Hükümetin yeni çıkardığı yasalardan biriside doğum yardım parası.

Şüphesiz vatandaşın en çok ilgisini çeken konulardan birisini belkide en önemlisini oluşturmaktadır.

Peki vatandaş olarak doğum yardım parasını nasıl alacağınızı biliyormusunuz? Bilmiyorsanız bu haberimizi dikkatlice okuyunuz.

İlk önce doğum yardımı parası alabilmeniz için çocuğun 15 Mayıs 2015 ve sonrasını takip eden tarihlerde doğması gerekmektedir.

Şayet bu tarihten sonra doğan çocuğunuz varsa sırasıyla şunları yapabilirsiniz.

Doğum yardımı başvurusunun bebeğin nüfus cüzdanıyla yapılacaktır. Tabii bu işlemleri aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü yürütmektedir.


"Başvurular bebeğin TC kimlik numarasıyla yapılıyor. 15 mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan bebeklerin nüfusa kaydedilmesi gerekiyor. Anne ya da baba bebeğin TC numarasıyla isterse bakanlığın internet sitesi üzerinden form doldurabilir. Formu gönderebilir ya da şahsen başvurabilir. Hazır dilekçeler vardır. Bunu doldurup, çıktısını alıp, postaya da verebilirsiniz. Annenin gelmesine gerek yok. Anne gelemiyorsa baba da anne adına başvurabilir. Ücret büyük bir ihtimalle PTT aracılığıyla ödenecek. Ücretler annenin TC numarasına yatırılacak. Anne yaşamıyorsa ya da alacak durumu yoksa baba parayı alabilecek. Para yatırıldıktan sonra kişileri arayıp, alabileceklerini bildireceğiz."

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü , birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verileceğini hatırlatarak, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, bugünden itibaren de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verileceğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edileceğini kaydetti.


Doğum yardımından yararlanmak isteyenlerin ilgili birimlere başvurması gerektiğini dile getiren İnaltekin, yurt dışındaki vatandaşların da konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığıyla başvurabileceğini anlattı.

Bu arada vatandaşlarımız 144 ve 183 nolu telefonlardan 7 gün 24 saat doğum yardımı ile ilgili ücretsiz detaylı bilgi alabileceklerdir.