İşlemleri

Vadeli altın işlemlerinin özelliklerinden bazıları ise;

Karşılığı ileri bir tarihte ödenmek üzere yapılan alım – satım işlemlerine vadeli işlem denilmektedir. Günümüzde alım – satımı gerçekleştirilen mallara göre de çeşitli vadeli işlem piyasaları bulunmaktadır.
Vadeli piyasalarda alıcı ve satıcılar düzenlenen kontratlar ile belirli miktardaki altını ve karşılığı olan fiyatı ileri bir tarihte karşılıklı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır.
Forex piyasasında olduğu gibi vadeli altın işlemlerinde de fiziki alım yapma olmaksızın alıcı ve satıcılar uzun veya kısa pozisyonlara girebilmektedir.
Vadeli altın işlemlerine örnek vermek gerekirse;

Elinde fiziki olarak bulunmayan 5 altın kontratını Haziran kontratıyla satışa sunan bir kişi, gerçekte Haziran ayının belli bir gününde 1.200 ons altını belirli bir fiyattan satma yükümlülüğünü almış olur. Bu yükümlülüğü alan bir kişi, altına sahip olmamakta ve vade sonunda da bu altınları teslim etme gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. İşlemin karşı tarafında yer alan kişi ve Haziran ayı sonunda mal alan kişinin de 1.200 ons altına sahip olmak veya vade bitiminde altın teslim alma gibi bir durumu bulunmamaktadır.

Altın vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve saflıkta altın alım – satım yükümlülüğünün verildiği sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler borsalarda işlem görmektedir. Sözleşmelerde fiyat, sözleşmeye konu olan miktardaki altının vadeli fiyatını ifade etmektedir. Yatırımcıların kar ve zararları ise altının vadeli fiyat hareketleriyle oluşmaktadır.

Dünyada altın vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü borsalar ise;

New York Mercantile Exchange (NYMEX)
Tokyo Commodity Exchange (TOCOM)
Chicago Mercantile Exchange (CBOT)
Korea Futures Exchange (KOFEX)
Brazilian Mercantile & Futures Exchange (BM & F)
Dubai Gold & Commodity Exchange (DCGX)
Taiwan Futures Exchange (TAIFEX)
Vadeli altın işlemleri, riskten korunma, spekülasyon, arbitraj ve yatırım amacıyla kazançlı birer yatırım araçlarıdır. Ülkemizde bulunan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile İstanbul Altın Borsası (İAB) üzerinden vadeli altın kontratları alınabilmekteydi. Şimdi ise Borsa İstanbul adı altında birleşen işlemler gibi vadeli altın işlemleri de Borsa İstanbul üzerinden yapılmaktadır.