Akp hükümetinin çıkardığı kanun gereğince 1 Mayıs 2015 tarihi itibari ile vatandaşın izni olmadan cep telefonundan, e posta üzerinden Gönderilen izinsiz reklam mailleri ve sms lerini gönderen kişi veya kişilere 50.000 TL ye kadar ceza verilebilecek.

Ancak reklam firmalarının bu kanuna rağmen kullancılara halen isteği dışında reklam maili ve sms i gönderdikleri açıkça görülmektedir.

Vatandaş olarak herkes bunları nereye nasıl şikayet edeceğini bir türlü net olarak bilmemektedir.
Gönderilen


İzinsiz SMS gönderen firmaları şikayet etmek için ilk önce Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine (Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi) kişisel bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz. Kişisel bilgi derken tc kimlik numaranız cep telefonunuz ve mail adresinizle birlikte giriş yapabileceksiniz. Siteye tc kimlik numaranızı vs vermekten çekinmeyin zira giriş yapmaya çalıştığınız site resmi bir kurum ve bilgilerinizin şikayetiniz doğrultusunda size geri dönüşü için ve şikayetin gerçekliliği açısından kullanılacaktır. Art niyetli kullanılabileceğini kesinlikle düşünmeyin.

Siteye bilgilerinizi girdikten sonra cep telefonunuza bir şifre girecek. Açılan ekranda o şifreyi boşluğa girin ve Giriş tuşuna basın.

Başarıyla giriş yaptıktan sonra sol kısımda işlem menüsünü göreceksiniz. SMS şikayeti haricinde isterseniz sesli arama şikayeti veya E-Posta şikayetide yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz, SMS’in geldiği kendinize ait telefon numarası, müşterisi olduğunuz GSM operatör şirketi, iletiyi gönderen kişinin telefon numarası veya SMS’in başlığı ve son olarak da SMS’in geldiği tarih/saat gibi bilgileri girdikten sonra sizlere uyan şikayet konusu kutucuklarını işaretleyin. Bunlara ek olarak gelen SMS iletisinin ekran görüntüsü ve tam içeriğinide girmeniz gerekiyor. Ekleyeceğiniz ekran görüntüsünde ayrıntılar kısmı(gönderenin telefon numarası, tarih ve saat gibi bilgilerin yer aldığı kısım) açık şekilde çekerseniz daha iyi olacaktır. Ve son olarak da şikayet yanıt tercihini seçmeyi unutmuyoruz.

Şikayet işlemi bu kadar, eğer şikayetinizin durumunu merak ederseniz işlemler menüsünden “şikayet durumu takibi” menüsüne tıklayarak durum sayfasına ulaşabilir ve şikayetiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haydi kolay gelsin.