Bilmeyenler için dönem not ortalaması ve genel ortalaması nasıl hesaplanır onu anlatacağım
Dönem Not Ortalaması Hesaplama:
Dönem not ort. hesaplarken vizenin %30'u finalden aldığınız notun %70'i alınarak iki ders'in toplamı hesaplanır ve harf karşılığı bulunur buna şöyle örnek verelim.
Girişimcilik ve İş Kurma Vize 40 olsun Final 50
Vize: 40 x 0,30 = 12
Final: 50 x 0,70 = 35
(35+12)=47
harf notu karşılığına atacağım tablodan bakabilirsiniz harf notu karşılığı DC geliyor.
DC harfinin katsayısı da 1,30
Kat sayısını dersin kredi değeri ile çarpıyoruz
Dersin kredisi de 3'tür
1,30 x 3 = 3,9 eder.
6 ders veya daha fazla ders var ise değerlerini böyle hesaplıyoruz sonra çıkan değerleri toplayıp 6 ders veya fazla dersi toplam kredi sayısına bölüyoruz ve dönem not ortalamamız çıkmış oluyor.
Genel Not Ortalaması Hesaplama:
GNO hesaplarken tüm dönemde almış olduğunuz derslerin harf notuna karşılık gelen katsayıları ile kredi değerlerini çarptıktan sonra çıkan değerleri toplayarak tüm dönemdeki kredi sayısına bölüyorsunuz ve gno hesaplaması çıkmış oluyor aöfün not kısmında gno hesaplama diye bir şey var o kesinlikle doğrudur kontrolünü yaptım oradan da yapabilirsiniz.
Önemli Not: GNO hesaplarken 1 dersten kalmış iseniz ve o dersi başka dönemde aldı iseniz o dersi toplam krediden düşüyorsunuz. eğer sorunuz olur ise yardım etmeye çalışırım.
Şunu söylemekte fayda var genel not ortalaması yeni başlayanlar için 1 veya 5.yarıyıl döneminde iseler ilk dönem ort. gno yerine geçiyor bahar döneminde aldığı notlar bir önceki dönem hesaba katılarak yapılıyor yukarıda anlattığım gibi
Başarı Notu - Harf Notu - Katsayı değerleri