizemli iki konu daha.

  NOT: Genelde bu işaret kiliselerde çokça karşımıza çıkar.

  OYMA HAÇ İŞARETİ

  HAÇ İŞARETLERİ ÇEŞİTLİ KATEGORİLERE AYRILIR. GÜLÜ HAÇ,NORMAL HAÇ VB. DİYE BİZ BURADA NORMAL HAÇ İŞARETİNİ ANLATACAĞIZ. HAÇ İŞARETİNİ GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE BİLİN Kİ YEMİNLİ BİR HAZİNE VARDIR. BU HAZİNE 3-4 KİŞİ TARAFINDAN YEMİN EDİLEREK GÖMÜLÜR. YEMİN ETMEDE Kİ AMAÇ ARKADAŞLARIN BİRBİRİNİN HABERİ OLMADAN O HAZİNEYE KİMSE EL SÜRMESİN DİYE YEMİNLERİNE DE ÇOK BAĞLIDIRLAR. AMA NORMAL HAÇ İŞARETİNİ BULURSANIZ EĞER BU İŞARETİN BİR ARA İŞARETİ BUNDAN SONRA İŞARETİN DAHA OLMASI GEREKTİĞİNİ
  DÜŞÜNMENİZ.

  OYMA OK İŞARETİ

  BU İŞARET ÇOĞUNLUKLA ERMENİLER KULLANMIŞTIR. HALK DİLİNDE ŞÖYLE BİR KANIT VARDIR. OKU GÖRDÜĞÜNÜZ ZAMAN OK NEREYİ GÖSTERİYORSA HAZİNE ORADADIR DİYE BU ÇOK YANLIŞ BİR KANITTIR. DOĞRUSU ŞUDUR; ÖNCE OKU ÖLÇÜN BİR CETVELLE DAHA SONRA ÖLÇMÜŞ OLDUĞUNUZ ÖRNEK OLARAK 10 CM OLSUN, BU DEĞERİ 77 CM İLE ÇARPARSAK 770 CM DEĞERİNİ BULURUZ.BUDA 7.77 METRE EDER. DEMEK Kİ 7.77 METRE OKUN GÖSTERDİĞİ TARAFA GİDECEĞİZ. TAM O NOKTAYI BULACAKSINIZ İŞTE BU İŞARETİN HAZİNESİ DE ORDADIR.

  OYMA ÇENGELLİ HAÇ İŞARETİ

  BU İŞARET ÇOK AZ RASTLANILAN BİR İŞARET OLMASINA KARŞI YÜKLÜ HAZİNESİ VARDIR. YAKLAŞIK 14 KİLOGRAM BİZANS SİKKESİ VARDIR. AYRICA KÜÇÜK ÇAPTA ALTIN heykel ÇIKTIĞI OLMUŞTUR. BU İŞARETİ GÖRDÜĞÜNÜZ ANDA İŞARETİN YAKLAŞIK BİR METRE ETRAFINDA BULUNAN KAYAYI KÜÇÜK BİR ÇEKİÇLE YOKLAYIN BİR BOŞLUK SESİ GELECEKTİR. BU BİR KAPALI MAGARADIR. SES GELEN YERİ SERT BİR CİSİMLE KIRINIZ. İÇERİYE DOĞRU BİR ODA AÇILACAKTIR. ( BİR METRE KARE GENİŞLİĞİNDE ) İÇERİDE BU İŞARETİN HAZİNESİ AÇIKTA DURMAKTADIR.

  OYMA KARELER YADA KARE ÇUKURLAR (TAKALAR)

  OYMA KARELER YADA HALK DİLİNDE TAKALAR GENELLİKLE YÜKSEK KAYALARDA VE ÇEVREYE HAKİM YERLERDE OLURLAR. BU İŞARETİN ANLAMI ŞUDUR; O CİVARDA BİR kaya MEZARININ OLDUĞUNA DELALETTİR. BU İŞARETİN BAKTIĞI KARŞI TEPELERDE YADA YÜKSEKLİKLER DE SIRA KAYALIKLAR OLMASI GEREK BU SIRA KAYALIKLAR DA kaya MEZARINI ARAMALISINIZ. EĞER ÖNCEDEN AÇILMIŞSA ZATEN ZATEN GÖRÜRSÜNÜZ. YADA TAŞIN ÜZERİNDE BİR İŞARET BULA BİLİRSİNİZ BUDA ÇARPI VEYA İSTAVROZ OLABİLİR.

  KAYADA YUMURTA BÜYÜKLÜĞÜNDE OYMALAR

  Bu tür oymalar o çevrede mezarların olduğunu bize söyler, ama bu mezarların çoğu boştur yani değerli bir şey yoktur. Peki, bunu nerden anlayacağız şunda anlayacağımız; eğer oymaların iç kısmında küçük bir istavroz veya küçük bir kabartma varsa o mezar çok değerli bir mezardır. İçerisin de değerli ziynet eşyaları vardır. Bu işaretin çevresinde küçük bir yığma olmalı işte mezar o yığmanın altındadır.

  KAPLUMBAĞA İŞARETİ

  Kaplumbağanın kafası içerideyse eyer, yapmanız gereken kaplumbağanın kabuğunu sert bir cisimle vurmanızdır. Sakın içinden çıkanları atmayın, bunların içinde elmas veya değerli taş vardır. (tecrübe edilmiştir, diğer işaretler gibi ) bu bilgi kafası içeride olan kaplumbağanın dır. Birde ayakları ve kafası dışarı da olanda var oda yön ve yol verir, yani karşısına veya sağına, soluna yön verir. Kaplumbağanın ölçüsünü boynunu ölçerek alırsınız diğer bir işlemde üzerindeki pul sayısını sayarak ona göre gidilir. Kaplumbağa ile ilgili olarak farklı yaklaşımlar sergilenebilir. Bunların ilki sırtındaki altıgen şekillerdir. Bundan yola çıkarak eski kavimler doğurganlık ve rakamsal sır olarak “6” nın özelliklerinden biri olan uzun ömürlülüğü bu sembolle ifade etmişlerdir.

  Fakat definecilik alanında bu işaret biraz farklı bir değer kazanarak adeta sürünerek yürüyen bu hayvanın belirgin özelliklerine farklı anlamlar yüklenmiştir. Burada mutlak bilinmesi gerekli olan husus kaplumbağanın işaret olarak atıldığı her yerde kesinlikle bir tünel, dehliz veya uzun giden bir mağara mevcuttur. İster oyma ve isterse alçak kabartma resim olsun; şekil olarak ifade ettiği görüntü çok önemlidir. Definecilikte kullanılan her motif bir takım algılamaları peşinden getirir. Hayvanlara ait motifler kullanılırken de bu noktada hayvana ait özellikler ön planda tutulur ve çizimler o mantıkla yürütülür.

  Aşağıda verilen kaplumbağa çizimleri de birbirinden farklı figürlerdir ve hepsinin anlamları değişik olayları ifade eder.

  1. Kafa istikametinde ilerleyiniz
  2. Kuyruk istikametinde peşinden gidiniz.
  3. Sağ ön ayak istikametinde bir engel (taş) vardır.
  4. Emanet kaplumbağanın sırtında.
  5. Emanet kaplumbağanın sırtında ve üst tarafta tepede
  6. Üçüncü ile bağlantılıdır. Ancak engelin aşılmasından sonra ayrı bir mekanda ama aynı istikamette ölçüm yapılacaktır.
  7. Ayaklar, başı ve kuyruğu içeride. Önde tehlikeli bir obje var. (Tuzak)
  8. Burada kaplumbağanın ayakları ve ona ait iz yok. Dur ve aynı istikameti incele.

  İSTAVROZ

  YEMİN İŞARETİDİR. PARAYI SAKLAYANLAR GENELDE HIRİSTİYANLARDIR. BU İŞARETİN OLDUĞU YERDE MUTLAKA HAZİNE VARDIR. İSTAVROZ OYMA İSE BİZANS, KABARTMA İSE ROMA'NIN SON DÖNEMİNE AİTTİR.

  GEMi KANCASI

  Bu genelde işaretin bulunduğu mevkide bir gömünün müjdecisidir ve de bu işaret korsanlar tarafından yapılmış.

  YILDIZ

  4 uçlu yıldız tehlike habercisi ve 6 uçlu yıldız ise büyük bir tuzağın habercisi, ayrıca gezegenlerin yönünü de belirlemek için yapılmış olabilir. En uzun uç tarafını takip ederiz.

  HARFLER ve SAYILAR

  Harflerden OR ORO ve G harfi kaynaklara göre altını sembolize eder işaretlerin nihayetinde ters bir ( S ) harfi bulursak buyuk bir define habercisidir. Bir ( ? ) harfi bir tepeyi gösteren işarettir
  Sağında veya solunda küçük murç işareti bulunan ( X ) işareti define de tılsım olayının habercisidir. Bir ( Y ) işaretinin orta çizgisi biraz yukarı da vede yanında küçük murç izi bulunursa gömünün 1 den çok tuzak içerdiğini gösterir. ( 7 ) sayısı altın veya define işaretlerinden biri olmakla birlikte ( 7 ) rakamın ucu yön verebilir.

  ÇİZGİLERİN ANLAMI

  Düz işlenmiş bir çizgi ise bu bize istikamet verir 1 veya daha fazla dalgalı çizgiler su yönünde araştırma yapmamıza olanak verir. Yatay 2 çizgi ve ortasında dikey çizgiler ve çizgilerin içinde küçük daire işareti mağara girişinin habercisidir. Dikey 2 çizgi ve ortasında yatay çizgiler ve çizgilerin içinde bir daire işareti tuzaklı bir mağara girişinin habercisidir. Yatay 2 çizgi ve 4 dikey çizgilerin dışında küçük daire işlemi var ise bu bize çevrede ağzı tıpalanmış bir mağaranın bulunduğunu haber eder 4 dikey ve 1 yatay çizgi define içeren bir mezarın işaretidir. 3 dikey ve 1 yatay çizgi , hilal işareti ( bir arada ) tuzak ve zehir içeren mağaranın habercisidir.


  Konu Editör tarafından (05.08.2018 Saat 00:11 ) değiştirilmiştir.
  Radmin, tevfik ve TTS bunu beğendiler.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 2. #2
  tturgayxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  17.05.2013
  Mesajlar
  119
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  bence sen tavuğu değiştir usta kardeşin doğrusunu bulmuştu
  Radmin ve aga_0074 bunu beğendiler.
  ALTERNATİFİ VE TEKLİFİ OLMAYAN TENKİT FİTNEDİR....

 3. #3
  Radmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  26.05.2010
  Mesajlar
  1.791
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Emeklerinize sağlık paşam. Konuyu sabitliyorum herkes daha iyi görsün bilgilensin maksat.
  aga_0074 bunu beğendi.

 4. #4
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  degerli can dostum elbette iyi bilir sen yaz dostum bilgiyi tazeliyelim..esirgeme...
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 5. #5
  tturgayxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  17.05.2013
  Mesajlar
  119
  Tecrübe Puanı
  17

  Standart

  herşey sırası gelince usta emeksiz yemek olmaz
  aga_0074 bunu beğendi.
  ALTERNATİFİ VE TEKLİFİ OLMAYAN TENKİT FİTNEDİR....

 6. #6
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  lutfen herkes bence bunu bir köseye kayit etsin..
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 7. #7
  aliveli44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Azimli Defineci
  Üyelik tarihi
  02.07.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  222
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  Güzel bilgi
  Güzel paylaşım
  aga_0074 bunu beğendi.

 8. #8
  Status
  Offline
  Yeni Defineci
  Üyelik tarihi
  13.07.2013
  Mesajlar
  15
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  .................................................. ..............................................
  aga_0074 bunu beğendi.

 9. #9
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  guncel herkes bilgisayarina kopyalasin cok lazim olacak ilerde..her an karsiniza cikacak isaretlerin anlamlari yazili
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 10. #10
  1975 Babur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  25.09.2014
  Yer
  Balıkesir
  Yaş
  45
  Mesajlar
  124
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Alıntı aga_0074 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  guncel herkes bilgisayarina kopyalasin cok lazim olacak ilerde..her an karsiniza cikacak isaretlerin anlamlari yazili
  Okuduk bilgileri tazeledik usta emeğine sağlık.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Avea Sorgulama Kodları Nelerdir Hepsi Burada
  By aga_0074 in forum CEP TELEFONLARI VE HABERLERi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24.04.2014, 08:25
 2. Vodafone Sorgulama Kodları Nelerdir Hepsi Burada
  By aga_0074 in forum CEP TELEFONLARI VE HABERLERi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15.11.2013, 03:26
 3. Turkcell Sorgulama Kodları Nelerdir Hepsi Burada
  By aga_0074 in forum CEP TELEFONLARI VE HABERLERi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.11.2013, 19:29
 4. Define işaretleri ve anlamları
  By Kurt34 in forum DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.05.2012, 09:19
 5. Define İşaretleri Ve Anlamları [çok özel]
  By Radmin in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.11.2010, 01:51

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.