.................................................. STAR PROJE YAPIMI..........................................

Adım 1: Projemizde kullanmak üzere hazırladığımız (tercihen 12CM) fanımızın güç kablosunu (molex) soketinden keserek çalışıp çalışmadığını test edeceğiz.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımıAdım 2: fanımızı keserek 12V adaptörle çalışıp çalışmadığını test ediyoruz. Bizim projemizde kullanacağımız fan çalışmakta.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı


Adım 3: Kıl testeresi veya dremel yardımıyla mukavvadan oluşan klasörümüzü fan ölçülerini aldıktan sonra kesiyoruz.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı


Adım 4: Klasörü kestikten sonra fan ile delik ölçülerini kontrol edip, ardından çapaklı ve pürüzlü kısımları zımpara yardımı ile düzeltiyoruz.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı


Adım 5: Fanımızı klasöre fan vidalarıyla güzel bir şekilde sabitliyoruz. (yapıştırıcı da kullanılabilir)
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı


Adım 6: Fan çalışırken oluşacak titreşimleri absorbe etmek adına her iki kapağa da birbirine değecek kısımları lastik olan bir çift kapı stoperlerimizi yapıştırıyoruz. Sağ ve sol köşeler dengesiz olabileceğinden oralara da destekleyici bir takım malzemeler yapıştırabiliriz.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı


Adım 7: Fanımıza güç verecek olan 12V adaptörün eksi(-) kutbu fanın siyah renk kablosuna, artı(+) kutbu ise fanın kırmızı renk kablosuna denk gelecek şekilde lehimliyoruz. İsteyenler fan kontrolcü kullanarak fanın devrini ayarlayabilirler, ben elimde ayarlanabilir voltajlı adaptör kullandığım için gerek duymadım.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımıAdım 8: Gördüğünüz üzere yapımı tamamlanan laptop soğutucumuz sorunsuz şekilde çalışmakta, şimdiden sıcaklık derecelerinde fark oluşturmakta.
Dosya klasörü laptop soğutucusu yapımı*********************İYİ GÜNLERDE KULLANIN***************************