Şehrimiz Diyarbekir'in, 1740-1741 yıllarında Beylerbeyi olan Çeteci Abdullah Paşa'nın Diyarbakır-ÇERMİK'li olduğunu biliyor muydunuz?
Cinobaşı semtine (şimdiki Erkek Sanat Enistütüsünün bulunduğu semte) defnedilir


Cinobaşı neresidir
Cinobaşo Eski Tavacı Recep ustanın yeri,yani eski tekel binasının karşısı değilmidir
Erkek sanat enstitüsünden kastedilen Eski sanayi mektebi(Fiskayadaki Ticaret odası) mıdır

Şehrimiz Diyarbekir'in, 1740-1741 yıllarında Beylerbeyi olan Çeteci Abdullah Paşa'nın Diyarbakır-ÇERMİK'li olduğunu biliyor muydunuz?

Diyarbakır'ın Çermik kasabası halkından olan Abdullah Paşa, 1720 yılında namus meselesi yüzünden, Sancak merkezi olan Çermik'in Sancak beyi Seyyid İbrahim'i öldürerek dağa çıkar. Dağa çıkarak kurduğu çete ve yaptığı çatışmalardan sonra Çeteci lakabı alır.

1739 yılında "Mîr-Mîran" rutbesi alarak Sıvas valisi olur. 1740 eylül ayında Diyarbakır,1741 Mart ayında Raka beylerbeyi oldu.

1744 Ekim ayında "Vezir" rutbesi alarak ikinci defa Diyarbakır beylerbeyi oldu, 1746 eylül ayına kadar.

Şiirlerinde Âhî mahlâsını kullanan ve iyi bir medrese eğitimi alan Çeteci Abdullah Paşa, iyi bir şair, bilgin, alim ve hattattır da aynı zamanda.

Diyarbakır'da Urfa kapısı ilerisindeki, Çeteci-Surbendi, adlı kapalı içme suyu yolu (1930 lu yıllarda yıktırılmıştır) ile Erzurum'un meşhur "çeteci Pınarı" yaptıran Çeteci Abdullah Paşa'nın en büyük hayrat'ı, hala ayakta olan, Çermik'teki Çeteci Abdullah Paşa medresesidir.

25 Ekim 1760 pazar gecesi Diyarbakır'da ölen Çeteci Abdullah Paşa, Cinobaşı semtine (şimdiki Erkek Sanat Enistütüsünün bulunduğu semte) defnedilir.