Kanuni Viyana'yı neden alamadı?

Kanuni Sultan Süleyman'in 1529 yilinin mayıs ayında 75 bin kişilik büyük bir ordu ile Viyana'ya sefere çıktığını O yılın son 10 yılın en yağışlı yazını yaşadığını Kanuni'nin çamura saplanan toplarını geride bıraktığını Viyana önlerine de bu koşullar nedeniyle beş ayda ancak vardığını ordusunun yıprandığını Bu arada Viyanalılar'a takviye geldiğini ve hazırliklarını tamamladıklarınıasker sayılarını iki katına çıkardıklarını Bu aksilikler olmasa Kanuni'nin büyük olasılıkla Viyana'yı almış olacağını ve tarihin değişeceğini Biliyor muydunuz?Piramitlerin sirri 1


Kahire'de bulunan Keops piramitinin 12 ton agirliginda iki buçuk milyon taş bloktan oluştuğunu Günde on blok yerleştirilmesi halinde yapımının 664 yil sürecegini Piramitin üstünden geçen meridyenin karalari ve denizleri tam eşit iki parçaya böldügünü ve piramitin dünyanın agırlık merkezinin tam ortasında bulundugunu Yüksekliğinin 164 m.) bir milyarla çarpımının güneşle dünyamız arasındaki uzaklığı verdiğini Taban alanının yüksekliğinin iki katına bölünmesinin pi sayısını verdiğini Biliyor muydunuz?

Piramitlerin içerisinde ultrasound radar sonar gibi cihazlarin çalışmadığını Kirletilmiş suyun bir kaç gün piramitin içinde bırakıldığında arıtılmış olarak bulunduğunu Piramitin içerisinde sütün bir kaç gün süreyle taze kaldiğını ve sonunda bozulmadan yoğurt haline geldigini Bitkilerin piramit içerisinde daha hizli büyüdüklerini Çöp bidonu içindeki yemek artıklarının hiç koku yaymadan mumyalaştıklarını Kesik yanık sıyrık ve yaraların piramitin içinde daha çabuk iyilestigini Piramitin içinin yazın soğuk kışın sıcak oldugunu Piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya yılda 2 kez güneş girdiğini ve bu günlerin doğduğu ve tahta çıktiğı günler olduğunu biliyomuydunuz...


Kizilderililer New York'u kaça satti ?

Bugün dünyanin en pahali arazisi sayılan New York'un ünlü Manhattan adasını 1624 yılında Peter Munite adli bir tüccar tarafından kizilderililerden 24 dolar değerindeki incik boncuk karşılığında satın alındıgını Toplam 58 km2 olan Manhattan'a ilk olarak Hollandalı göçmenlerin yerleştiğini ve bölgeye New Amsterdam adı verildiğini Bölgeye 1664 yilinda yerlesen İngilizlerin New York adını verdiğini Kizilderililerin 24 dolarlarini 377 yıldır Amerikan hazine bonolarina yillik % 5 faiz ile yatirsalar bugün 2 milyar 336 milyon 536 bin 394 dolarlari olacağını Biliyor muydunuz?

LEONARDO DA VİNCİ OLMAZ DEME..

Leonardo Da Vinci'nin 16. yy. basinda modern helikoptere sasirtici derecede benzeyen uçan makineler çizdigini Engizisyon korkusu ile bunlari gizledigini Bu tasarilar 1797 yilinda yayinlandiginda herkesin havadan agirmakinelerin asla yerden ayrilamayacagi konusunda fikir birligi ettigini 20.yy.baslarinda ünlü astronom Simon Newcomb'un uçan araçlarin uzun mesafelere gidebilmesini saglayacak bir itici gücün bulunamayacagini savundugunu 1924 yilinda prof.Hermann Oberth'in "Uzaya Roketler" adli kitabini elestiren ünlü Nature dergisinin uzay roketi tasarilarinin ancak insan soyunun tükenmesinden biraz önce gerçeklesebilecegini öne sürdügünü Ilk roketlerin dünyadan ayrildigi 1940'larda bile doktorlarin insan metabolizmasinin yerçekimsiz ortama uymayacagini ve insanli uzay uçuslarinin imkansiz oldugunu savunduklarini Biliyor muydunuz?
Piri Reis haritalarini uydudan mi çizdi ?

18. yy. baslarinda Topkapi sarayinda amiral Piri Reis'e ait bir çok eski haritanin bulundugunu 1957 yilinda Amerikali haritacilar tarafindan incelenen haritalarda henüz 1952 yilinda ses yansitici araçlarla kesfedilen Antarktika daglarinin bütün ayrintilariyla çizildigini Daha sonra uydu fotograflari ile karsilastirilan haritalarla uydu fotograflari arasinda müthis benzerlikler çiktigini Bilim adamlarinin bu haritalarin ancak çok yükseklerden çekilmis fotograflar araciligi ile çizilebilecegini söylediklerini Biliyor muydunuz?

İngiliz taburu nereye gitti ?

12 agustos 1915'te Çanakkale savasinda Ingilizlerin 54. tümenine ait 4. Norfolk taburunun Küçük Anafartalar ovasinda bir tepeye tirmandigini Tepenin üzerindeki ekmek somunu seklindeki beyaz bulutun içine girdiklerini Son askerde bulutun içinde kaybolduktan sonra bulutun yavasça havalandigini ve rüzgarin aksi yönünde hareket ettigini 250 asker 16 subay ve 1 albayin hiç bir iz birakmadan kaybolup gittigini ve bir daha haber alinamadigini Biliyor muydunuz? ( Savaş süresince ve sonrasında İngilizler taburlarının kaybolduğunu tüm dünyaya duyurmuş ama buna rağmen tabur hakkında hiçbir iz bulunanmamış)